Ziarno prawdy to druga powieść kryminalna Zygmunta Miłoszewskiego. Za poprzednią – Uwikłanie (2007) – również otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wyniki zostały ogłoszone podczas sobotniej Gali wręczenia Nagrody, stanowiącej główny punkt Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Nagroda Wielkiego Kalibru to nagroda literacka, przyznawana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Nominowane do nagrody na dany rok mogą być powieści, które ukazały się drukiem w roku minionym. Przyznawana jest również Honorowana Nagroda Wielkiego Kalibru oraz Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników. W tym roku nagrodę przyznano podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Zwycięzca otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza nagrodę w wysokości 25 000 złotych. Odbierając ją, powiedział, że od teraz będzie się starać jeszcze bardziej, aby zaliczyć hat-tricka.

Przewodnicząca Jury Janina Paradowska powiedziała w laudacji, że coraz trudniej jest im podejmować decyzję, ponieważ z roku na rok kryminały są coraz lepsze. Wygrało Ziarno prawdy, bo ma dobrze zawiązaną i rozwiązaną intrygę osadzoną w ciekawych realiach.

W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników, która powędrowała do Jakuba Szamałka za jego debiutancką powieść Kiedy Atena odwraca wzrok. Nagrodę wręczył Grzegorz Gauden z Instytutu Książki.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku przyznano dwóm pisarkom: Anne Holt i Kathy Reichs. Holt najpierw pracowała jako dziennikarka w telewizji i młodszy prokurator policji w Oslo, a następnie prowadziła własną praktykę adwokacką. W latach 1996-1997 była ministrem sprawiedliwości w Norwegii. Jako pisarka debiutowała w 1993 roku. Ma w dorobku 15 książek, a jej powieści kryminalne cieszą się wielką popularnością, są filmowane i tłumaczone na ponad trzydzieści języków. Reichs jest przykładem autorki, która łączy karierę naukową (antropologa sądowego) z literacką. Pracowała między innymi w Rwandzie po wyniszczającej wojnie domowej na zlecenie Międzynarodowego Trybunału Ds. Zbrodni w Rwandzie przy ONZ. Doglądała także prac w ramach Fundacji Antropologii w Gwatemali. Jest autorką bestsellerowej serii kryminałów z Temperance Brennan, na podstawie której powstał popularny serial Kości. Jej książki są tłumaczone na ponad trzydzieści języków.

Zygmunt Miłoszewski (ur. 1976) – prozaik, dziennikarz. Debiutował w 2004 roku na łamach Polityki opowiadaniem Historia portfela, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy Domofon (W.A.B. 2005) i baśń dla dzieci Góry Żmijowe (W.A.B. 2006). Powieść Uwikłanie (W.A.B. 2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru na 5 Festiwalu Kryminału i zekranizowana w 2011 roku przez Jacka Bromskiego oraz przetłumaczona na język angielski. Ziarno prawdy jest kontynuacją Uwikłania.

W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali: Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof.  Zbigniew Mikołejko, Janina Paradowska, Marcin Sendecki oraz Grzegorz Sowula. Pozostali autorzy nominowani do Nagrody to: Mariusz Czubaj (Kołysanka dla mordercy), Wiktor Hagen (Długi weekend), Marek Harny (W imię zasad), Katarzyna Kwiatkowska (Zbrodnia w błękicie), Vincent V. Severski (Nielegalni), Jakub Szamałek (Kiedy Atena odwraca wzrok), Paweł Szlachetko (Wichrołak), Marcin Wroński (A na imię jej będzie Aniela).

Ziarno prawdy – o książce:

Jest wiosna 2009 roku, prokurator nie pracuje już w Warszawie, pożegnał się z przeszłością i karierą, by przenieść się do Sandomierza. Tu zaczyna „nowe wspaniałe życie”, ale dość szybko spotyka go rozczarowanie. W obcej i nieprzyjaznej rzeczywistości rozgoryczony Szacki prowadzi śledztwo w sprawie dziwacznego morderstwa, którego ofiara to sandomierska działaczka społeczna, kobieta szanowana i ceniona, o nieskazitelnej reputacji. Dochodzenie napotyka piętrzące się przeszkody i ścianę milczenia, a jednocześnie towarzyszy mu gorączka medialna. Ważnym kontekstem staje się bolesny splot relacji polsko-żydowskich oraz historia, która wydarzyła się przeszło sześćdziesiąt lat wcześniej…

W  przyszłym roku ukaże się kolejny kryminał w serii z prokuratorem Szackim w roli głównej…

Nagroda Wielkiego Kalibru 2012