Opracowań historycznych analizujących rządy i opisujących biografię Augusta II nie brakuje, Iwona Kienzler jednak, w swoim stylu, portretuje króla w sposób nietypowy – biorąc pod lupę jego barwne życie prywatne. Przy okazji przemyca wiele ciekawych faktów historycznych, opisuje panujące na przełomie XVII i XVIII wieku zwyczaje i mody, dzięki czemu w bardzo przystępny sposób zaznajamia czytelnika z historią.
Począwszy od bardzo szemranego sposobu zdobycia przez Augusta II polskiej korony, towarzyszymy mu w trakcie wojny północnej i później; jednak na pierwszym planie opowieści znajdują się kobiety – królewska małżonka Krystyna Eberhardyna, ale także Aurora von Konigsmarck, Urszula Lubomirska, Angelica Duparc, Zofia Edmunda Dieskau, turecka piękność, Fatima czy słynna hrabina Cosel… która w rzeczywistości była zupełnie inna od jej wizerunku, jaki pamiętamy z powieści Kraszewskiego. A to ledwie początek imponującej listy królewskich kochanek. Co ciekawe, choć wiele kobiet nie potrafiło mu się oprzeć, zdarzały się damy, które odrzucały jego awanse, o czym także można przeczytać w książce Iwony Kienzler.
August II Mocny, szarmancki uwodziciel obyty w świecie, który lubił zjeść i wypić, nie wzbudził bynajmniej mojej sympatii. Muszę przyznać jednak, że autorka portretuje go w sposób barwny, plastyczny i sugestywny, opisuje jego charakter w więcej niż jednym wymiarze. Kobiety (również sportretowane bardzo interesująco) uwielbiały go z wzajemnością, a on był tak oddany swojej życiowej pasji, że nie zawracał sobie przesadnie głowy krajem, którym przypadło mu władać. Nie zmienia to jednak faktu, że obcowanie z opowieścią o jego erotycznych podbojach wciąga, przy okazji aplikując czytelnikowi sporą dawkę historycznej wiedzy.
Książkę dobrze i szybko się czyta, autorka ma lekkie pióro, przystępny styl, nie brak jej też poczucia humoru. Fakty historyczne podawane są w rozsądnych dawkach i nie przytłaczają czytelnika. Dodatkowym ukłonem w stronę czytelnika jest podzielenie książki na dość krótkie rozdziały poświęcone w większości najistotniejszym kobietom w życiu władcy, ale także najważniejszym wydarzeniom. Bardzo ułatwia to organizację lektury. Wielka szkoda, że wydawnictwo zdecydowało się jedynie na niewielkie i czarno – białe ilustracje, większe i kolorowe niewątpliwie zwiększyłyby estetyczne walory książki, którą wydano w całkiem niewyróżniający sposób. Na szczęście niedostatki formy nadrabiane są atrakcyjnością treści.
Jeśli szukacie lekkiej i ciekawej publikacji historycznej, jesteście pod dobrym adresem. Książkę czyta się niemal jak powieść, a jednocześnie dużo więcej można zyskać na tej lekturze. Polecam!
Tytuł: Mocarz alkowy – August II Mocny i kobiety
Autorka: Iwona Kienzler
Wydawca: Bellona
EAN 9788311122277
Liczba stron: 272
Format: 145×205 mm
Oprawa: miękka
Data premiery: kwiecień 2012
Gatunek: literatura faktu, historia