Jest autorem dziewięciu książek, w tym bestsellerowej tetralogii Kłamca opowiadającej o nordyckim bogu Lokim na służbie u aniołów, horroru Ciemność płonie rozgrywającego się na katowickim dworcu czy soczystej antologii Gotuj z papieżem. Był czterokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jest wielkim miłośnikiem i znawcą popkultury, w tym – wielbicielem komiksów, które w związku z tym stara się propagować na polskim rynku.
Zaczął bardzo dobrze, od urodzenia się 24 czerwca 1982 roku w Opolu (znakomity rocznik 1982, ten sam, co filmowy Conan Barbarzyńca i Blade Runner a to, jak przyznaje Ćwiek, zobowiązuje). Od tego momentu w zasadzie droga do sukcesu stała przed nim otworem. Pierwsze trzy lata życia spędził wesoło jako dziecko całego akademika, później przeniósł się z rodzicami do Głuchołaz. Tam zaczął się udzielać w amatorskim teatrze i, oczywiście, pisać; należał też do harcerstwa. Dziś jest jednym z najpoczytniejszych pisarzy młodego pokolenia w Polsce. Prywatnie zaś ojcem dwojga kilkuletnich pociech: Zuzi i Samuela.
Sam przyznaje, że fantastyką interesuje się, odkąd pamięta. Studiował kulturoznawstwo i scenopisarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, co ma odbicie w jego twórczości, w której często wykorzystuje motywy i mity typowe dla różnorodnych kultur. W czasie studiów związał się ze Śląskim Klubem Fantastyki i współtworzył grupę teatralną „Słudzy Metatrona”. Ma szerokie zainteresowania zawodowe – jest nie tylko pisarzem, ale też copywriterem, publicystą, scenarzystą, konferansjerem, animatorem kultury, a hobbystycznie także aktorem i reżyserem teatralnym.
Adaptowane i reżyserowane przez Jakuba Ćwieka przedstawienia grupy wystawiane były na konwentach w całym kraju. Utwory, na których opierali się Słudzy Metatrona, to m.in.: Arlekin i walentynki oraz Kaliope Neila Gaimana, Rybki małe ze wszystkich mórz Terry’ego Pratchetta, Córeczka tatusia Franka Millera, Dokąd jedzie ten tramwaj oraz Towarzysz podróży Janusza A. Zajdla, Zrodzony z męża i niewiasty Richarda Mathesona oraz Nie mam ust a muszę krzyczeć Harlana Ellisona. W wystawianej przez grupę sztuce na postawie komiksu Arlekin i walentynki Jakub Ćwiek wcielił się w tytułową rolę. Spektakl Kaliope w marcu 2007 roku Słudzy Metatrona wystawili w słynnej krakowskiej Piwnicy pod Baranami.
Jakub Ćwiek jest bardzo aktywny: angażuje się w życie fandomu, jest stałym bywalcem konwentów, na których wygłasza prelekcje i prowadzi LARPY, a na spotkaniach z czytelnikami i czytelniczkami czuje się jak ryba w wodzie. Należy do Smoczków Fandomu – wyróżnienie to spotyka osoby, które działają aktywnie w środowisku od co najmniej ośmiu lat. Organizuje także warsztaty – przede wszystkim literackie – na których dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.
W czerwcu 2010 roku wraz z Marcinem Juchniewiczem wystartował w konkursie zorganizowanym przez producenta napoju wysokoprocentowego Sobieski, w którym nagrodą główną było spotkanie z Bruce’em Willisem. Konkurs wygrali, dzięki czemu spełnili jedno ze swoich największych marzeń. W ramach konkursu zrealizowali film DRINK HARD 0,7. Pisarz zapowiedział też kolejny projekt filmowy o tytule F.A.Q. (OFF). Będzie to serial internetowy. Innym medium, którego podbój planuje, jest komiks. W oczekiwaniu na wydanie albumu tworzy scenariusz do internetowego komiksu Serialowa kreska publikowanego na Hatak.pl.
{youtube}h2LCYxh1tZs{/youtube}
Debiutował w 2005 roku zbiorem opowiadań Kłamca, opowiadanie Cicha noc z tego zbioru zostało nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Z kolei opowiadanie Samobójca zostało wystawione przez grupę teatralną „Słudzy Metatrona”, Jakub Ćwiek wcielił się w postać Lokiego. Cykl o Kłamcy charakteryzuje się przeplataniem motywów z różnych mitologii, w tym chrześcijańskiej, oraz „mitologii współczesnej”, czyli popkultury. Głównym bohaterem jest schrystianizowany nordycki bóg kłamstwa – Loki. W 2006 roku ukazała się kontynuacja – Kłamca 2: Bóg marnotrawny, która przyniosła mu drugą nominację do Zajdla, tym razem za opowiadanie Bóg marnotrawny. Książka była promowana utworem Loki nagranym przez zespół Anima Liberti. Trzecia część cyklu, Kłamca 3: Ochłap sztandaru ukazała się w 2008 roku w formie powieści. Wszystkie trzy tomy wydawała Fabryka Słów. W 2010 roku wydawnictwo wznowiło te pozycje, wtedy ukazał się także audiobook Kłamcy czytany przez Krzysztofa Banaszyka. Czwarty tom cyklu ukazał się w kwietniu 2012 roku pod tytułem Kłamca 4: Kill’em All.
Pierwszą niezwiązaną z opowieściami o Lokim historią autorstwa Jakuba Ćwieka była wydana w 2007 roku przez Fabrykę Słów powieść z pogranicza kryminału i horroru Liżąc ostrze. Na jej motywach powstał film krótkometrażowy Hi 2, 3-6 zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultura Fabric QFA pod honorowym patronatem prof. Janusza Gajosa.
W 2008 roku, także nakładem lubelskiego wydawnictwa ukazał się horror Ciemność płonie, którego akcję Jakub Ćwiek umieścił na katowickim dworcu, wiernie odwzorowując jego klimat.
Rok 2009 przyniósł czytelnikom Ćwieka dwie pozycje – pierwszą z nich był zbiór opowiadań Gotuj z papieżem (Fabryka Słów), który wzbudził wśród czytelników kontrowersje, choć wydźwięk tekstu nie był antypapieski. Drugim wydanym w 2009 roku tekstem była Ofensywa szulerów (Agencja Wydawnicza RUNA) osadzona w czasach drugiej wojny światowej. Na stronie książki autor pisze o tej powieści następująco: (…) wyobraźcie sobie wielką mapę historii na której pełno jest białych, jakby wygumowanych miejsc. Kilka z nich pokolorowałem, w jednym narysowałem kwiatek, w innym serduszko. Może trudno teraz z tą mapą pojechać na kongres historyków, ale szczerze… Czy nie wygląda ładniej? Autor zapowiedział, że w przygotowaniu jest Ofensywa szulerów 2.
Kolejna książka Jakuba Ćwieka to wydany w 2010 roku Krzyż Południa. Rozdroża (Agencja Wydawnicza RUNA). Przyniosła ona twórcy kolejną nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Powieść łączy w sobie wątki wojny secesyjnej, voodoo oraz elementy steampunku. W posłowiu pojawia się zapowiedź kontynuacji, która ma nosić tytuł Krzyż Południa. Łowcy snów.
Oprócz kontynuacji Ofensywy szulerów i Krzyża Południa autor pracuje także nad powieściami Dreszcz (która ma być następcą Kłamcy), Wendy, Grimm City oraz Świnie Boże (fabuła tekstu osadzona jest w Głuchołazach, w których pisarz się wychowywał).
Jakub Ćwiek publikował także pojedyncze opowiadania, m.in. w Nowej Fantastyce, oraz antologiach Księga strachu (Agencja Wydawnicza RUNA, 2007), Księga wojny (Agencja Wydawnicza RUNA, 2011), A.D.XIII (Fabryka Słów, 2007), Epidemie i zarazy (Fabryka Słów, 2008) czy Smok urojony (Śląski Klub Fantastyki, 2010). Opowiadanie z ostatniej z nich, Małpki z liści, przyniosło mu czwartą nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Publikuje także w internecie, m. in. w serwisach Kawerna.pl, Hatak.pl oraz w naszym, prowadzi także bloga.
Z okazji urodzin Autora powstała specjalna, okolicznościowa grafika…
Autorką jest Karolina „Kariolka” Burda.
Zapraszamy Was na oficjalną stronę autora: Jakubcwiek.pl
Książki:
Kłamca (2005)
Kłamca 2. Bóg marnotrawny (2006)
Liżąc ostrze (2007)
Ciemność płonie (2008)
Kłamca 3: Ochłap sztandaru (2008)
Ofensywa szulerów (2009)
Gotuj z papieżem (2009)
Krzyż Południa. Rozdroża (2010)
Kłamca 4: Kill’em all (2012)
Źródła: Wikipedia.org, Jakubcwiek.pl