W oficjalnych dokumentach impreza nadal pozostaje pod tradycyjną nazwą Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; zmiana jest zatem jedynie efektem działań marketingowych i nie ma żadnego wpływu na formułę tego wydarzenia.
W Konkursie Głównym o Złote Lwy powalczy trzynaście filmów; stosunkowo niewiele. Tegorocznym faworytem jest Sponsoring w reżyserii Małgośki Szumowskiej. Inny ważny obraz to nominowany do Oscara film W ciemności Agnieszki Holland, pokazywany już w zeszłym roku na Festiwalu, jednak na pokazie zamkniętym, a nie w ramach konkursu. Na uwagę zasługują także filmy: Bez wstydu, pełnometrażowy debiut Filipa Marczewskiego czy Sekret Przemysława Wojcieszka. Wśród konkursowych produkcji nie brakuje także głośnej komedii Baby są jakieś inne w reżyserii Marka Koterskiego.
Oto pełna lista filmów Konkursu Głównego:
80 milionów, reż. Waldemar Krzystek
Baby są jakieś inne, reż. Marek Koterski
Bez wstydu, reż. Filip Marczewski
Droga na drugą stronę, reż. Anca Damian
Dzień kobiet, reż. Maria Sadowska
Jesteś Bogiem, reż. Leszek Dawid
Mój rower, reż. Piotr Trzaskalski
Obława, reż. Marcin Krzyształowicz
Sekret, reż. Przemysław Wojcieszek
Sponsoring, reż. Małgośka Szumowska
Supermarket, reż. Maciej Żak
W ciemności, reż. Agnieszka Holland
W sypialni, reż. Tomasz Wasilewski
Konkurs Młodego Kina to okazja do poznania filmów, które w ciągu ubiegłego roku powstały dzięki staraniom studentów i absolwentów szkół filmowych. W ramach tego konkursu obejrzymy aż 29 obrazów, m.in. Jezioro Jacka Piotra Bławuta i Księżycową rzekę Bodo Koxa. Z kolei Panorama Polskiego Kina pozwoli widzom podziwiać film Big Love w reżyserii Barbary Białowąs, o której ostatnio było głośno dzięki jej dyskusji z krytykiem Michałem Walkiewiczem. Będzie można obejrzeć także filmy: Być jak Kazimierz Deyna Anny Wieczór – Bluszcz, komedię romantyczną Listy do M. Mitji Okorna oraz rzadkość w naszym kinie – film s-f dla młodzieży pt. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa w reżyserii Wiktora Skrzyneckiego.
Dla miłośników Kina Niezależnego organizatorzy FPFF przygotowali 21 filmów z nurtu kina offowego. Zarówno ich liczba jak i jakość świadczą na korzyść polskiego kina niezależnego.
W ramach Retrospektywy Przewodniczącego Jury w tym roku przypomnimy sobie filmy Doroty Kędzierzawskiej: Jestem, opowieść o chłopcu poszukującym swojego miejsca w życiu, silnie oddziałujący na emocje Nic oraz znakomity Pora umierać z wybitną rolą Danuty Szaflarskiej. W Retrospektywie Laureatów Platynowych Lwów czekają dwa wspaniałe filmy: Sanatorium pod klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa oraz Wrota Europy Jerzego Wójcika. Autorem zdjęć do obu obrazów jest Witold Sobociński.
Platynowe Lwy za całokształt twórczości odbiorą w tym roku dwaj mistrzowie polskiego kina: Jerzy Wójcik oraz Witold Sobociński, dwaj wybitni operatorzy, którzy współtworzyli największe dzieła polskiej kinematografii. Po raz pierwszy w historii Festiwalu te ważne wyróżnienia nie trafiły w ręce twórców, którzy są reżyserami.
Gdyński Festiwal to także szeroka oferta przeznaczona dla najmłodszych widzów. Gdynia Dzieciom to specjalna sekcja gdyńskiego Festiwalu, zorganizowana w ramach programu Polskie Kino Młodego Widza, stworzonego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W tym roku sekcja zaprezentuje się wyjątkowo bogato. Projekcje będą miały miejsce na gdyńskim Oksywiu w Kinoteatrze Grom, a także w Cieplewie, Elblągu, Lęborku i Tczewie.Dzieci mogą tu obejrzeć polskie produkcje, m. in. filmy Jerzego Łukaszewicza Bliskie spotkania z Wesołym Diabłem i Łowca. Ostatnie starcie, a także filmy realizowane w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Tegoroczny Plener filmowy jest w tym roku w całości poświęcony piłce nożnej.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to prestiżowy festiwal filmowy, który co roku odbywa się w Gdyni (do 1986 r. – w Gdańsku). Podczas imprezy prezentuje się najlepsze polskie filmy fabularne, które wyprodukowano w ciągu roku od poprzedniego festiwalu. Główną Nagrodą są Złote Lwy. Corocznie przyznawane są także Platynowe Lwy dla największyxh twórców polskiego kina za całokształt twórczości.
{youtube}Z84Vqh3QdHg{/youtube}
Źródło: Fpff.pl