Mroczne cienie (od 18 maja)
Jest rok 1752. Joshua i Naomi Collins, wraz z synkiem Barnabasem, opuszczają Liverpool w Anglii, aby rozpocząć nowe życie w Ameryce. Ucieczka za ocean to jednak za mało, aby uwolnić się od tajemniczej klątwy ciążącej na rodzinie. Mija dwadzieścia lat. Barnabas (w tej roli Johnny Depp) ma cały świat u swych stóp — a przynajmniej miasteczko Collinsport w stanie Maine.
Ten bogaty i potężny pan dworu Collinwood jest niepoprawnym kobieciarzem… do momentu, gdy popełnia niewybaczalny błąd, łamiąc serce Angelique Bouchard (granej przez Evę Green). Angelique, wiedźma w każdym sensie tego słowa, skazuje Barnabasa na los gorszy od śmierci — zamienia go w wampira i grzebie żywcem.
Dwa wieki później Barnabas zostaje przypadkowo uwolniony z grobowca. Po wyjściu na zmieniony nie do poznania świat roku 1972 powraca na dwór Collinwood, gdzie okazuje się, że ta niegdyś świetna posiadłość popadła w ruinę. Nędzne pozostałości rodu Collinsów mają się niewiele lepiej; każdy z członków rodziny ukrywa przed światem własne mroczne tajemnice. Głowa rodziny, Elizabeth Collins Stoddard (Michelle Pfeiffer), zatrudniła Dr Julię Hoffman (w tej roli Helena Bonham Carter), psychiatrę, aby zamieszkała z rodziną i pomogła rozwiązać dręczące ją problemy.
Każda rodzina ma trupa w szafie…
{youtube}6DS8E0LXoV4{/youtube}
Tytuł polski: Mroczne cienie
Tytuł oryginału: Dark Shadows
Reżyseria: Tim Burton
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 18 maja 2012
Gatunek: fantasy, horror, komedia
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 113 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Hell (od 18 maja)
Jest rok 2016. Świat, który dotąd znaliśmy, przestał istnieć. Temperatura na Ziemi wzrosła o 10 stopni Celsjusza. Słońce – dawniej źródło życia, światła i ciepła, obróciło Ziemię w jałową pustynię i doprowadziło do długotrwałych susz, dając początek palącym jak ogień upałom. Przeszywające światło wdziera się niemal wszędzie i nawet noce są nieznośnie jasne. Woda zanika, a kaptury i maski to jedyna ochrona przed słońcem, które parzy jak rozżarzony ogniem węgiel.
W świecie, w którym każda rzecz jest na wagę złota, rozpoczyna się śmiertelna walka o przetrwanie. Maria wraz z młodszą siostrą – Leonie i chłopakiem – Filipem jadą samochodem w góry. Mają nadzieję, że zbierające się tam chmury przyniosą upragniony deszcz. To dla nich ostatnia szansa na ratunek. Rodzice i krewni umarli, a zapasy jedzenia oraz wody szybko się kończą.
Hell to pełen napięcia psychologiczny, post-apokaliptyczny thriller, który dzięki sugestywnym zdjęciom oraz świetnie zbudowanej dramaturgii, pozwala widzom uczestniczyć w intrygującej grze z pierwotnymi ludzkimi lękami i obsesjami. Historia młodej dziewczyny, która za wszelką cenę i z narażeniem życia próbuje ratować siostrę z tragicznej sytuacji, przypomina najdoskonalsze filmy tego gatunku, takie jak: Droga, Strefa X, czy Pojutrze Rolanda Emmericha.
Producentem filmu jest Roland Emmerich – znany reżyser, scenarzysta i producent, twórca takich superprodukcji, jak: Dzień Niepodległości, 2012, Patriota i Gwiezdne wrota.
Słońce was spali.
{youtube}WSo582hQaAU{/youtube}
Tytuł polski: Hell
Tytuł oryginału: Hell
Reżyseria: Tim Fehlbaum
Scenariusz: Tim Fehlbaum, Oliver Kahl, Thomas Woebke
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 18 maja 2012
Gatunek: s-f, thriller
Kraje produkcji: Niemcy, Szwajcaria
Czas trwania: 89 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Babycall (od 18 maja)
Anna, samotna matka ośmioletniego Andersa, przeprowadza się do nowego mieszkania w wielkim budynku. Oboje objęci są programem ochrony świadków i ich nowy adres objęty jest tajemnicą.
Kobieta ma nadzieję, że tu nie trafi ojciec chłopca, który swoim brutalnym zachowaniem wielokrotnie udowadniał, że jest zagrożeniem dla niej i ich dziecka. Nowe miejsce wzmaga jednak niepokój Anny, więc żeby sobie z nim jakoś radzić kupuje elektryczną nianię. Pewnego razu, nasłuchując czy z synem wszystko w porządku, kobieta słyszy w urządzeniu niepokojące głosy. Głosy mordowanego innego dziecka…
Babycall to mroczny psychologiczny thriller z Noomi Rapace, znaną z ekranizacji trylogii Millennium, w roli głównej. Aktorka otrzymała za ten występ nagrodę za najlepszą rolę na Festiwalu Filmowym w Rzymie.
Psychologiczny triller z Noomi Rapace w roli głównej, znanej z ekranizacji trylogii '”Millennium”.
{youtube}HVIJgoYQWj8{/youtube}
Tytuł oryginału: Babycall
Reżyseria: Pål Sletaune
Scenariusz: Pål Sletaune
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 18 maja 2012
Gatunek: horror, thriller
Kraj produkcji: Norwegia
Czas trwania: 96 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Raid (od 18 maja)
Film The Raid opowiada o oddziale antyterrorystów wkraczających do zapuszczonego wieżowca – kryjówki potężnego, narkotykowego lorda, Tamy, oraz niebezpiecznego gangu jego popleczników.
Kiedy Tama dowiaduje się o nalocie uzbrojonej jednostki, wyznacza ogromną nagrodę pieniężną za każdego zabitego policjanta. W bloku rozpoczyna się prawdziwa wojna, podczas której trup ściele się gęsto i to w szalenie krwawy, spektakularny sposób.
1 Ruthless Crime Lord, 20 Elite Cops, 30 Floors of Hell
When there’s nowhere left to run or hide… you fight or die.
{youtube}xrr505CsrfY{/youtube}
Tytuł polski: Raid
Tytuł oryginału: Serbuan maut
Reżyseria: Gareth Evans
Scenariusz: Gareth Evans
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 18 maja 2012
Gatunek: akcji, sensacyjny, thriller
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 101 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Dyktator (od 18 maja)
Nominowany do Nagrody Akademii i Złotego Globu scenarzysta i aktor Sacha Baron Cohen, twórca takich niezapomnianych postaci filmowych jak Ali G, Borat i Brüno – w najnowszym obrazie Dyktator przywdziewa maskę autokratycznego, pławiącego się w luksusie władcy – Generała Admirała Haffaza Aladeena, który z całej siły stara się zagwarantować, żeby demokracja nigdy nie zagościła w jego ukochanym kraju.
Zasobne w ropę naftową, odizolowane od swoich sąsiadów północnoafrykańskie państwo Wadiya rządzone jest przez zajadłego przeciwnika Zachodu Aladeena od kiedy ten w wieku sześciu lat objął władzę. Wtedy to właśnie po nagłej i nieszczęśliwej śmierci ojca, którego przypadkowo na polowaniu dosięgło 97 kul i jeden granat, nadano mu oficjalny tytuł Najwyższego Przywódcy.
Od czasu objęcia przez Aladeena władzy absolutnej jego najbardziej zaufanym i najbliższym doradcą jest Wuj Tamir, który sprawuje oficjalne funkcje Szefa Tajnej Policji, Szefa Bezpieczeństwa i Zakupu Kobiet.
Na nieszczęście dla Aladeena i jego doradców, tak pogardzany przez niego Zachód zaczyna wtykać nos w sprawy Wadiyanu, a ONZ od ponad dekady nakłada na kraj sankcje. W takiej sytuacji dyktator bije się z myślami czy by nie wpuścić inspektorów Rady Bezpieczeństwa, którzy mają skontrolować miejsca budowy tajnej broni. Jednak po próbie zamachu na życie Przywódcy, w którym ginie jego kolejny sobowtór, Tamir przekonuje Aladeena aby ten udał się do Nowego Yorku i wystąpił na forum ONZ…
{youtube}1z4CqDbN-PM{/youtube}
Tytuł polski: Dyktator
Tytuł oryginału: The Dictator
Reżyseria: Larry Charles
Scenariusz: Jeff Schaffer, David Mandel, Sacha Baron Cohen, Alec Berg
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 18 maja 2012
Gatunek: komedia
Kraj produkcji: USA
Przedział wiekowy: od 12 lat
Ambasador (od 18 maja)
Duński dziennikarz i satyryk Mads Brugger (Idioci w Korei) tym razem wyrusza w podróż do serca Afryki, aby pokazać przerażające oblicze głębokiej korupcji, jaka istnieje w tej części świata.
Udaje przedziwnego, enigmatycznego i zdeprawowanego dyplomatę z Zachodu, który wygląda jak Henry Stanley i Karl Lagerfeld w jednym. Niedawno kupił na czarnym rynku paszport dyplomatyczny i został konsulem Liberii w Republice Środkowoafrykańskiej.
Z cygarem w ręku i lśniącymi skórzanymi butami, gra prężnie działającego, bogatego biznesmena, który przyjeżdża do środkowej Afryki, aby robić interesy.
{youtube}qavWNqLVU6I{/youtube}
Tytuł polski: Ambasador
Tytuł oryginału: The Ambassador
Reżyseria: Mads Brugger
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 18 maja 2012
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: Dania
Czas trwania: 93 min
Roman Polański: moje życie (od 18 maja)
Roman Polański: moje życie to osobista filmowa opowieść wybitnego reżysera o nim samym i jego niesamowitym życiu. Po raz pierwszy Polański rozlicza się z przeszłości w tak szczery i bezkompromisowy sposób.
To wyjątkowy film, spowiedź artysty, człowieka wrażliwego i pełnego skrajnych często emocji, które nagromadziły się podczas barwnego i złożonego życia. Polański, przebywając w areszcie domowym w Szwajcarii, zaprosił do domu w Gstaad swojego przyjaciela.
Ich wielogodzinne rozmowy to próba odbudowania pewnego świata, przywołania wspomnień, zdarzeń, bolesnych, trudnych przeżyć. W ten sposób powstał niezwykły filmowy portret, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Reżyser wraca w nim do miejsc, ludzi i uczuć, których już nie ma, a które złożyły się na to kim jest i gdzie jest dziś: przywołuje czas wojny, kreśli obraz rodziców, opowiada o tragicznych wydarzeniach w USA, pracy za granicą i kobietach swojego życia. Mówi w nim o rzeczach, o których mało kto odważyłby się powiedzieć przed kamerą i robi to w sposób niezwykle poruszający i wzruszający.
{youtube}3bbdqyo1vys{/youtube}
Tytuł polski: Roman Polański: Moje życie
Tytuł oryginału: Roman Polanski: A Film Memoir
Reżyseria: Laurent Bouzereau
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 18 maja 2012
Gatunek: dokumentalny
Kraje produkcji: Francja, Polska, USA
Czas trwania: 90 min
Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.