Czarny ocean (od 6 kwietnia)
Z bombą atomową kojarzą się trzy nazwy: Hiroszima, Nagasaki i Mururoa. Ten ostatni, atol koralowy na Pacyfiku, który służył Francuzom za poligon dla prób atomowych jest cichym, acz niezwykle wyrazistym bohaterem Czarnego oceanu.
Na ekranie obserwujemy grupę młodych chłopaków, którzy płyną na wojskowym statku w nieznaną przyszłość. Choć protagoniści z początku nie znają celu swojej podróży (jest rok 1972, transportują na Mururoa bombę, której wybuch przyjdzie im obserwować), widzowie będą w stanie zauważyć w ich ruchach i gestach pewne podskórne napięcie.
A w związku z tym, że Czarny ocean dzieli się na dwie części – przed i po wybuchu, ostatnie akty filmu stanowią przejmującą medytację nad tym, co było i nigdy już nie wróci.
Hiroszima, Nagasaki i Mururoa. Emocje, które może rozładować tylko bomba…
{youtube}XCwc5xc_gUc{/youtube}
Tytuł polski: Czarny ocean
Tytuł oryginału: Noir ocean
Reżyseria: Marion Hansel
Scenariusz: Marion Hansel
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 6 kwietnia 2012
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Belgia, Francja, Niemcy
Czas trwania: 90 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Motocykle 3D: Jazda na krawędzi (od 6 kwietnia)
Motocykle 3D: Jazda na krawędzi to brytyjski film dokumentalny z 2011 roku o wyścigach motocyklowych. Projekt wyreżyserował Richard De Argues. Film został nakręcony w technologii 3D. Dzięki temu możemy podziwiać w trójwymiarze zapierające dech w piersiach sceny wyścigów. Średnie prędkości na trasie TT to ponad 160 km/h.
Produkcja koncentruje się na dorocznym wyścigu Isle of Man TT, który organizowany jest od 1904 roku. Impreza uznawana jest za najbardziej widowiskową i niebezpieczną tego typu na świecie. Wyspa Man jest jedynym terytorium należącym do Wielkiej Brytanii, na którym nie obowiązuje ograniczenie prędkości. Od 1904 roku na wyspie organizowane są uliczne wyścigi motocyklowe znane na całym świecie jako Isle of Man TT. Wyścigi te zalicza się do najbardziej widowiskowych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych imprez tego typu na świecie.
W filmie wystąpili m.in. Guy Martin, Ian Hutchinson, John McGuinness. Z kolei Jared Leto, znany wokalista i aktor odpowiada za narrację filmu. Muzykę do obrazu skomponował Andy Gray. Produkcją zajęli się Steve Christian i Marc Samuelson.
{youtube}w6meZGtOuuE{/youtube}
Tytuł polski: Motocykle 3D: Jazda na krawędzi
Tytuł oryginału: TT3D: Closer to the Edge
Reżyseria: Richard De Aragues
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 6 kwietnia 2012
Gatunek: dokumentalny, sportowy
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Czas trwania: 104 min
Przedział wiekowy: od b/o lat
Wszystko płynie (od 6 kwietnia)
Wszystko płynie to dokumentalne, fabularyzowane kino drogi. Muzyczno – filmowa impresja stworzona całkowicie poza głównym nurtem polskiej kinematografii. Ilustrowana wyjątkową ścieżką dźwiękowa, stworzoną przez młodych, otwartych, pełnych pasji polskich artystów.
Prosta historia człowieka zagubionego, który ucieka przed wielkomiejskimi problemami, staje się spokojną opowieścią o przyrodzie i przestrzeni dzikiej rzeki w środku Europy. Dzięki pięknym zdjęciom i nastrojowej narracji muzycznej widz przebywa podróż wraz z głównym bohaterem. Na rzece wszystko się zmienia, wszystko przemija, pozostaje nostalgia, która może być źródłem mądrości. „Wszystko płynie” spokojnie, niespiesznie skłania do refleksji o życiu i powrocie do natury.
Na osobną recenzje zasługuje muzyka wykorzystana w filmie. Obok zespołów Paula i Karol i Mitch & Mitch na soundtracku występują wykonawcy nie znani szerszej publiczności, a ich utwory będą publikowane po raz pierwszy. Muzycy młodego pokolenia tworzą bez kompleksów, ich utwory równie dobrze mogłyby powstać w centrach muzyki niezależnej (Nowym Jorku, Berlinie, Londynie). Informacja, że muzyka z Wszystko płynie jest w 100 % polska powinna zrewidować opinie o zaściankowości rodzimej sceny.
{youtube}g-vlkFCK7ro{/youtube}
Tytuł oryginału: Wszystko płynie
Reżyseria: Piotr Ivan Ivanov, Krzysztof Dziomdziora
Scenariusz: Krzysztof Dziomdziora, Piotr Ivan Ivanov
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 6 kwietnia 2012
Gatunek: dokumentalny, dramat
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 74 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Źródło: opisy dystrybutorów