Lorax (od 9 marca)
Lorax to amerykański film animowany z 2012 roku twórców Jak ukraść księżyc. Lorax to ekranizacja jednej z najpiękniejszych bajek dr. Seussa, twórcy tak wspaniałych i pouczających historii, jak Horton słyszy Ktosia. To poruszająca opowieść zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Film wyreżyserowali Chris Renard oraz Kyle Balda.
Pragnący zdobyć serce wybranki młody chłopiec wyrusza na poszukiwanie prawdziwego drzewa Truffula, jedynej rzeczy, która może pomóc mu w zdobyciu serca dziewczyny marzeń. Aby odnaleźć drzewo, chłopiec musi poznać historię Loraxa, zgryźliwego acz niezwykle czarującego stworzenia, które walczy, aby uratować swój świat.
Lorax za wszelką cenę chce ocalić drzewa i zwierzęta, które zamieszkują Dolinę Truffula krainę – od szybujących łabędzi po pełne harmonii brzęczące ryby. Jednak najsłodsze z nich to podobne do niedźwiedzi stworzonka znane jako Bar-ba-looty, które koziołkują wśród drzew. Lorax jako strażnik lasu zostaje poddany poważnej próbie, kiedy ambitny młody Once-ler ścina drzewo i grozi, że zetnie ich więcej zgodnie ze swoim wzniosłym planem biznesowym.
W polskiej wersji językowej głosów animowanym bohaterom użyczyli: Paweł Ciołkosz jako Ted, Monika Pikuła – Audrey, Tomasz Steciuk – Once-Ler/Old Once-Ler, Tomasz Grochoczyński – Lorax, Agnieszka Matysiak – Mama Teda, Jacek Król – O’Hare, Elżbieta Gaertner – Babcia Norma, Miriam Aleksandrowicz – Ciotka Grizelda.
{youtube}rEdf9WN38cM{/youtube}
Tytuł polski: Lorax
Tytuł oryginału: Dr. Seuss’ the Lorax
Reżyseria: Chris Renaud, Kyle Balda
Scenariusz: Ken Daurio
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 9 marca 2012
Gatunek: animowany, familijny
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 94 min
Przedział wiekowy: b/o
John Carter (od 9 marca)
John Carter to amerykański film science fiction z 2012 roku w reżyserii Andrew Santona. Obraz powstał na podstawie powieści niezwykle popularnego w Ameryce pisarza Edgara Rice Burroughsa, który stworzył także postać Tarzana. Muzykę do filmu skomponował Michael Giacchino, kompozytor m.in. serialu Lost: Zagubieni czy animacji Odlot.
Za kamerą stanął laureat Oscara Andrew Stanton, reżyser i współscenarzysta jednego z największych hitów Pixara, animacji Wall-E. Przy tworzeniu obrazu pomagali mu kierownik produkcji Nathan Crowley, nominowany do Oscara za Mrocznego rycerza i Prestiż czy Mayes Rubeo, odpowiedzialna za kostiumy w Avatarze. Film został wyprodukowany przez wytwórnię Walt Disney Pictures we współpracy z Pixarem. Obraz zrealizowano w cyfrowym trójwymiarze.
John Carter (Taylor Kitsch) to młody weteran wojny secesyjnej, ciężko doświadczony walką na froncie. W niejasnych okolicznościach trafia na obcą planetę. Tam zostaje uwikłany w wielki konflikt między tubylcami, Tarsem Tarkasem (Willem Dafoe) i księżniczką Dejah Thoris (Lynn Collins), która desperacko potrzebuje jego pomocy. W świecie na skraju zagłady, Carter odzyskuje wiarę w siebie, i rozpoczyna walkę, od której zależy los Barsoom i jej mieszkańców.
W filmie zagrali również: Thomas Haden Church jako Tal Hajus, Samantha Morton – Sola, Dominic West – Sab Than, Polly Walker – Sarkoja, Mark Strong – Matai Shang, Daryl Sabara – Edgar Rice Burroughs, James Purefoy – Kantos Kan, Ciarán Hinds – Mors Tardos.
Zrozumiesz, przeżyjesz, nie zrozumiesz – nie przeżyjesz!
{youtube}m9QNkgw4qLo{/youtube}
Tytuł oryginału: John Carter
Reżyseria: Andrew Stanton
Scenariusz: Mark Andrews, Andrew Stanton
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 9 marca 2012
Gatunek: akcji, familijny, fantasy, przygodowy, s-f
Kraj produkcji: USA
Przedział wiekowy: od 12 lat
Na podstawie: Księżniczka z Marsa (powieść) Edgar Rice Burroughs
Terytorium wroga (od 9 marca)
Prawdziwi bohaterowie nie robią planów na jutro.
Życie na krawędzi to ich żywioł. Ta misja miała być ich kolejnym rutynowym zadaniem.
Grupa komandosów wyszkolonych do pracy w ekstremalnych warunkach podejmie się uwolnienia porwanej w Afganistanie dziennikarki.
Dlaczego właśnie ta akcja staje się ich „misją niemożliwą”? Czy ocalenie jednej osoby jest więcej warte od życia sześciu?
Czy warte tego jest uczucie, które zrodzi się pomiędzy jednym z żołnierzy a dziennikarką? Czego nie jest w stanie przewidzieć wojskowy regulamin?
Terytorium wroga, to pierwszy film wojenny, w którym na tak wielką skalę francuskie siły zbrojne zaangażowały zarówno swoich zawodowych żołnierzy, jak i najnowocześniejszą wojskową technologię. Rozmach produkcji jest oszałamiający i przywodzi na myśl największe hollywoodzkie produkcje – Szeregowca Ryana, czy Helikopter w ogniu. Zdjęcia kręcono na trzech kontynentach, co pozwoliło stworzyć widowiskowe, zapierające dech w piersiach, realistyczne kino akcji. Powstał film niezwykły. Mocny, ale jednocześnie ściskający za gardło.
{youtube}n4cCGmyrZ8U{/youtube}
Tytuł polski: Terytorium wroga
Tytuł oryginału: Forces speciales
Tytuł międzynarodowy: Special Forces
Reżyseria: Stephane Rybojad
Scenariusz: Stephane Rybojad, Michael Cooper
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 9 marca 2012
Gatunek: akcji, dramat, przygodowy
Kraj produkcji: Francja
Czas trwania: 109 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Jak upolować faceta (od 9 marca)
Jak upolować faceta to amerykańska komedia kryminalna z 2012 roku w reżyserii Julie Anne Robinson. Film jest adaptacją powieści Janet Evanovich pt. Po pierwsze dla pieniędzy (One for the Money), która przez 75 tygodni nie schodziła z listy bestsellerów prestiżowego amerykańskiego USA Today, zapoczątkowując serię osiemnastu książek. Muzykę do filmu skomponowała Deborah Lurie.
Stephenie Plum (w tej roli Katherine Heigl) – pewna siebie, dumna dziewczyna z Jersey, przechodzi właśnie lekki kryzys finansowy – od sześciu miesięcy na horyzoncie nie pojawiła się żadna ciekawa propozycja pracy i właśnie zarekwirowano jej samochód. Nie tracąc jednak rezonu, Stephanie zwraca się z prośbą o pomoc do swojego kuzyna, Vinny’ego, właściciela firmy zajmującej się ściganiem zbiegłych przestępców.
Fakt, iż jej ulubioną bronią jest gaz pieprzowy, nie stanie Stephanie na przeszkodzie, kiedy okaże się, że jej pierwszym zadaniem jako legalnej „łowczyni głów” będzie namierzenie Joe Morelliego, podejrzanego o morderstwo ex-gliny, który – tak się właśnie składa – skradł jej serce w czasach licealnych. Zemsta nie może nie być słodka, ale w trakcie śledztwa Stephanie odkrywa, że nie wszystko jest tym, czym się wydaje, w szczególności jej nowa praca.
W filmie prócz Katherine Heigl wystąpili także: Jason O’Mara jako Joe Morelli, Sherri Shepherd – Lula, Debbie Reynolds – babcia Mazur, Daniel Sunjata – Ricardo Carlos Manoso, Patrick Fischler – Vinnie Plum, John Leguizamo – Jimmy Alpha.
{youtube}4uCgumEe4Cs{/youtube}
Tytuł polski: Jak upolować faceta
Tytuł oryginału: One for the Money
Reżyseria: Julie Anne Robinson
Scenariusz: Stacy Sherman
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 9 marca 2012
Gatunek: akcji, komedia, kryminał
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 106 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Na podstawie: Janet Evanovich Po pierwsze dla pieniędzy (powieść)
Zapiski z Toskanii (od 9 marca)
Toskania. Właścicielka lokalnego sklepiku z antykami (Juliette Binoche) przybywa na wykład brytyjskiego pisarza (William Shimell) promującego swoją najnowszą książkę.
Po spotkaniu kobieta zaprasza go na wycieczkę do małego toskańskiego miasteczka, gdzie właścicielka kawiarni omyłkowo bierze ich za małżeństwo.
Para wykorzystuje to zdarzenie, by rozpocząć subtelną grę. Choć prawie się nie znają, rozmawiają o miłości i związkach jakby byli wieloletnim małżeństwem.
Czy jest to tylko subtelny flirt, czy też wyrafinowana gra skrywająca prawdziwą naturę ich znajomości?
A może im samym coraz trudniej odróżnić prawdę od fałszu?
{youtube}PzMjgosPwf4{/youtube}
Tytuł polski: Zapiski z Toskanii
Tytuł oryginału: Copie conforme
Reżyseria: Abbas Kiarostami
Scenariusz: Abbas Kiarostami
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 9 marca 2012
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Belgia, Francja, Włochy
Czas trwania: 106 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Pewnego razu w Anatolii (od 9 marca)
Najpiękniejszy film w konkursie festiwalu w Cannes 2011. Wyróżnione Grand Prix Pewnego razu w Anatolii sprawia wrażenie kryminału.
W chłodnej opowieści o podróży policjantów, prokuratora, lekarza i podejrzanego, najistotniejsze stają się relacje między bohaterami, ich pozornie nieznaczące uwagi, urwane rozmowy. Reżyser rysuje wyrazisty obraz tureckiego społeczeństwa.
To zapis poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało. Nie wiemy, kto, jak i dlaczego zabił. Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan.
Są tu tematy znane już z filmów twórców z tego kraju: rozdarcie między wartościami Wschodu i Zachodu czy starcie tradycji z nowoczesnością. Opierając się na prawdziwej historii, Ceylan tworzy też uniwersalną opowieść o moralności.
W Pewnego razu w Anatolii bezduszne procedury i oficjalne kodeksy rozmijają się z rzeczywistością, a bohaterowie miotają się wśród sprzecznych oczekiwań otoczenia. Kryminał zamienia się w mocne kino społeczne.
{youtube}jJOFUsO_N20{/youtube}
Tytuł polski: Pewnego razu w Anatolii
Tytuł oryginału: Bir zamanlar Anadolu’da
Tytuł międzynarodowy: Once upon a time in Anatolia
Reżyseria: Nuri Bilge Ceylan
Scenariusz: Nuri Bilge Ceylan
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 9 marca 2012
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Bośnia i Hercegowina, Turcja
Czas trwania: 150 min
Coś pięknego (od 9 marca)
Włochy, 1971 rok.
Anna wraz z dwójką dzieci przeprowadza się do swojego rodzinnego miasta. Zdesperowana, by znaleźć pracę i nowy dom, odnajduje spokój w nauczaniu dzieci.
Cieszy się z każdej chwili, nie traci optymizmu w życiu i nie zaprzestaje wiary w swoje pasje. Wszystko zmienia się, gdy nagle okazuje się, że jest śmiertelnie chora.
Na tę wieść jej syn powraca do rodzinnego domu, by jej pomóc i zmierzyć się ze wspomnieniami z dzieciństwa…
Komedia o pięknych rzeczach, które przynosi życie.
{youtube}eQ27Q9B7tmE{/youtube}
Tytuł polski: Coś pięknego
Tytuł oryginału: La Prima cosa Bella
Tytuł międzynarodowy: The First beautiful thing
Reżyseria: Paolo Virzi
Scenariusz: Paolo Virzi, Francesco Piccolo, Francesco Bruni
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 9 marca 2012
Gatunek: dramat, komedia
Kraj produkcji: Włochy
Czas trwania: 122 min
Przedział wiekowy: od 12 lat