Książki mogą być też zostawiane w przypadkowych miejscach, takich jak tramwaj, ławka, uczelnia itd. Wówczas książki opatruje się często stosowną informacją, takiej na przykład treści: Cześć, jestem uwolnioną książką, jeśli chcesz, weź mnie ze sobą, jestem za darmo oraz krótką informacją o idei bookcrossingu. Bywają także opakowane w specjalną plastikową torebkę zabezpieczającą przed wilgocią.
Bookcrossing narodził się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Bardzo szybko swoim zasięgiem objął cały świat. W roku 2009 na świecie krążyło ponad 5 600 000 uwolnionych książek. Do całego ruchu należy ponad 800 tysięcy czytelników na całym świecie, z czego prawie 15 tysięcy w Polsce (od 7 października 2003).
Idea Bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Równolegle uruchomiono dwa polskie portale boockrossingowe: pierwszy (www.bookcrossing.pl) z inicjatywy Macieja Ślużyńskiego i Lechosława Gawrońskiego i drugi, nieczynny już, (www.gazeta.pl/podajksiazke) – za sprawą Tomasza Brzozowskiego wspieranego przez Gazetę Wyborczą. Pierwszy z nich wciąż funkcjonuje. Również w 2003 roku uczniowie XXX LO im. Ignacego Krasickiego z Łodzi uwolnili ponad 400 książek między innymi w autobusach, na ławkach, w hipermarketach, kinach i łódzkich teatrach. Częścią akcji był także happening „uwolnij książkę” który odbył się na ulicy Piotrkowskiej. Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi.
Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, metaforycznie tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być „więzione” w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.
Ruch bookcrossingowy zyskuje coraz więcej sympatyków i dużą przychylność społeczeństwa. Cel idei jest prosty: popularyzacja książki i czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, podniesienie poziomu czytelnictwa, a także budowanie społeczności podzielającej przekonanie, że dzielenie się jest lepsze od samego posiadania. Bookcrossing to także szansa na znalezienie przyjaciół i znajomych o podobnych przekonaniach i zainteresowaniach oraz, oczywiście, szansa na różnorodną lekturę.
Światowy Dzień Bookcrossingu obchodzony jest 12 czerwca lub w inny dzień, jeśli 12 przypada w sobotę lub w niedzielę.
Źródło: Wikipedia.org