W czwartek, 9 lutego, o godzinie 12 na krakowskim cmentarzu Rakowickim czytelniczki i czytelnicy pożegnają poetkę Wisławę Szymborską. Wśród osób, które potwierdziły udział w uroczystości jest wielu słynnych ludzi kultury, m. in. Julia Hartwig, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, pojawią się także politycy, wśród nich prezydent i premier.

Na ceremonii nie pojawi się ceniący sobie twórczość Szymborskiej reżyser Woody Allen, wysłał on jednak kondolencje Michałowi Rusinkowi, sekretarzowi noblistki, który jako pierwszy poinformował o jej śmierci. O uroczystościach pogrzebowych poinformowani zostali także m. in. Umberto Eco i Anders Bodegard.

Zgodnie z wolą poetki, ceremonia będzie miała charakter świecki. Co ciekawe, nad przebiegiem pogrzebu czuwa Krakowskie Biuro Festiwalowe, zajmujące się na co dzień organizacją ważnych wydarzeń kulturalnych. Jest to spowodowane faktem, że pogrzeb ma mieć charakter otwartej uroczystości, a organizatorzy spodziewają się przybycia bardzo wielu osób chętnych towarzyszyć noblistce w tej ostatniej drodze.

Urna z prochami Wisławy Szymborskiej zostanie przeniesiona główną aleją z domu pożegnań do rodzinnego grobowca leżącego w pobliżu kaplicy. Przed złożeniem urny w grobowcu (czemu towarzyszyć będą dźwięki utworów Elli Fitzgerald) planowane są krótkie przemówienia zaproszonych gości.

Uroczystość na cmentarzu poprowadzi aktor Andrzej Seweryn. Dla osób, którym nie uda się wejść na cmentarz, przed wejściem na teren nekropolii przygotowano telebim (od strony ul. Rakowickiej) –  będzie można na nim obejrzeć transmisję uroczystości.

Organizatorzy ceremonii zwracają się do wszystkich z prośbą o uszanowanie powagi chwili i poruszanie się po cmentarzu zgodnie ze wskazówkami służb oraz o nie zajmowanie miejsca na alei głównej cmentarza.

Proszą także, aby osoby, które pragną oddać hołd Poetce. przynosząc kwiaty lub wieńce, zamiast tego rozważyły możliwość przekazania pieniędzy na wybrane przez siebie hospicjum. Kwiaty przyniesione na cmentarz zostaną złożone w specjalnie do tego przygotowanym miejscu w Alei Zasłużonych.

Dla uczczenia chwili pożegnania poetki, w południe z wieży mariackiej, zamiast tradycyjnego hejnału, trębacz odegra utwór Nic dwa razy, w którym wykorzystano słowa wiersza Poetki.

Biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa, poinformowało, że księga kondolencyjna będzie wystawiona w magistracie w dniu pogrzebu do godziny 12.45 i od godziny 17. Wpisywać będzie się można do niedzieli (12 lutego). Ta sama księga została wystawiona w UMK w dzień po śmierci Wisławy Szymborskiej. Wpisy można dodawać także do internetowej księgi kondolencyjnej dostępnej TUTAJ.

W związku z uroczystościami pogrzebowymi wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu drogowego w okolicach cmentarza.

O śmierci Wisławy Szymborskiej pisaliśmy TUTAJ.

Źródło: Krakow.naszemiasto.pl, Onet.pl