Sławomir Koper to polski pisarz, autor książek historycznych. Przedstawia w nich historię głównie poprzez fakty niezbyt znane lub też pomijane w oficjalnych monografiach. Zazwyczaj prezentuje ważne postaci na tle ich życia codziennego i prywatnego oraz obyczajowości epoki, w jakiej żyły.

We wstępie autor wyjaśnia przyczynę powstania niniejszej książki. Pisze, że publikacji na temat Adama Mickiewicza powstało bardzo wiele. Ich autorzy przedstawiają w nich niemal wszystko, co dotyczy życia wieszcza. Niemal – bo pomijana jest zazwyczaj ważna sfera jego życia: związki Mickiewicza z kobietami.

Autor zapewnia, że jest o czym opowiadać, jako że życie intymne poety było niezwykle burzliwe i ciekawe. Tę część jego życia w większości publikacji pomijano, gdyż obawiano się, by pewne fakty z tego życia nie rzuciły cienia na postać wieszcza. Starano się raczej przedstawiać go jako osobę bez wad i ludzkich błędów. Sławomir Koper w swojej książce nie przedstawia, jak zaznacza, zupełnie nowych faktów, lecz te znane, choć zazwyczaj przemilczane, które na podstawie dostępnych źródeł zebrał i opublikował.

Zapewnia też: I nie chodzi tutaj o szarganie świętości narodowych. Mickiewicz, jak każdy człowiek, miał swoje słabości, które ukazywały jego ludzkie oblicze. Zza idealnego obrazu wyłania się wówczas osoba zwykłego śmiertelnika, obdarzonego ogromnym talentem, poszukującego szczęścia w życiu prywatnym.

Przyznam, że twórczość Adama Mickiewicza jest mi bardzo bliska. Jest to jeden z moich ulubionych poetów. Na temat jego życia czytałam niejedną publikację. Jednak interesująco brzmiący tytuł książki Sławomira Kopra sprawił, że skoro nadarzyła się okazja, by ją przeczytać, bez wahania postanowiłam zapoznać się z Kobietami w życiu Mickiewicza. Już pierwsze strony książki przekonały mnie, że podjęłam właściwą decyzję.

Publikacja została podzielona na 12 rozdziałów, a te z kolei – na podrozdziały. Dzięki temu mamy tu do czynienia z bardzo czytelnym układem treści. Spotkamy się tu także z ciekawą, niejednolitą formą. Główny tekst książki wzbogacony został o fragmenty listów, pamiętników i utworów literackich. Ta różnorodność przytaczanych źródeł, widać, iż starannie dobranych,  uwiarygodnia to wszystko, o czym autor pisze, a ponadto sprawia, że lektura książki nie nuży, lecz jest tym bardziej przyjemna. Dodatkowo publikację wzbogacają ciekawe zdjęcia osób i miejsc, o których mowa w tekście.

W książce Sławomira Kopra możemy przeczytać nie tylko o kobietach w życiu Mickiewicza. Przedstawia ona chronologicznie właściwie całe życie poety, oczywiście z naciskiem na jego intymne związki z kobietami. A te przedstawiają się rzeczywiście nadzwyczaj ciekawie. Autor przytacza tu słowa Andrzeja Towiańskiego, który tak miał się wyrazić o Mickiewiczu: odrzuci wszelkie trony, skarby, ale ulegnie magnetyzmowi kobiety. Sławomir Koper podkreśla tymi słowami swoje stwierdzenie, że dla naszego wieszcza zakochać się w pięknej kobiecie nie było niczym trudnym ani też rzadkim. I jego publikacja jest tego potwierdzeniem.

Przeczytamy w niej nie tylko o tych najbardziej znanych z historii literatury związkach Mickiewicza, jak np. głośny romans z Marylą Wereszczakówną (później zaś już Puttkamerową) czy o małżeństwie z Celiną Szymanowską, ale także o mniej znanych jego większych lub mniejszych miłościach, romansach, flirtach i miłostkach. Poznajemy przez to naszego wieszcza jako człowieka cieszącego się olbrzymim powodzeniem u płci pięknej, a przy tym także kochliwego i bardzo wrażliwego na wdzięki pań, szczególnie mężatek. O tym wszystkim Sławomir Koper pisze szczerze, wprost, bez zbędnej pruderii, odkrywając przed czytelnikami po prostu prawdę.

Dzięki cytowanym fragmentom utworów poetyckich Mickiewicza, możemy dowiedzieć się, jaki wpływ na ich powstanie miały poszczególne związki poety z kobietami.

W tle przedstawionych wydarzeń znajdziemy epokę, w której żył, tworzył i kochał Mickiewicz. Autor ukazał ją tak barwnie, uwzględniając wiele szczegółów i cech dla niej charakterystycznych, że podczas lektury bez trudu przenosimy się do wieku XIX. Od razu muszę dodać, że właśnie żywy, barwny język jest ogromnym atutem tej książki. Ciekawy styl i bogate słownictwo, w połączeniu z interesująco ujętym tematem powodują, że książkę czyta się znakomicie. Życzyłabym sobie, aby wszystkie książki biograficzne były pisane podobnie pod tym względem. Podziw wzbudza również wiedza autora i rzetelne podejście do tematu, czego dowodem jest dość obszerna bibliografia, z jakiej korzystał przy pisaniu swojej książki. To wszystko, o czym tu wspomniałam, świadczy o niewątpliwym talencie pisarskim Sławomira Kopra.

Dzięki książce Kobiety w życiu Mickiewicza mamy okazję poznać nieco inne, powszechnie mniej znane oblicze naszego poety. Jest on tu przedstawiony jako osoba, która nie tylko „cierpi za miliony”, ale także bawi się, kocha, flirtuje, romansuje. Nie brak tu także podkreślonych pewnych jego wad. Sławomir Koper pokazuje nam po prostu Adama Mickiewicza jako człowieka „z krwi i kości”, niepozbawionego ludzkich ułomności. Co wcale nie ujmuje niczego jego talentowi i wielkości. Przeciwnie, raczej ową wielkość tym bardziej, w moim odczuciu, uwydatnia.

Jak już wspomniałam, autor książki sam przyznaje, że nie znajdziemy w niej żadnych nowych sensacji na temat życia Mickiewicza. Jednak jej zaletą jest to, że informacje o jego życiu osobistym i intymnym, rozsiane dotąd po wielu publikacjach, teraz możemy znaleźć w jednej, ciekawie i przystępnie napisanej.

Kobiety w życiu Mickiewicza to według mnie świetnie napisana książka biograficzna, niezwykle interesująca, godna polecenia i warta poświęconego jej czasu. Zresztą tego czasu na jej lekturę nie musimy poświęcać zbyt wiele, czyta się ją bowiem jednym tchem. Zachęcam więc do tego, aby wziąć ze mnie przykład i zawrzeć bliższą znajomość z Kobietami w życiu Mickiewicza. Warto!

Autor: Sławomir Koper
Tytuł: Kobiety w życiu Mickiewicza
Data wydania: 2010
Wymiary: 145×205
Liczba stron: 260
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Bellona
Gatunek: biografia