Bóg powiedział Mojżeszowi, że na świecie zawsze będzie trzydziestu sześciu sprawiedliwych. To oni będą nas wszystkich chronić. Bez nich ludzkość zginęłaby. Oni jednak nie wiedzą, że zostali wybrani.
W różnych częściach świata śmiercią nagłą i niewytłumaczalną giną mężczyźni i kobiety. Na ich ciałach widnieje tajemniczy znak. Duński negocjator policyjny Niels Bentzon, wrażliwy humanista załamujący się po każdym niepowodzeniu, i Hannah Lund, wybitna astrofizyczkazmagająca się z depresją, rozpoczynają szaleńczy wyścig z czasem, by ocalić ostatnich sprawiedliwych. Ale wcześniej muszą ich znaleźć.
Bo kto to jest dobry człowiek?
I czy dobroć jest zawsze dobra?
Pod pseudonimem A.J. Kazinski kryje się dwóch duńskich autorów. Scenarzysta Jacob Weinreich zadebiutował jako pisarz w 2001 roku. Reżyser i scenarzysta Anders Rønnow Klarlund wydał swoją pierwszą powieść w roku 2009.
Ostatni dobry człowiek, ich pierwsza wspólna książka, opublikowana w Danii w 2010 roku, stała się międzynarodowym wydarzeniem wydawniczym. Jeszcze przed duńską premierą prawa do jej wydania kupiły największe wydawnictwa z 16 krajów i szykują wielkie premiery na jesień 2011 i początek 2012 roku.Wydanie francuskie w dwa miesiące po premierze zostało uhonorowane nagrodą sieci Relay dla najlepszej książki 2011.
Naładowany akcją filozoficzny thriller Ostatni dobry człowiek został uhonorowany przez Duńską Akademię Kryminału nagrodą dla najlepszego debiutu 2010. Przez kilkanaście tygodni po wydaniu pozostawał w Top 10 list bestsellerów. W sierpniu 2011 powrócił na nie triumfalnie jako numer 1 – przed Camillą Läckberg.
Wkrótce kontynuacja powieści.
Komentarze:
To przełomowy thriller, o którym najwięcej się mówi w tym sezonie: pasjonująca intryga przepojona mistycyzmem, nowatorski pomysł poszukiwania dobrych, a nie złych ludzi, mądra refleksja nad pojęciem dobra i jego miejsca we współczesnym świecie, matematyczna logika i rozbudowane, głębokie i zadziwiające postaci.
„L’Independant„
„Ostatni dobry człowiek” ma wszelkie zalety, by wzlecieć na szczyt list bestsellerów i wylądować gdzieś między Danem Brownem a Stiegem Larssonem. Spektakularny thriller z niebywałą wyobraźnią, wielką głębią psychologiczną i wspaniałym warsztatem literackim.
„Danish Library Review”
„Niezapomniany bohater”, „niesłabnące napięcie”, „międzynarodowy szał wydawców” – to zasłużone komplementy, bo dotyczą niezwykłego kryminału, który łamie zasady gatunku. „Ostatni dobry człowiek” daje nam opowieść zdumiewającą i dwie postaci poza wszelką przewidywalnością, a jakże ludzkie.
„La Provence”
Ten wzruszający i poruszający thriller o śledztwie prowadzonym przez gliniarza – humanistę, policyjnego negocjatora, który boi się wsiąść do samolotu, i przez astrofizyczkę zmagającą się z depresją, stawia pytanie: Co to znaczy być dobrym i czym jest życie po śmierci.
„Marie Claire”
To śledztwo podaje w wątpliwość nasze koncepcje dobra i zła.
„L’Amour des Livres”
Co za bogactwo osobowości postaci i jakże złożona intryga, która zręcznie łączy religię, ezoteryzm i naukę. A powieść nie ma ani sekundy dłużyzny, nie można się od niej oderwać. Autorzy stworzyli postaci z problemami i głęboko ludzkie, które na długo pozostaną w pamięci. Razem z pytaniem: Kto to jest dobry człowiek?
„Page des Libraires”
TUTAJ można przeczytać fragment powieci.
Autor: A. J. Kazinski
Tytuł: Ostatni dobry człowiek
Liczba stron: 512
Rodzaj: broszura ze skrzydełkami
Wydawca: Amber
Format: 130 x 205
Data premiery: 2 listopada 2011
Gatunek: kryminał, thriller filozoficzny
Źródło: Amber.sm.pl