Dwudziestolecie międzywojenne to jeden z najciekawszych okresów w polskiej historii. Mamy oto z jednej strony świeżo odzyskaną niepodległość i związaną z tym faktem euforię, z drugiej – kraj zniszczony przez rozbiory i wielką wojnę, która się przez niego przetoczyła. Na horyzoncie zaś, jeszcze ledwie widoczna, majaczy zapowiedź kataklizmu, który po raz kolejny zetrze nasze państwo na proch – II wojny światowej. Póki co jednak w odrodzonej Polsce życie zaczyna toczyć się z niewyobrażalnym impetem. Z ukrycia wychodzi kultura, rozwija się sztuka. Trzy zabory, połączone w państwo w kształcie serca (przyjrzyjcie się mapie międzywojennej Polski – naprawdę serce), starają się harmonijnie ze sobą współżyć.
Pod względem politycznym okres międzywojenny można przyrównać do sytuacji po 1989 roku – kolejne rządy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Ale tym książka Kopra zajmuje się w niewielkim stopniu – bardziej interesuje go to, co działo się, kiedy politycy przestawali być mężami stanu, przedzierzgając się w mężów i ojców. Autor bliżej prezentuje sylwetki Wieniawy-Długoszowskiego, Piłsudskiego, Paderewskiego (tak, tego pianisty), Rydza-Śmigłego, Wojciechowskiego, Mościckiego i Sławka, przy okazji serwując anegdotki o całej masie innych ówczesnych polityków. Dodając do tego rozdział poświęcony najpopularniejszym wtedy rozrywkom i zabawom, otrzymamy obraz świata niewiele ustępujący pod względem ekscesów współczesnej scenie politycznej. Ba, nawet nasz rodzimy show-biznes mógłby się tego i owego nauczyć od dam i dżentelmenów epoki międzywojnia.
Książka napisana jest lekkim stylem, nie zanudza nadmierną ilością detali, dat, czy wydarzeń. Nawet chwilami nadmiernie bombastyczny ton autora (ewidentnie miłośnika epoki) nie przeszkadza w odbiorze całości. Zawsze to miło dowiedzieć się o postaciach z podręcznika czegoś, co czyni z nich ludzi z krwi, kości i słabości.
Autor: Sławomir Koper
Wydawnictwo:Bellona
ISBN: 978-83-11-12041-9
Liczba stron: 320
Wymiary: 145 x 205 mm
Gatunek: esej historyczny