WdowaWdowa Couderc. Pracowita, energiczna, wyrachowana, mściwa. Gotowa na wszystko, byle tylko znienawidzona przez nią rodzina zmarłego męża nie odebrała jej domu. Beznadziejną miłością kocha syna, który bezustannie śle do niej z więzienia prośby o pieniądze.
Jean Passerat-Monnoyeur. Pociągający, tajemniczy, niebezpieczny, nieobliczalny. Nieprzygotowany do życia na własny rachunek, po pobycie w więzieniu nie chce mieć nic wspólnego ze swoją bogatą i wpływową rodziną. Jeśli kogoś nienawidzi, to przede wszystkim siebie. Nigdy nie nauczył się kochać.


Kiedy czytamy powieść po raz drugi, zdajemy sobie sprawę, że […] Jean był skazany już od pierwszego akapitu, gdy szedł drogą przekreśloną cieniem. Rozumiemy też, dlaczego Simenon tak się rozzłościł, gdy Camus zgarnął główną nagrodę w noblowskiej loterii – ponieważ on w swoich powieściach opisywał dokładnie takie same dylematy, życie o zawężających się perspektywach […], podejmowanie ryzyka przez człowieka, który nie ma nic do stracenia, jego próżność, tupet, wreszcie samounicestwienie. […] Wysyłając kolejnego bohatera na śmierć w świecie pozbawionym szczęśliwych zakończeń, Simenon mówi jakby sam do siebie.

Paul Theroux

Georges Simenon (1903–1989) – pisarz belgijski, członek belgijskiej akademii literatury, autor ponad 450 powieści i opowiadań. Największą popularność przyniósł mu cykl kryminalny o komisarzu Maigrecie. Oprócz kryminałów Simenon pisał powieści psychologiczne – jedną z nich jest właśnie Wdowa Couderc. Wiele jego książek zostało zekranizowanych, a w postać komisarza Maigreta często wcielali się wybitni aktorzy, tacy jak Jean Gabin czy Rupert Davies. Na podstawie Wdowy Couderc w 1971 roku powstał francuski film w reżyserii Pierre’a Granier-Deferre’a z Alainem Delonem i Simone Signoret w rolach głównych. W Polsce oprócz powieści z cyklu o Maigrecie ukazały się m.in.: Czerwone światła (2006), Narzeczona pana Hire (2006) i Obcy w domu (2007).

Przedmowa: Paul Theroux
Przełożyła: Hanna Igalson-Tygielska.
Premiera: 20 października 2010 r.