Bruno Friesen wprowadził w ramach swojej książki czytelny, chronologiczny podział, jednocześnie oddzielając rozdziałami najciekawsze, zaskakujące i nietypowe sytuacje z życia rekruta i pancerniaka. Na samym początku opisuje ciężki żywot chłopaka zaprzęgniętego do pracy na roli i praktykanta elektryka. Dalsze części opowieści to już historia wcielenia autora do armii i przydziału do jednostki, okupacji Italii i służby na froncie wschodnim.
Najciekawsze fragmenty to relacje z boju, zarówno z taktycznie błyskotliwych akcji , w których nie najlepsze parametry swojego sprzętu niemieccy czołgiści musieli nadrabiać wyszkoleniem, sprytem, dyscypliną, a czasem brawurą, jak i porażek strategicznych, nagminnych na tym etapie wojny.
Bruno Friesen zawarł również w swoich wspomnieniach sporo szczegółów z życia codziennego szarego żołnierza Wermachtu na Ostfroncie, chociażby spraw związanych z aprowizacją, wyjaśnia niektóre nieprzetłumaczalne zwroty z żargonu wojskowego, a także sytuacje niezrozumiałe dla cywila.
Podsumowując, „Brunatny Pancerniak” to pozycja obowiązkowa dla czytelników interesujących się bronią pancerną. Dziesiątki niuansów odnoszących się do techniki, zwyczajów i życia codziennego w Wermachcie, a szczególnie w Panzerwaffe (czego trochę brak w niedawno wydanych w kraju „Tygrysach w błocie” Otto Cariusa); jednocześnie zdrowy dystans autora do kwestii ideologicznych; precyzyjne i treściwe opisy walk, i wreszcie przedruki dokumentów dotyczących przyznanych odznaczeń, stawiają tę książkę w czołówce wydanych w Polsce memuarów z czasów II wojny światowej.
Autorem recenzji jest Wiktor Kozłowski.
Autor: Bruno Friesen
Wydawnictwo: Bellona , Sierpień 2009
ISBN: 978-83-11115-78-1
Liczba stron: 276
Wymiary: 165 x 235 mm