Fokus Łódź Biennale wyróżnia wśród innych światowych wystaw fakt, że artysta zobowiązany jest stworzyć unikalny projekt na miejscu (w przeciwieństwie do innych wystaw tego typu, które są na ogół wyrazem myśli kuratorskiej). Pole działania zostanie więc przekazane artystom – dzięki temu otrzymują oni więcej swobody twórczej i umożliwią mieszkańcom miasta uczestniczenie w procesie twórczym. Fokus Łódź Biennale odbędzie się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej, od placu Wolności do placu Niepodległości. Zamiarem organizatorów jest twórcze wykorzystanie urbanistycznej, estetycznej
i socjologicznej specyfiki głównej ulicy Łodzi.
Organizatorem projektu jest Muzeum Miasta Łodzi, a jego dyrektorem artystycznym Ryszard Waśko, artysta i twórca „Konstrukcji w Procesie”. Wyboru artystów uczestniczących w Fokus Łódź Biennale dokona Komitet Selekcyjny, do którego Ryszard Waśko zaprosił Mirosława Bałkę, artystę, Gabrielę Horn, dyrektorkę Kunst-Werke w Berlinie, Hansa Ulricha Obrista, dyrektora artystycznego Serpentine Gallery w Londynie, Angelikę Stepken, dyrektorkę Villa Romana we Florencji, Jarosława Suchana, dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, Richarda Vine’a, redaktora Art in America oraz Gregorego Volka, nowojorskiego krytyka i kuratora.
Organizatorzy zdecydowali się rozszerzyć zasięg Fokus Łódź Biennale na inne przedsięwzięcia artystyczne, tak zwane
„pre-eventy” (całoroczne wydarzenia uprzedzające wystawę główną), skierowane w tej edycji głównie na konceptualizm i Fluxus, dwa radykalne nurty w sztuce lat 60. i 70., które wywarły silny wpływ na kilka generacji artystów po obu stronach muru. Cykl „pre-eventów” został zainaugurowany w listopadzie 2009 roku przez Dodiego Reifenberga w ramach jego projektu „Preparing the Canvas / Przygotowanie płótna”.
Biuletyn, liste artystów i wystaw znajdziecie na stronie Fokus Łódź Biennale pod adresem http://www.biennalelodz.pl/