Klimatyczna katastrofa
Anthony Giddens
premiera: 2 września 2010
Ogród bestii
Jeffery Deaver
premiera: 2 września 2010
Błękitnooki chłopiec
Joanne Harris
premiera: 7 września 2010
Genialna, pasjonująca lektura. Książka, która przeraża jeszcze długo po przeczytaniu…
Czterdziestodwuletni B.B wciąż mieszka z matką w niewielkiej miejscowości w Yorkshire. Jego życie towarzyskie toczy się głównie w sieci, na stronie Niegrzecznichłopcyrządzą, gdzie może swobodnie rozmawiać z tajemniczą Albertyną oraz innymi wirtualnymi przyjaciółmi, a przede wszystkim snuć mroczne fantazje, których tematem jest zawsze morderstwo – z matką w roli ofiary. Zagłębiając się w bolesne relacje bohatera z najbliższymi, odkrywamy szczegóły tragicznej wojny między braćmi i poznajemy przejmującą historię niewidomej dziewczynki, okrzykniętej przez media cudownym dzieckiem.
Błękitnooki chłopiec to thriller o misternie skonstruowanej fabule. Joanne Harris wykorzystała motyw Internetu, aby pokazać miliony najróżniejszych sposobów manipulowania ludźmi, jakie sieć www oferuje współczesnemu człowiekowi. W serii nieoczekiwanych zwrotów akcji autorka dowodzi ostatecznie, że tam, gdzie świat fantazji bezceremonialnie wdziera się w prawdziwe życie, skutki są zawsze tragiczne.
Brawo, Valentine
Adriana Trigiani
premiera: 7 września 2010
Kontynuacja W stylu Valentine!
Ciepła opowieść z atrakcyjnymi plenerami, odważną i kochliwą bohaterką oraz fascynującą rodzinną tajemnicą…
Valentine przejmuje wraz z bratem rodzinną firmę obuwniczą. Podczas gdy Alfred troszczy się o rachunki, Valentine musi zadbać o reputację i standardy w maleńkiej firmie. Uczucie do włoskiego kochanka, Gianluki, przeradza się powoli w poważne zobowiązanie, jednak z powodu dzielącej ich odległości związek wydaje się skazany na niepowodzenie. Valentine coraz bardziej angażuje się w sprawy związane z prowadzeniem firmy, zachęcona przez dawnego przyjaciela postanawia także wykorzystać swój potencjał jako projektantka. Na efekty nie będzie trzeba długo czekać…
Niezwykła, jedyna w życiu okazja prowadzi Valentine z Greenwich Village na zalane słońcem ulice Buenos Aires, gdzie odkrywa rodzinny skandal. Wydobyty na światło dzienne, wstrząsa Roncallimi. Czy łączące ich więzi uda się odbudować?
Klucz światła
Nora Roberts
premiera: 9 września 2010
Nora Roberts w mistrzowski sposób potrafi łączyć wątki romansowe, sensacyjne i przygodowe. Jej trylogia „Klucze” przenosi nas w osobliwy świat magii, iluzji i czarów, który jednak nie przesłania rzeczywistości.
Trzy młode kobiety, Malory, Dana i Zoe, zostały zaproszone do tajemniczej, baśniowej rezydencji na przyjęcie. Ekscentryczni gospodarze, Rowena i Pitte, przedstawiają im niesamowitą propozycję, która może odmienić życie całej trójce.
Trzy odważne, mocno stąpające po ziemi kobiety, trzy klucze… Każda z nich musi wykonać trudne i niebezpieczne zadanie. Jeśli im się uda, czeka je wspaniała nagroda. Pierwsza rusza do walki o szczęście Malory. W kolejnych tomach z losem będą się zmagać Dana i Zoe. Czy im się powiedzie?
Ścieżki Avenidów
Agnieszka Grzelak
premiera: 9 września 2010
Trzecia część – po Herbacie szczęścia i Córce szklarki – pełnego niezwykłych przygód magicznego cyklu Blask Corredo.
Życie Mori upływa spokojnie w rodzinnym zamku w Versathis. Pod wpływem nagłego impulsu Mori postanawia się usamodzielnić. Przeprowadza się i zaczyna zarabiać malując, obrazy i wyrabiając biżuterię. Krążąc po ulicach, bezskutecznie wypatruje przystojnego młodzieńca, poznanego na ślubie Laszti. Dzięki wstawiennictwu głównego rysownika Królewskiej Pracowni Atlasów otrzymuje pozwolenie na korzystanie ze zbiorów Królewskiej Biblioteki. Studia nad opasłymi księgami przerywa jej niezwykłe zaproszenie do krainy Avenidów – istot zamieszkujących wnętrza książek. Pokusa jest olbrzymia, zwłaszcza, że istnieje szansa obejrzenia tajemniczego miasta Xtilac, a być może także od dawna upragnionego Corredo. Jakie będą konsekwencje przekroczenia świata Avenidów? Co kryje się wewnątrz ksiąg?
Wizje
Michio Kaku
premiera: 9 września 2010
Dokąd zmierza współczesna nauka? Jakie odkrycia w genetyce, kosmologii, badaniach nad sztuczną inteligencją przyniesie XXI wiek? Czy uda nam się rozpocząć podróże w czasie, dotrzeć do gwiazd i spotkać inne cywilizacje w kosmosie? Wizje co do przyszłości nauki snuje w tej książce fizyk teoretyk, który przyczynił się do rozwoju teorii strun. Wspomaga swą wyobraźnię rozmowami z blisko 150 znanymi uczonymi, nierzadko laureatami Nagrody Nobla.
Córka oszustwa
Victoria Holt
premiera: 14 września 2010
Poruszająca opowieść o tym, jak kręte i wyboiste potrafią być ścieżki życia…
Czyż może być coś bardziej ekscytującego i pełnego uroku niż życie młodej, pięknej dziewczyny, w dodatku córki sławnej i bogatej aktorki? Dla Noelle Tremaston jest ono czymś naturalnym – do chwili, gdy wraz z tajemniczą chorobą i nagłą śmiercią matki jej beztroska egzystencja rozsypuje się w pył. Nawet perspektywa małżeństwa z ukochanym mężczyzną wydaje się niepewna, z przeszłości wyłania się bowiem cień rodzinnej tajemnicy. Jedyna droga wiodąca do szczęścia jest wąska i usiana straszliwymi wątpliwościami. Czy Noelle zdecyduje się na nią wstąpić?
Dziedziczka
Mary Higgins Clark
premiera: 14 września 2010
Najnowsza powieść Królowej Suspensu!
W wieku osiemdziesięciu dwóch lat schorowana Olivia Morrow uświadamia sobie, że pozostało jej już niewiele czasu. W ostatnich chwilach życia musi podjąć ważną i trudną decyzję – czy wyjawić długo ukrywany sekret rodzinny, czy też zabrać go ze sobą do grobu…
Olivia przechowuje korespondencję swojej zmarłej kuzynki Catherine, zakonnicy, którą Kościół katolicki zamierza wkrótce beatyfikować. Listy są dowodem na to, że Catherine w wieku siedemnastu lat urodziła dziecko, syna, i oddała go do adopcji. Monica Farrell, jego córka, trzydziestojednoletnia doktor pediatrii i… wnuczka Catherine, jest więc pełnoprawną spadkobierczynią rodzinnej fortuny. Czy Olivia sprzeciwi się woli Catherine i wyjawi Monice historię jej pochodzenia?
Długo i szczęśliwie
Barbara Neil
premiera: 16 września 2010
Poruszająca opowieść o dorastaniu do miłości.
Niezwykle splątane losy sześciu osób, pięciorga dorosłych i niewidomego chłopca, szukających – każde po swojemu – miłości i szczęścia. Wszyscy oni, nawet dziecko, dźwigają własny bagaż przeżyć i doświadczeń, odmienny, ale jednakowo trudny. Każda chwila stawia ich przed niełatwymi wyborami. Autorka śledzi ich losy i życie wewnętrzne ze znakomitą znajomością psychiki ludzkiej, ze zrozumieniem słabości i wzlotów, z lekką ironią i nie bez goryczy. Czy bohaterom tej powieści uda się odnaleźć swoje „długo i szczęśliwie” i co to w ogóle jest szczęście?
Ewolucja Boga
Robert Wright
premiera: 16 września 2010
Jakie jest nasze rozumienie Boga? Skąd się pojawił? Dokąd razem z Nim będziemy podążać?
Robert Wright zabiera nas w fascynującą podróż przez historię, odkrywając wzorce w ewolucji judaizmu, chrześcijaństwa i islamu oraz „ukryty kod” w świętych pismach tych religii. Odczytując owe pisma pod kątem warunków, jakie panowały w czasach ich powstawania, Wright ujawnia siły, które pozbawiały stopniowo Abrahamowe religie wojowniczości i nietolerancji i popychały je w kierunku wyższego poziomu moralnego. Dowodzi, że współcześnie siły te mogłyby skierować owe trzy religie w stronę harmonii i pojednania. Ponadto jego analiza ukazuje perspektywę jeszcze innego pojednania: pojednania nauki z religią.
Wright twierdzi, że choć tradycyjne idee na temat Boga czy też bogów są błędne, ich ewolucja wskazuje, że współczesny naukowy pogląd na świat pozostawia miejsce na coś, co słusznie może być określone boskim.
Obiad w pół godziny
premiera: 16 września 2010
Gdy pracujemy zawodowo i prowadzimy dom, stale brak nam czasu. Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy zajęte, domownicy są zawsze głodni i nic nie zmniejsza ich apetytu. Gotując jedno danie po drugim, szczególnie dla rodziny, gdzie każda z osób ma ochotę na coś innego, łatwo wyczerpać pomysły na menu. Ta książka powstała, by pomóc w przyrządzaniu różnorodnych, pełnowartościowych i szybkich obiadów. Przepisy zostały jak najbardziej uproszczone. Na ugotowanie każdego z proponowanych dań potrzeba co najwyżej 30 minut, tylko prace dodatkowe (czyszczenie, obieranie, krojenie) mogą zająć trochę więcej czasu, ale część z nich da się wykonać między jedną
a drugą czynnością. Najlepiej zaplanować menu na poszczególne dni tygodnia, zrobić zakupy w sobotę i później już tylko sięgać do lodówki, oszczędzając czas poświęcany na codzienne zakupy.
Polaków rozmowy o polityce
Jan Osiecki
premiera: 16 września 2010
Pasjonujące rozmowy z najbardziej wpływowymi polskimi politykami oraz znawcami sceny politycznej.
Czym jest dziś prawdziwa polityka? W dociekliwych wywiadach Jana Osieckiego parlamentarni liderzy oraz eksperci odsłaniają mechanizmy, które kierują światem władzy – dzięki nim poznajemy nieznane i zaskakujące kulisy polskiej sceny politycznej. Wnioski płynące z wywiadów bywają zabawne i zaskakujące. Burzą schematyczny obraz polityki, który każdego dnia oglądamy na szklanym ekranie.
Jarosław Kaczyński po raz pierwszy przyznał, że już w dzieciństwie bawił się w prezydenta. Grzegorz Schetyna zapewnia, że jest zwolennikiem IPN i wcale nie pragnie władzy. Janusz Palikot otwarcie mówi, że polityka to biznes, dlatego zleca badania nawet tego czy jego fryzura jest akceptowana przez wyborców. Dla reżysera i posła Jerzego Fedorowicza polityka to teatr i kolejna rola do zagrania, zaś Marek Balicki, poseł i lekarz psychiatra w jednej osobie, ostrzega: polityka bardzo źle wpływa na psyche… Znajdująca się w tym zbiorze rozmowa z Izabelą Jarugą Nowacką okrutnym zrządzeniem losu stała się jej ostatnim wywiadem – poprawki wprowadzała w przededniu wyjazdu z prezydentem Lechem Kaczyńskim na uroczystości w lesie katyńskim.
Przypuszczam, że wątpię
Karolina Prewęcka, Bohdan Łazuka
premiera: 21 września 2010
Biografia utkana z anegdot.
Bohdan Łazuka ma wyjatkowo znaną w Polsce twarz i nazwisko, choć przecież zwykle nie grał główych ról. Pozycję zawdzięcza talentowi, osobowości, perfekcyjnie opanowanemu warsztatowi. W latach 60. poprzedniego stulecia młody Łazuka był u szczytu popularności. Obdarzony sympatią widzów swobodnie poruszał się na scenach festiwalowych, kabaretowych, teatralnych, na planach filmowych i wśród artystycznej bohemy. W kolejnej dekadzie dojrzały już Łazuka umocnił wizerunek świetnego aktora, zwłaszcza komediowego, w filmach Stanisława Barei, Tadeusza Chmielewskiego, Jerzego Gruzy. Do historii przeszła jego rola w „Nie lubię poniedziałku”, gdzie był jakby sobą samym, artystą, który w Warszawie, po nocnym recitalu, w nonszalanckim nastroju, bez cienia stresu wędruje do domu wzdłuż torów tramwajowych z korbą od samochodu. Nie ma chyba słynniejszej korby od tej właśnie. W latach 80. i 90. Łazuka częściej wybierał kabaret. Dużo jeździł z koncertami po Polsce i świecie. Pozostał wędrującym aktorem do dziś. Ostatnio częściej znów widać go w filmach. Ma też stałą przystań w postaci Mazowieckiego Teatru Muzycznego.
Czaropis
Black Charlton
premiera: 21 września 2010
Młody adept sztuki czarodziejskiej przypadkiem dostaje się w środek intrygi, której skutkiem może być magiczna apokalipsa!
Nikodemus Weal od dłuższego czasu pobiera nauki w szacownej akademii sztuk magicznych, ale jego niezwykły talent – niszczenie wszystkich zaklęć samym dotykiem – uniemożliwia mu osiągnięcie biegłości w sztuce czaropisarstwa. Wbrew swej woli zostaje wplątany w rozgrywki potężnych sił i rozpoczyna nowy – ekscytujący i niebezpieczny – etap swojej czarodziejskiej edukacji.
Podczas gdy w akademii odbywa się ważny zjazd magicznych reprezentantów różnych krajów, zamordowana zostaje dziekan jednego z wydziałów. Podejrzenia padają na nauczyciela Nikodemusa, który twierdzi, że w szkole grasuje potężna magiczna istota, i że to ona jest odpowiedzialna za śmierć kobiety. Strażnicy mu jednak nie wierzą, a w samym Nikodemusie widzą przepowiedzianego w proroctwach niszczyciela.
Nad głową chłopca i jego mentora zaczynają gromadzić się ciemne chmury…
Gorączka kości
Val McDermid
premiera: 21 września 2010
Gorączka kości jest wszystkim tym, czym powinien być świetny kryminał!
Brutalnie okaleczone zwłoki czternastolatki. Przyczyna śmierci – uduszenie. Plastikowy worek na głowie. Żadnych śladów, nieznany motyw zbrodni. Gwałt? Zemsta? A może przypadek? Zdesperowani policjanci z północy Anglii wzywają na pomoc znanego, choć ekscentrycznego psychologa dr. Tony’ego Hilla – doświadczonego analityka, dla którego zbrodnicze umysły przestępców nie stanowią tajemnicy.
Tymczasem bez śladu znikają kolejne nastolatki. Na nogi zostają postawieni śledczy z kilku okręgów, w tym przyjaciółka dr. Hilla – inspektor Carol Jordan. Policjanci znajdują się pod coraz większą presją – ze strony rodzin zaginionych, prasy, własnych sumień. Zdopingowani jak nigdy, natrafiają na nowe dowody w sprawie innego tajemniczego zaginięcia sprzed kilkunastu lat. Czy te wszystkie sprawy coś łączy? Czy uda im się trafić na trop podejrzanych, którzy tak umiejętnie zacierają ślady i gubią pościg?
Lilith
Olga Rudnicka
premiera: 21 września 2010
Trzymający w napięciu kryminał z wątkami okultystycznymi. Rudnicka, jakiej nie znacie!
Lipniów, pełne uroku stare miasteczko, cieszy się sławą polskiego Salem. Dawno temu doszło tu do procesu czarownic, w wyniku którego kilkanaście kobiet straciło życie. Była wśród nich Anastazja Lipnowska, żona właściciela pobliskiego dworu. Podobno młoda hrabina, ulegając podszeptom nieczystych sił, oddała swe nowo narodzone dziecko diabłu i zabiła męża, a sama została za to spalona na stosie.
Współcześni mieszkańcy Lipniowa wykorzystują dawną legendę, by przyciągnąć do miasta turystów i entuzjastów wiedzy tajemnej. Toteż gdy w okolicy zaczynają ginąć młode jasnowłose dziewczyny o błękitnych oczach, wszyscy, łącznie z policją, starają się zatuszować sprawę, by nie odstraszyć przyjeżdżających gości.
Do dawnego dworu Lipnowskich sprowadza się architekt Piotr Sianecki z żoną Lidką. Młoda kobieta jest w ciąży i źle znosi niesamowitą atmosferę nowego domu. W dodatku dręczą ją koszmarne sny…
Porażka nie wchodzi w grę. Kontrola misji od programu Mercury do lotu Apollo 13 i później
Gene Kranz
premiera: 21 września 2010
Za jedno z najważniejszych osiągnięć ludzkości XX wieku może uchodzić lądowanie człowieka na Księżycu. Gene Kranz, niemal od pierwszych miesięcy istnienia NASA, przez wiele lat pełnił newralgiczne role w wydziale kontroli lotu, zajmującym się nadzorowaniem operacji prowadzonych w kosmosie, będąc naocznym świadkiem lub osobiście biorąc udział w działaniach zespołu ludzi, dzięki któremu marzenie o podboju kosmosu mogło stać się rzeczywistością.
W swej książce snuje barwną opowieść o tych czasach, kreśląc historyczne i społeczne tło zdarzeń, ze szczegółami odmalowując scenę i aktorów kosmicznego spektaklu, przywołując sylwetki powszechnie znanych astronautów oraz cichych bohaterów programu kosmicznego. Opowieść Kranza czyta się z zainteresowaniem godnym powieści sensacyjnej, a szczegółowość relacji stwarza fascynującą okazję przyjrzenia się z bliska i zza kulis absolutnie wyjątkowemu przedsięwzięciu, jakim był amerykański program kosmiczny.
Co dzień mądrzejsze
Denise Chapman Weston, Mark S. Weston
premiera: 23 września 2010
Książka napisana przez dwoje amerykańskich psychoterapeutów, zajmujących się problemami dzieci i rodzin. Autorzy podsuwają mnóstwo pomysłów na proste zabawy i gry edukacyjne, które pomogą rodzicom w przekazaniu dzieciom podstawowych wartości moralnych oraz w nauce współżycia w grupie rówieśników. Podpowiadają, jak rozwijać ważne cechy charakteru dziecka: wrażliwość i pewność siebie, otwartość na innych i odwagę, świadomość moralną i twórcze myślenie. Doradzają, jak sprawić, aby teraz i w przyszłości łatwiej było mu dokonywać właściwych wyborów. Jeśli masz dzieci, pracujesz z dziećmi lub opiekujesz się nimi, ta książka będzie dla ciebie prawdziwym kompendium wiedzy.
Czarnoksiężnik z Archipelagu
Ursula K. Le Guin
premiera: 23 września 2010
Opowieść o naukach pobieranych przez młodzieńca z wymyślonej krainy u mędrców, którzy posiedli kunszt czarnoksięski. Zarazem jest to opowieść realistyczna o kształtowaniu się osobowości, dorastaniu wśród przeciwieństw, o tym, jak zapalczywa lekkomyślność przeradza się w dojrzałość. Jest to, wreszcie, przypowieść o tym, jak – nie czując upadlającego strachu – pogodzić się z myślą o śmierci.
„Czarnoksiężnik z Archipelagu” to pierwsza część czterotomowego cyklu „Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin, przez znawców zgodnie obwołanego arcydziełem światowej literatury fantasy.
Saga o Ziemiomorzu to nic innego jak opowieść o dojrzewaniu, o wyzbywaniu się młodzieńczej pychy i ducha rywalizacji, dorastaniu do wewnętrznej harmonii i mądrości, a też zrozumienia ograniczoności ludzkich działań. Im większa moc i im większa władza, tym większa odpowiedzialność – przestrzega Le Guin.
„Wysokie obcasy”
Judaszowe dziecko
Carol O’Connell
premiera: 23 września 2010
Lokalny ksiądz zostaje oskarżony i skazany za zabójstwo małej dziewczynki. Ofiarą jest bliźniaczka Rouge Kendalla – w przyszłości miejscowego gliny – wykorzystana seksualnie i brutalnie zamordowana. Jej ciało znaleziono w dniu Bożego Narodzenia.
Piętnaście lat później, znów przed świętami, znikają dwie dziewczynki. Lekarz medycyny sądowej, Ali Racy, wierzy, że skazany ksiądz był niewinny, a prawdziwy zabójca wciąż pozostaje na wolności i ma coś wspólnego ze sprawą. Podejrzewa też, że jedna z zaginionych dziewczynek została wykorzystana jako Judaszowe dziecko – przynęta, dzięki której sprawcy udało się zwabić jej koleżankę.
Rouge, dręczony strasznymi wspomnieniami, angażuje się w śledztwo i postanawia za wszelką cenę odkryć prawdę. Czy uda mu się znaleźć zaginione dziewczynki i ustalić, kto zamordował jego siostrę?
W poszukiwaniu multiświata
John Gribbin
premiera: 23 września 2010
Niegdyś musieliśmy się pożegnać z koncepcją Ziemi jako centrum Wszechświata. Teraz musimy stanąć twarzą w twarz z możliwością o jeszcze większej głębi – że sam Wszechświat może być tylko jednym z wielu wszechświatów.
Książka „W poszukiwaniu Multiświata” zabiera nas w zupełnie wyjątkową podróż po najbardziej fundamentalnych problemach nauki. Czym są granice naszego Wszechświata? Czy mogą istnieć prawa fizyczne odmienne od tych, które znamy? Czy rzeczywiście istnieją inne wszechświaty? Czy naprawdę żyjemy w Multiświecie? Gribbin oprowadza nas po różnych teoriach, pokazując ich wspólne właściwości i wyjaśniając, czego możemy się po nich spodziewać, przedstawia najnowsze trendy w sposobie myślenia o teorii kwantowej, o grawitacji i fundamentalnych siłach kształtujących nasz świat, o czasie i mnogości wymiarów, o samej materii, a także o rozrastaniu się i losach znanego nam Wszechświata.
Opętanie
A. S. Byatt
premiera: 28 września 2010
Prawdziwa uczta intelektualna!
Roland Mitchell, niedoceniany i ledwo wiążący koniec z końcem literaturoznawca, zajmuje się naukowo twórczością XIX-wiecznego poety, Randolpha Asha. Między stronicami jednego z zakurzonych i pożółkłych woluminów, należących niegdyś do autora, badacz znajduje rękopisy listów miłosnych, których adresatką bynajmniej nie była żona poety…
Zagadkową kobietą rzucającą zupełnie nowe światło na biografię Asha okazuje się młoda poetka, Christabel La Motte, nieznana szerszym kręgom odbiorców. Jedną z badaczek jej twórczości jest Maud Bailey, jak się wkrótce okazuje, praprawnuczka siostrzenicy poetki. Oboje – zarówno Mitchell, jak i Bailey – zmuszeni nagle do współpracy, traktują się wzajemnie z dużą dozą dystansu, nieufności, a wręcz wrogości, ale fascynująca tajemnica mobilizuje ich do wspólnych poszukiwań…