Wreszcie poznaliśmy nazwiska laureatek i laureatów anty-prestiżowych Złotych Malin, czyli nagród dla najgorszych produkcji filmowych roku. Choć rywalizacja była wyrównana, ostateczny werdykt jury nie dziwi – wielkim anty-wygranym tegorocznej edycji nagrody jest ostatnia część sagi Zmierzch; z anty-uznaniem kolejny raz spotkał się też Adam Sandler, zeszłoroczny niekwestionowany rekordzista nagrody, który za swą twórczą działalność w 2011 roku zgarnął aż 11 statuetek – w dokładnie każdej finałowej kategorii – za jeden z najgorszych filmów w historii świata – komedię Jack i Jill.

O zeszłorocznym rozdaniu Złotych Malin przeczytasz TUTAJ.

Ostatniej części sagi Zmierzch brakuje nieco do tego spektakularnego wyniku – twórcy filmu ostatecznie „zgarnęli” 7 statuetek, m.in. dla najgorszego filmu, najgorszego sequelu, najgorszej obsady i najgorszej pary ekranowej (jak podkreślali organizatorzy, „dzieło” to miało 11 nominacji w 10 różnych kategoriach). Statuetkę otrzymała też odtwórczyni głównej roli Kristen Stewart, jednak – co za zaskoczenie – nie za Zmierzch, ale za występ w filmie Królewna Śnieżka i łowca. Artystka nie zdecydowała się odebrać nagrody osobiście (to jednak nie ta klasa, co Hale Berry, która z prawdziwą klasą odebrała swego czasu statuetkę za rolę w filmie Kobieta Kot). Organizatorzy jednak zaradzili coś na nieobecność aktorki – wręczyli nagrodę… jej podobiźnie wyciętej z kartonu.

Za najgorszego aktora ponownie uznano Adama Sandlera za występ w Spadaj, tato; film został też „wyróżniony” za najgorszy scenariusz.

Wśród anty-nagrodzonych znalazła się także Rihanna ze swoim filmowym debiutem w Battleship: Bitwa o Ziemię – Twórca Złotych Malin, John Wilson zaliczył ją do grona takich gwiazd, jak Mariah Carey, Jennifer Lopez czy Madonna, a więc, jak to ujął: piosenkarek, które naprawdę nie potrafią grać, ale i tak zarabiają miliony dolarów.

„Wielkim przegranym” tegorocznej gali okazał się amerykański film dla dzieci zatytułowany The Oogieloves in the Big Balloon Adventure, który pobił rekord najgorszego otwarcia w USA i stał się jedną z największych klap w historii Hollywood. O skali tej klapy niech świadczy choćby fakt, że ten kosztujący ponad 20 mln dolarów film po premierze zyskał wpływy średnio po 47 dolarów na kino…

Pełną listę tegorocznych nominacji (czyli filmów, od których trzeba się trzymać z daleka) znajdziecie TUTAJ.

{youtube}ko5-l-URhOw{/youtube}

A oto lista tegorocznych laureatów i laureatek Złotych Malin:

Najgorszy film: Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 2
Najgorszy aktor: Adam Sandler – Spadaj, tato
Najgorsza aktorka: Kristen Stewart – Królewna Śnieżka i Łowca oraz Zmierzch
Najgorszy aktor drugoplanowy: Taylor Lautner – Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 2
Najgorsza aktorka drugoplanowa: Rihanna – Battleship: Bitwa o Ziemię
Najgorsza obsada: Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 2
Najgorszy reżyser: Bill Condon – Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 2
Najgorszy remake, kalka lub sequel: Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 2
Najgorsza para filmowa: Mackenzie Foy i Taylor Lautner – Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 2
Najgorszy scenariusz: David Caspe – Spadaj, tato

Złota Malina (ang. Golden Raspberry Awards, skr. Razzie) to– „nagroda” corocznie przyznawana w USA najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).

Statuetka Złotej Maliny jest wykonywana z tworzywa sztucznego przemalowanego na kolor złoty. Ma formę sztucznego owocu maliny umiejscowionego na rolce filmu super 8. Wartość nagrody wynosi w przybliżeniu 4,89 dolara. Nazwa nagrody pochodzi od angielskiego idiomu blowing a raspberry, co znaczy wystawienie języka i lekceważące prychnięcie, okazujące pogardę i lekceważenie. W ostatnich latach nagroda coraz bardziej zyskuje na znaczeniu i rozgłosie medialnym.

Uroczystość wręczenia antynagród, powszechnie znanych jako „Razzies”, odbywa się co roku dzień przed rozdaniem Oscarów. Wyjątkiem była zeszłoroczna gala, która odbyła się 1 kwietnia. Już wtedy jednak organizatorzy zapowiadali, że po lawinie listów od oburzonych fanek i fanów Złotych Malin, wrócą do przyznawania nagrody tuż przed najważniejszą filmowa nocą w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *