Oskarowy pewniak, film Stevena Spielberga Lincoln okazał się wielkim przegranym – mimo 12 nominacji zyskał tylko 2 statuetki, w tym za pierwszoplanową rolę męską dla utalentowanego odtwórcy tytułowej roli Daniela Daya-Lewisa (jest to zresztą jego trzecia statuetka). Laury najlepszego filmu zyskała Operacja Argo w reżyserii Bena Afflecka, zaś cichym bohaterem tegorocznej gali okazało się Życie Pi nagrodzone w aż 4 kategoriach, w tym za reżyserię dla Anga Lee.

Ostatecznie Operacja Argo, zdaniem Akademii najlepszy film 2012 roku, zyskała aż trzy statuetki, bo także za montaż i scenariusz adaptowany. Tymczasem Lincoln dostał statuetkę „jedynie” za scenografię oraz dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Szczególnie ta druga nagroda nie była żadnym zaskoczeniem, o kreacji Daniela Daya-Lewisa powszechnie mówiło się bowiem, że jest „genialna”. Sam aktor, odbierając statuetkę, dedykował ją zmarłej matce i żartował, że to on miał grać Margaret Thatcher.

Mimo dość silnej konkurencji Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej odebrała Jennifer Lawrence za rolę w Poradniku pozytywnego myślenia. Jest to duże wyróżnienie dla ledwie 23-letniej aktorki, jednak Akademia doceniła jej brawurową rolę młodej, ekscentrycznej wdowy, próbującej się uporać z bólem po śmierci męża.

Pewnym zaskoczeniem była nagroda dla Anga Lee, mimo że Życie Pi było wymieniane wśród faworytów w wielu konkurencjach, a sam reżyser ma już na koncie Oscara za Tajemnicę Brokeback Mountain (Życie Pi) zyskało nagrody także w trzech innych kategoriach: za zdjęcia, muzykę i efekty specjalne). Zaskoczeniem nie były jednak kolejne nagrody: za scenariusz oryginalny dla Django Quentina Tarantino oraz za role drugoplanowe. W tych kategoriach statuetki zgarnęli: Christoph Waltz (Django) oraz Anne Hathaway (Les Miserables: Nędznicy).

oscary2012

Zaskoczeniem nie była także nagroda dla filmu Miłość w kategorii obrazów nieanglojęzycznych, ani statuetka dla Meridy Walecznej w kategorii animacji. Za najlepszy dokument uznano film Sugar Man, który od 22 lutego oglądać możemy też w naszych kinach.

Sama gala w tym roku wypadła raczej poprawnie, choć w gust publiczności zdecydowanie nie trafił tegoroczny prowadzący, amerykański satyryk Seth MacFarlane, twórca kreskówki Family Guy oraz filmu Ted. Zamiast – jak tego oczekiwano – wnieść powiew świeżości i cięty dowcip, zaserwował żarty owszem, politycznie niepoprawne, ale przy tym dość prostackie; Django na przykład streścił w ten sposób: – Film o mężczyźnie walczącym o kobietę doświadczającą przemocy, czyli to, co Chris Brown i Rihanna nazywają komedia romantyczną, zaś o nominacji dla 9-letniej aktorki Quvenzhane Wallis powiedział: Żeby uzmysłowić wam jaka jest młoda, powiem, że dopiero za 16 lat będzie za stara dla George’a Clooneya. Zamiast oklasków z sali odpowiedziało mu buczenie, aczkolwiek kilkukrotnie udało mu się też zyskać aplauz widowni.

Interesującymi szczegółami było pojawienie się na scenie kapitana Kirka ze Star Treka, a także… misia Teda (z filmu o tym samym tytule), który zaczął domagać się, aby mu zdradzono, gdzie odbywają się słynne pooskarowe orgie… Wielkie wrażenie zrobiła też Jennifer Lawrence, przewracając się na schodach w drodze po odbiór statuetki. Aktorka nie straciła jednak rezonu, podziękowała zgrabnie i złożyła urodzinowe życzenia swojej konkurentce, Emmanuel Rivie. Nie obyło się też bez łez – Adele bezskutecznie powstrzymywała płacz, odbierając statuetkę za najlepszą piosenkę, jaką przyznano Skyfall.

oscars2013-2

Pełną listę nominacji znajdziesz TUTAJ.

Oto zwyciężczynie i zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Najlepszy film: „Operacja Argo”

Najlepszy aktor: Daniel Day-Lewis – „Lincoln”

Najlepsza aktorka: Jennifer Lawrence – „Poradnik pozytywnego myślenia”

Najlepszy reżyser: Ang Lee – „Życie Pi”

Najlepszy scenariusz oryginalny: Quentin Tarantino – „Django”

Najlepszy scenariusz adaptowany: Chris Terrio – „Operacja Argo”

Najlepszy aktor drugoplanowy: Christoph Waltz – „Django”

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Anne Hathaway – „Les Miserables Nędznicy”

Najlepszy film obcojęzyczny: „Miłość”

Najlepszy dokument: „Sugar Man”

Najlepsza animacja: „Merida Waleczna”

Najlepsze zdjęcia: „Życie Pi”

Najlepsza piosenka: „Skyfall” – „Skyfall”

Najlepsza muzyka: „Życie Pi”

Najlepsza scenografia: „Lincoln”

Najlepszy montaż: „Operacja Argo”

Najlepsze efekty specjalne: „Życie Pi”

Najlepszy montaż dźwięku: „Wróg numer jeden”, „Skyfall”

Najlepszy dźwięk: „Les Miserables Nędznicy”

Najlepsze kostiumy: „Anna Karenina”

Najlepsza charakteryzacja: „Les Miserables Nędznicy”

Najlepszy krótkometrażowy dokument: „Inocente”

Najlepszy film krótkometrażowy: „Curfew”

Najlepsza krótkometrażowa animacja: „Paperman”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *