Właśnie na księgarskich półkach pokazała się szósta część przygód dziennikarki Anniki Bengtzon – kryminalna powieść „Testament Nobla” pióra Lizy Marklund, popularnej szwedzkiej powieściopisarki i dziennikarki.

Gala wydana w sztokholmskim ratuszu z okazji wręczenia Nagrody Nobla oszałamia przepychem, lecz za woalem blichtru czai się zbrodnia. Na parkiecie Złotej Sali morderczyni w wieczorowej sukni strzela do przewodniczącego Komitetu Noblowskiego. Kula trafia prosto w serce, kobieta zaś znika w tajemniczy sposób. Annika Bengtzon zostaje wbrew woli wciągnięta w rozgrywający się dramat, tym razem nie jako dziennikarka, lecz jako świadek zdarzenia. Z bagażem rozbitego życia osobistego i zawodowego Annika trafia w środek lawiny wydarzeń sięgających odległej przeszłości. Trop prowadzi do samego Alfreda Nobla, niewiarygodnie bogatego naukowca i wynalazcy, fundatora prestiżowej nagrody, którego tragiczna śmierć okazała się brzemienna w następstwa. Annika dociera w końcu niebezpiecznie blisko prawdy.

Książkę polecają:

Potężny temat, ale akcja płynie wartko, napięcie rośnie, czego można było się spodziewać po tak doświadczonej autorce powieści kryminalnych. Równolegle poznajemy poetycko przedstawioną biografię Alfreda Nobla. Jest to jakby drugi wątek powieści, które jednak każe nam stawiać pytania z dziedziny etyki i odpowiedzialności. A jeśli coś jest dla Anniki Bengtzon ważne, to właśnie te dwie kwestie: odpowiedzialność i etyka.
„Expressen”

 

Słynny testament Alfreda Nobla jest znakomitym wyzwaniem dla detektywa. Liza Marklund miała świetny pomysł na swoją szóstą już powieść kryminalną. Dziwne, że nikt wcześniej na to nie wpadł!
„Göteborgs-Posten”

Najlepsza książka Lizy Marklund od czasu „Zamachowca”.
Anne Holt

Autorka ma bardzo interesującą biografię, m.in. była magazynierrką w warsztacie samochodowym, kasjerką, sprzątaczką, bufetową, krupierką, pakowaczką oliwek w Izraelu, kelnerką w Londynie, statystką w Hollywood. Po ukończeniu kursów dziennikarskich przepracowała 15 lat w tym zawodzie, w prasie i telewizji. Zrezygnowała z dziennikarstwa, żeby poświęcić się literaturze. Prowadzi kampanie przeciw przemocy wobec kobiet, bierze też aktywny udział w społecznych debatach dotyczących problemów demograficznych.

Autorka: Liza Marklund
Przekład: Elżbieta Frątczak-Nowotny
Tytuł oryginału: Nobels Testamente
Seria:    Czarna seria
Data wydania:  wrzesień 2011
Liczba stron: 496
Format: 135 x 210 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7554-336-0

Fragment książki do przeczytania.

 

Źródło: Czarnaowca.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *