Stalking to zjawisko społeczne, o którym słyszy się ostatnio coraz częściej. Jeszcze nie tak dawno dotyczyło ono głównie celebrytów uporczywie nagabywanych przez fanów. Dziś ofiarami stalkingu coraz częściej są zwyczajne osoby. Osaczanie kogoś i prześladowanie, obsesyjne nękanie, naprzykrzanie się komuś, często wiążące się z przemocą psychiczną czy fizyczną i zagrażające życiu takiej osoby, stosunkowo niedawno zakwalifikowane zostało jako przestępstwo, którego ofiary, niegdyś bardziej bezbronne, dziś mogą szukać pomocy prawnej przed swoimi prześladowcami. W praktyce nie jest to jednak takie proste. Bardzo wyraźnie i dobitnie problem ten obrazuje powieść Wiem o tobie wszystko autorstwa Claire Kendal.

Na drodze głównej bohaterki książki, Clarissy, staje pewnego dnia jej znajomy z pracy – Rafe. Wykorzystując jej słabość i nieświadomość, stara się on do niej zbliżyć. Wkrótce kobieta zaczyna czuć się coraz bardziej osaczana przez niechcianego wielbiciela. Wszędzie widzi jego twarz, wszędzie słyszy jego głos. Nie może wyjść z domu, by nie natknąć się na niego. On podąża za nią wszędzie niczym cień. Próby uwolnienia się od niego nie przynoszą żadnego skutku. Telefony, wiadomości, listy, prezenty, śledzenie każdego kroku – te wszystkie czynności podejmowane przez obsesyjnie zakochanego Rafe’a zamieniają życie Clarissy w prawdziwy koszmar. A okazuje się, że to dopiero początek, bowiem nieustępliwy mężczyzna staje się coraz bardziej niebezpieczny i nieobliczalny…

Poruszając tematykę stalkingu w swojej powieści, Claire Kendal, jak wspomniałam na początku, dotknęła niezwykle istotnego problemu. Choć stalking oficjalnie jest przestępstwem podlegającym wszelkim konsekwencjom prawnym, udowodnienie winy osobie, która się go dopuściła, jest tak naprawdę bardzo trudne. Aby zgłosić skargę na swojego prześladowcę, należy zebrać najpierw niepodważalne dowody, które mogą świadczyć przeciw niemu. A nie jest to wcale rzeczą prostą, gdyż zazwyczaj osobników, dopuszczających się tego typu przestępstw, charakteryzuje z jednej strony psychopatyczna osobowość, z drugiej zaś – inteligencja, która dyktuje im takie działanie, by nie można im było niczego udowodnić. Jednocześnie czas, jaki osoba prześladowana i nękana poświęca, starając się zgromadzić jak najwięcej dowodów, gra na jej niekorzyść, gdyż jej życie jest w coraz większym niebezpieczeństwie i może okazać się, że ewentualna pomoc przyjdzie za późno.

Co więcej, ofiary stalkingu to bardzo często osoby zastraszone, osamotnione, niewiedzące, gdzie szukać pomocy, niemające oparcia w kimś bliskim, wstydzące się przyznać komuś do problemu, z jakim się zetknęły, obawiające się komukolwiek zaufać. Poczucie samotności, bezradność, bezsilność i strach doprowadzają je na skraj wytrzymałości psychicznej, sprawiając, że normalne życie staje się niemożliwe.

A prześladowca? Może nim być ktoś z naszego najbliższego otoczenia, ktoś, kto wcale na psychopatę nie wygląda; ktoś, po kim nawet nie spodziewalibyśmy się tego. Najczęściej też cała sprawa wygląda początkowo zupełnie niewinnie, by dopiero po jakimś czasie zamienić się w koszmar.

To wszystko Claire Kendal pokazała na przykładzie fabuły i bohaterów swojej powieści, obnażając wszelkie niedoskonałości prawne w zakresie stalkingu i innych tego typu przestępstw, z całą mocą i sugestywnością oddając udrękę, jaką przeżywają ich ofiary.

Muszę przyznać, iż powieść Wiem o tobie wszystko wywarła na mnie ogromne wrażenie. Przede wszystkim kiedy rozpoczęłam lekturę, nie mogłam się od tej książki oderwać. Przyciągała mnie ona jak magnes, pochłonęła wszystkie moje myśli, zabrała mnie do świata, w którym rozgrywały się przedstawione wydarzenia. Wciąż zadawałam sobie pytania: Co dalej się stanie? Do czego jeszcze posunie się Rafe? Jaki będzie jego następny krok? Czy Clarissa zdoła się na dobre od niego uwolnić, czy będzie bezpieczna?

Autorka tak bardzo wyraziście odmalowała zarówno obsesję Rafe’a, jak i uczucia i beznadziejność sytuacji Clarissy, że – zupełnie bezwiednie, wbrew swojej woli – wcieliłam się w wyobraźni w postać głównej bohaterki powieści. W miarę rozwoju sytuacji sama czułam się coraz bardziej osaczana, a towarzyszyły mi – podobnie jak Clarissie – odraza, strach, niepewność, bezradność, poczucie ciągłego zagrożenia.

Równolegle z głównym  wątkiem powieści, jakim jest problem nękania kobiety przez jej prześladowcę, toczy się inny wątek, mający związek z procesem, w jakim uczestniczy Clarissa jako sędzia przysięgły. Co ciekawe, obserwacje czynione przez nią podczas rozpraw stanowią w jej umyśle ilustrację jej własnej sytuacji, zaś w kobiecie, która występuje w procesie w roli ofiary, widzi ona samą siebie.

Taka budowa fabuły oraz znakomicie wykreowane postaci bohaterów odkrywających przed nami swoje wnętrze i psychikę, pozwalają mi na określenie powieści Claire Kendal mianem fenomenalnego, kunsztownie skonstruowanego thrillera psychologicznego. Dodam jeszcze, iż książka przez cały czas trzyma czytelnika w napięciu, które pojawia się już na samym początku, narasta wraz z rozwojem akcji i wciąż podsycane jest przez następujące po sobie, kolejne wydarzenia.

Pragnę cię. Kocham cię. Nie uciekniesz przede mną. Te złowrogo brzmiące słowa widniejące na okładce powieści Claire Kendal mówią sam za siebie, zapowiadając dramatyczną, budzącą przerażenie i niepokój historię. I właśnie taka jest ta książka – porusza, wzbudza poczucie lęku, wywołuje mocniejsze bicie serca, nie daje o sobie zapomnieć jeszcze długo po zakończonej lekturze, a przy tym skłania do rozmaitych, nie zawsze optymistycznych refleksji. Z całą pewnością jest to pozycja warta uwagi czytelników. Powiem więcej, nie należy przejść obok niej obojętnie. Jeśli więc nie brakuje Wam odwagi, by wejść do mrocznego świata stalkingu, koniecznie sięgnijcie po powieść Wiem o tobie wszystko.

Przeczytaj też naszą alternatywną recenzję książki.

Autorka: Claire Kendal
Tytuł: Wiem o tobie wszystko
Tytuł oryginalny: The Book of You
Przekład: Piotr Lewiński
Data wydania: 18 lutego 2015
Wymiary: 130×205 mm
Liczba stron: 416
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Akurat
ISBN: 978-83-7758-806-2
Gatunek: thriller

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *