Syberia to kraina zupełnie nieprzewidywalna – potrafi każdego dnia zaskakiwać czymś nowym. Jednocześnie jest to miejsce, w którym można się zakochać i wciąż pragnąć do niego powracać. Bardzo dobrze przekonał się o tym Jakub Rybicki, który poznawał te tereny z perspektywy siodełka rowerowego.

Po raz pierwszy wybrał się on na wyprawę rowerową na Syberię w 2008 roku. Przejechał wówczas Zabajkale, kierując się w stronę Mongolii. Pięć lat później, zimą, przemierzył rowerem po lodzie cały Bajkał. Wrażenia i doświadczenia z tych dwóch eskapad opisał w książce Po Bajkale. Rowerem przez Syberię.

Autor skupił się w niej głównie na tej drugiej wyprawie. Co go podczas tej niecodziennej podróży spotkało, z czym musiał się zmierzyć? Długa, niełatwa droga, niepewność, czyhające nań niebezpieczeństwa, przede wszystkim ze strony bezlitosnej natury, ekstremalnie trudne warunki atmosferyczne: przejmujące zimno, śnieg, mróz, skrajne zmęczenie i wyczerpanie fizyczne, kontuzje, bolące mięśnie, awarie roweru – to tylko najważniejsze przeszkody, z jakimi musiał on walczyć dzień po dniu.

Czy wobec takich problemów i trudności warto było porywać się na takie przedsięwzięcie? Tak, ponieważ ta wyprawa to również wspaniałe doświadczenia , przy których blednie dyskomfort, odczuwany w trakcie jazdy. I właśnie o tych dobrych, ciekawych, pełnych uroku przeżyciach związanych z podróżą przez Syberię po Bajkale opowiada ta książka. A zaliczyć do nich można wielką przygodę, jaką przecież była owa wyprawa, kontakt z piękną, dziką, nieskażoną cywilizacją naturą, wspaniałe widoki, okazja do sprawdzenia siebie i własnych możliwości, satysfakcja z dotarcia do celu, czy wreszcie spotkania z życzliwymi, pomocnymi, pełnymi serdeczności i często bezinteresownymi ludźmi.

W tej relacji z podróży współczesność przeplata się z przeszłością, bowiem Jakub Rybicki niejeden raz sięga do czasów dawno minionych, pragnąc przybliżyć czytelnikom historię Syberii, w szczególności zaś mijanych przez niego okolic i terenów, w tym także przebieg powstania zabajkalskiego, w którym udział swój mieli Polacy. Przypominane wydarzenia historyczne urozmaicają przytoczone przez autora piękne i ciekawe legendy związane z Bajkałem i okolicami.

Książkę Po Bajkale. Rowerem przez Syberię przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na atrakcyjną dla mnie treść. Syberia to jeden z tych zakątków świata, który wydaje się być pełen sprzeczności. Z jednej strony surowy, niegościnny klimat, z drugiej zaś – jak najbardziej gościnni i przychylni mieszkańcy i piękna przyroda. Opowieść Jakuba Rybickiego znakomicie oddaje ten kontrast i sprawia, że Syberia – ta odległa kraina – staje się dla czytelników jego książki bliższa i bardziej zrozumiała – przynajmniej ja miałam takie odczucia podczas czytania.

Autor o swoich przeżyciach i doświadczeniach opowiada lekko, żywo, barwnie i z humorem, dzięki czemu lektura jego opowieści była dla mnie prawdziwą frajdą i niezapomnianą literacką ucztą. Czytając o jego podróży, miałam wrażenie, iż sama przemierzam trudny szlak przez syberyjskie bezdroża. Dodam, że oczywiście relacja z tej niełatwej i niecodziennej ekspedycji wzbudziła we mnie podziw dla jej autora.

Z przyjemnością poznawałam w trakcie lektury rozmaite ciekawostki na temat Bajkału i jego okolic. Z zaciekawieniem dowiadywałam się, jak wygląda codzienne życie tamtejszych mieszkańców, jakie są ich zwyczaje i mentalność. Zauroczyły mnie przytoczone legendy, zachwyciły wspaniałe, oryginalne zdjęcia, które licznie zdobią książkę. Urozmaicają i wzbogacają one treść, a przy tym dają pełniejsze wyobrażenie na temat opisywanej wyprawy oraz warunków panujących na Syberii.

Po Bajkale. Rowerem przez Syberię to opowieść o pasji, o przygodzie, o tym, jak ważne jest dążenie do celu i realizowanie swoich marzeń, choćby wydawały się niemożliwe do spełnienia. Podróż, jaką odbył Jakub Rybicki, dowodzi, że dzięki silnej woli, samozaparciu i chęci można osiągnąć bardzo wiele, zbliżając się nawet do granic swoich możliwości. Dzięki temu książka ta jest niezwykle fascynującą i inspirującą lekturą, którą szczerze polecam, przede wszystkim tym czytelnikom, którzy preferują literaturę podróżniczą, którzy szukają w książkach wyzwań i wrażeń, którzy interesują się tą surową, dziką, lecz piękną krainą, jaką jest Syberia. Myślę, że dla nich lektura tej opowieści będzie wspaniałym czytelniczym doznaniem. Polecam i zachęcam do podjęcia literackiej podróży przez Bajkał.

Autor: Jakub Rybicki
Tytuł: Po Bajkale. Rowerem przez Syberię
Data wydania: 8 kwietnia 2015
Wymiary: 146×205 mm
Liczba stron: 384
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Świat Książki
ISBN: 978-83-7943-636-1
Gatunek: reportaż, literatura podróżnicza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *