Renata Przemyk, znakomita wokalistka i kompozytorka, to artystka, której muzyczną twórczość niełatwo jednoznacznie zaklasyfikować – jej aranżacje znajdują się na pograniczu rocka, piosenki poetyckiej i alternatywy, jednak i to nie określa istoty tej twórczości, którą sama Przemyk nazywa wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych. Efektem tych poszukiwań są kolejne płyty, każda (niekiedy radykalnie) inna od kolejnej, co dodatkowo piętrzy trudności przy próbie zaklasyfikowania jej twórczości. Jedynym, nieprzemijającym znakiem rozpoznawalnym jest tutaj jej charakterystyczny, nietuzinkowy wokal oraz akordeon, do którego artystka ma wyraźną słabość.

 Zaczynała od surowego, post – punkowego brzmienia, aby stopniowo i konsekwentnie poszerzać instrumentarium – od roku 1999 także o elektroniczne elementy, które po raz pierwszy odnajdujemy na wydanej w tym roku płycie Hormon, przełomowej dla artystki. Na tej płycie pokazała swoje możliwości jako kompozytorka swoich piosenek i od tamtej pory pracuje nad swoimi utworami jedynie z autorką tekstów.

Urodziła się 10 lutego 1966 roku w Bielsku-Białej. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w roku 1989, na XXV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zdobyła Grand Prix i nagrodę dziennikarzy. Przez rok śpiewała w zespole Ya Hozna. Po rozstaniu z zespołem w listopadzie 1990 r. rozpoczęła karierę solową. Zapraszana była na wiele festiwali piosenki, m.in. do Opola, Jarocina, Wrocławia i Sopotu.

Nagrała dziesięć płyt, w tym jedną z muzyką do spektaklu teatralnego Balladyna w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Większość z jej płyt zdobyła tytuł: złotej płyty. W 2003 wydała album z największymi przebojami (m.in. „Babę zesłał Bóg”, „Protest Dance”, „Ostatni z zielonych”, „Zero”, „Bo jeśli tak ma być”), podsumowujący jej dotychczasową karierę. Na tej płycie utwór „Kochana” wykonała w duecie z Kasią Nosowską. Z wykształcenia jest bohemistką (specjalistką od kultury czeskiej). Swoje płyty sprzedała łącznie w nakładzie ponad 500 tys. egzemplarzy. Jest członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV.

{youtube}tqrERNjCjQQ{/youtube}

Artystka wielokrotnie koncertowała w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, USA). Od niemal 20 lat współpracuje z Anną Saraniecką, która jest autorką tekstów jej piosenek oraz menedżerką.

W 2008 zadebiutowała jako aktorka teatralna rolą Hortensji w spektaklu „Terapia Jonasza” w chorzowskim Teatrze Rozrywki (reż. Jacek Bończyk), w 2009 można oglądać ją w roli Meksykanki w przedstawieniu „Tramwaj zwany pożądaniem” (reż. Dariusz Starczewski). Skomponowała również muzykę do songów w spektaklu Freda Apke – „Odjazd”.

W 2008 roku Renata Przemyk założyła trio akustyczne o nazwie… Acoustic Trio. Nowy projekt zakłada więcej improwizacji podczas koncertów. W repertuarze Acoustic Trio znajdują się kameralne, wyciszone, melancholijne utwory artystki.

We wrześniu 2014 roku ukazał się najnowszy album artystki Rzeźba dnia.

{youtube}d2-n6wLl6YI{/youtube}

Nagrody i wyróżnienia:

Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie 1989 – Grand Prix, nagroda dziennikarzy
Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie 1990 – Brązowy Mikrofon
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu 1991 – Nagroda im. Karola Musioła
Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie 1992 – Bursztynowa Płyta za „indywidualność artystyczną”
Fryderyk 1996 w kategorii: Album roku – piosenka poetycka za płytę „Andergrant”
Znalazła się w setce najwybitniejszych artystów ubiegłego stulecia według „Wprost” i „Polityki”.
W 2009 nagrodzona za całokształt przez London Music Academy.

Źródła: Wikipedia.org, Renataprzemyk.art.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *