Z okazji swojego jubileuszu wydawnictwo Znak przygotowało dla swoich czytelników i czytelniczek niezwykłą niespodziankę. Seria 50 książek na 50-lecie Znaku to niesamowita kolekcja, pięknie wydanych klasyków literatury światowej. Znajdziemy w niej znane i lubiane tytuły takie jak: Wielki Gatsby Francisa Scotta Fitzgeralda czy Bracia Karamazow Fiodora Dostojewskiego, a także jedno z najbardziej znanych dzieł wszech czasów – niesamowitą historię spod znaku płaszcza i szpady.

Trzej muszkieterowie Aleksandra Dumasa to jedna z tych literackich historii, którą zna każdy niezależnie od tego, czy z jej bohaterami spotkał się na kartach powieści czy przy okazji licznych adaptacji najbardziej znanego dzieła francuskiego pisarza. Powstanie powieści datuje się na lata 1844 -1845. Po raz pierwszy, jak wiele innych XIX wiecznych publikacji, ukazała się w odcinkach w Le Siècle, przynosząc swojemu twórcy uznanie i popularność co w przypadku pierwszego poważnego dzieła, jakim dla Dumasa byli właśnie Trzej muszkieterowie, stanowi nie lada sukces. Aż do jego śmierci w 1870 roku spod pióra Francuza wyszła niewyobrażalna liczba prac literackich: artykułów prasowych, sztuk, a nade wszystko powieści, których pozostawił po sobie, bagatela, 600!

Oczywiście należy pamiętać iż wielcy mistrzowie XIX wieku nie zawsze pracowali w zupełnej samotności. Często prace nad kolejnym literackim przedsięwzięciem dzielone były pomiędzy pisarza, a jego pomocników, którzy spisywali dyktowane przez autora kolejne fragmenty nowych książek. Zdarzało się nawet, że treść nie była dyktowana, a w całości napisana przez opłaconego literata dzięki czemu dorobek artystyczny wielu pisarzy możemy liczyć dziś w dziesiątkach, a nawet setkach pozycji. Jednak, powracając do twórczości Dumasa, w pamięci zbiorowej przetrwały przede wszystkim dwa jego monumentalne dzieła: Hrabia Monte Christo oraz Trzej muszkieterowie, którzy zapoczątkowali pełną zwrotów akcji, intryg i przygód trylogię w której skład wchodzą także W dwadzieścia lat później oraz Wicehrabia de Bragelonne. Do napisania powieści prawdopodobnie skłoniły i zainspirowały Dumasa pamiętniki Charlesa de Batza – gaskońskiego muszkietera i jednocześnie pierwowzoru d’Artagnana. Autor na karty powieści przeniósł nie tylko pewne epizody z jego życia, ale poświęcił również czas na drobiazgowe, historyczne badania epoki, w której postanowił osadzić swoich bohaterów co zaowocowało realistycznymi opisami uwiarygodniającymi przygody muszkieterów.  

W recenzji w tym miejscu zazwyczaj powinno pojawić się krótkie streszczenie fabuły, jednak stając w obliczu Dumasa i jego dzieła na niemal 700 stron ciężko jest sprowadzić całą historię do kilku zdań, które zbliżyłyby czytelnika do bohaterów i zachęciły do poznania reszty fascynującej opowieści. Historia najsławniejszych muszkieterów  Atosa, Portosa, Aramisa i d’Artagnana osadzona w pełnych intryg lecz także wzniosłych czasach XVII wiecznej Europy to, podobnie jak wiele innych napisanych przez Dumasa,  powieść – labirynt w której nieuważny czytelnik może się bardzo łatwo pogubić. Jednak za cenę cierpliwości, uwagi, odrobiny zaangażowania i chęci przedzierania się przez zawiłe fabularne ścieżki otrzymujemy fascynującą, pełna zwrotów akcji i tajemnic dynamiczną opowieść, która dla każdego bibliofila stanowić będzie niezapomnianą literacka przygodę.  Dumasa czyta się jak najlepszego gatunku kryminał, trzymającą w napięciu powieść grozy, romans z górnej półki, inteligentną i zabawną komedię, a co najważniejsze pełną energii powieść przygodową. A to wszystko zawarte w jednej opowieści!

Sięgnięcie po twórczość Dumasa zawsze jest gwarantem dobrej lektury. Każda z opisanych przez niego przygód przenosi czytelnika w precyzyjnie skonstruowany i barwny świat, w którym każdy najmniejszy element ma swoje miejsce i nie znalazł się w nim przypadkowo. Trzej muszkieterowie, ale także Hrabia Monte Christo doskonale odzwierciedlają realia epoki i chociaż nie do końca zgodne są z prawdą historyczną pobudzają wyobraźnię i pozwalają wczuć się w klimat zupełnie innych czasów. Każdy kto chociaż raz marzył o tym, by żyć w świecie potężnych monarchii i wojen o władzę, zakosztować dworskich zabaw i pięknych strojów, powinien skorzystać z niezwykłego wehikułu czasu jakim jest powieść. Rozpoczęcie podróży od XVII wiecznej Francji i Anglii, które stanowią tło dla wydarzeń rozgrywających się w Trzech muszkieterach, to doskonały kierunek na pierwsze literacki wojaże po twórczości XIX wieku. A wygląda na to, że takich marzycieli i wizjonerów zebrała się juz znaczna gromada, gdyż powieści Dumasa stanowią kopalnię pomysłów i inspiracji dla kolejnych twórców. Trzej muszkieterowie wielokrotnie adaptowani byli na wiele sposobów. Na motywach powieści opartych zostało dziesiątki sztuk teatralnych, seriali telewizyjnych, animacji, dzieł literackich oraz filmów. W samej ostatniej kategorii doliczyć można się nawet 200 ekranizacji. Historia czterech walecznych Francuzów podawana była odbiorcom nie tylko w swojej pierwotnej postaci, ale także w licznych wariacjach gdzie muszkieterami były kobiety czy nawet… zwierzęta. O uniwersalności powieści Dumasa może świadczyć również to, że adaptacje powstają nie tylko w kręgu kultury Zachodu. Wśród krajów mogących poszczycić się własną wersją przygód muszkieterów znajdują się między innymi: Meksyk, Brazylia, Filipiny oraz Japonia. 

Bezustanna dobra passa Trzech muszkieterów trwa od chwili, w której książka trafiła do rąk swoich pierwszych czytelników. Przez wiele lat doczekała się tysięcy wielbicieli oraz tłumaczeń na 200 języków co czyni z niej jedno z największych arcydzieł światowej literatury. Dzięki nowemu wydaniu w doskonałym tłumaczeniu Janiny i Krzysztofa Błońskich ponownie może ona trafić do rak polskich czytelników i czytelniczek, po raz kolejny proponując im wspaniała przygodę, do której przyłączenia się gorąco zachęcam!

Autor: Aleksander Dumas (ojciec)
Tytuł: Trzej muszkieterowie
Tytuł oryginalny: Les trois mousquetaires
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 28.04.2014
Oprawa: twarda
Liczba stron: 688
Gatunek: powieść przygodowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *