Charlotte Brontë zapisała się na dobre w historii literatury. Teraz Wydawnictwo MG przekaże w ręce czytelniczek i czytelników jej Niedokończone opowieści. Premiera książki już 10 września!

Z przyjemnością informujemy, że Oblicza Kultury są patronem medialnym tej pozycji.

O książce:

Charlotte Brontë jest bez wątpienia autorką trzech niezwykłych książek: „Jane Eyre”, „Shirley” i „Villette”. Do dziś nie wyjaśniono, czy pozostałe powieści sygnowane nazwiskiem Brontë („Wichrowe Wzgórza”, „Agnes Grey” oraz „Lokatorka Wildfell Hall”) wyszły spod jej pióra, czy też rzeczywiście całe rodzeństwo było na równi utalentowane i mamy do czynienia z działami trzech sióstr.

Niewątpliwe jest również to, że Charlotte zostawiła w swoich papierach cztery „Niedokończone opowieści”. Jest to równie niezwykła proza, jak wszystko co pisała. Dlatego też dziś proponujemy czytelnikom i miłośnikom geniuszu Brontë te cztery niedokończone utwory, wierząc, że dalsze ich wątki rozwinie Wasza wyobraźnia.

Sekretu osobowości autorki Charlotte Brontë nie sposób do końca wytłumaczyć, można jedynie snuć przypuszczenia. Obserwując jej życie, decyzje i drogę twórczą, trudno nie zauważyć, że Brontë kapitulowała przed samą sobą. Rozwój jej talentu wyznacza właściwie dążenie do samopoznania. Jego eskalację odzwierciedla ostatnia, zaledwie rozpoczęta powieść, Emma, urywająca się po dwóch rozdziałach. Tu można postawić pytanie: dlaczego Charlotte odłożyła tę pracę, skoro nie zadecydowały o tym żadne gwałtowne okoliczności? Może dlatego właśnie, że przeczuwała, iż dojdzie w niej do samookreślenia?

– Eryk Ostrowski

Tuł: Niedokończone opowieści
Tytuł oryginalny: Unfinished novels
Autorka: Bronte Charlotte
Wydawca: MG Wydawnictwo
Data premiery: 10 września 2014
Tłumaczenie: Maja Lavergne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *