Czasami los stawia na jednej drodze dwoje ludzi, których więcej dzieli, niż łączy. Czy miłość zrodzona w takich warunkach ma szansę na przetrwanie? Taka sytuację przedstawiła Penny Vincenzi w książce Decyzja, której akcja rozgrywa się w Londynie lat 60-tych XX wieku.

Penny Vincenzi to autorka czternastu bestsellerowych powieści, z których najbardziej znane to: Niebywały skandal, Wystarczy chwila oraz Chwila zapomnienia. Zanim zajęła się wyłącznie pisaniem, pracowała jako dziennikarka w czasopismach Vouge, Tatler i Cosmopolitan. Była pierwszą szefową działu mody we wpływowym czasopiśmie dla kobiet Nova, nazywanym w wielkiej Brytanii „biblią stylu”. Doświadczenia zdobyte w tej branży inspirowały zapewne autorkę podczas tworzenia fabuły powieści Decyzja.

Pochodząca z wyższej klasy społecznej Eliza Fullerton-Clark, wbrew tradycji i rodzinnym oczekiwaniom, pragnie zostać kobietą niezależną. Jest ambitna i marzy o zrobieniu kariery. Marzenia te mają szansę urzeczywistnić się, gdy otrzymuje ona posadę redaktorki działu mody w znanym czasopiśmie.

Matt Shaw to przedsiębiorczy człowiek, który mimo robotniczego pochodzenia również chce zdobyć w życiu niezależność, pozycję i majątek.

Pewnego dnia ścieżki Elizy i Matta krzyżują się. Łączy ich upór, konsekwencja w działaniu i determinacja w dążeniu do celu, a także uczucie. Dzielą ich nie tylko różnice społeczne, lecz także – jak się okaże – poglądowe. Czy miłość jest w stanie je przezwyciężyć? Co okaże się silniejsze? Co dla obojga stanie się najważniejsze? Odpowiedzi na te pytania pozwoli poznać lektura powieści Decyzja.

Czytając książkę, z ciekawością śledziłam pogmatwane losy Elizy i Matta. Choć autorka umieściła akcję w latach 60-tych XX wieku, opowiedziana tu historia jest bardzo życiowa, gdyż poruszone tu problemy i ukazane sytuacje mogą być aktualne w każdym czasie. W życiu bohaterów powieści nie brakuje blasków i cieni, radości i smutków. Stają oni przed rozmaitymi wyborami, są zmuszani przez życie do podejmowania niełatwych decyzji. Popełniają błędy i niejeden raz płacą za nie wysoką cenę.

Tak więc współczesny czytelnik może, moim zdaniem, bez trudu utożsamić się z którymś z bohaterów, a mam tu na myśli nie tylko tych głównych, ale również drugoplanowych. Penny Vincenzi stworzyła bowiem w swojej powieści całą galerię barwnych i zróżnicowanych pod względem charakteru, osobowości i poglądów życiowych postaci. Należą do nich między innymi: szukająca prawdziwej miłości siostra Matta – Scarlett Shaw, ambitna i zadziorna Louise Mullan – jego sekretarka, bywalczyni salonów Mariella Crespi, pierwszy chłopak Elizy, milioner Jeremy Northcott, nieśmiały pisarz i autor książek podróżniczych – Mark Frost, onieśmielająca i budząca strach Persephone Frost – jego matka czy znający się na swoim fachu adwokat Toby Gilmour. To tylko niektórzy z wielu występujących tu bohaterów, a wszyscy odgrywają ważną rolę, w mniejszym lub większym stopniu wpływając na rozwój wydarzeń i nadając stworzonej przez Penny Vincenzi historii oryginalnego kolorytu. To według mnie jeden z mocniejszych atutów tej powieści.

Jej akcja toczy się dość szybko i choć wydaje się, że niektóre zdarzenia pozornie nie mają większego znaczenia, wszystkie prowadzą do punktu kulminacyjnego. Nie zabraknie tu silnych uczuć i emocji, takich jak miłość, nienawiść, namiętność, pożądanie, zemsta, urażona duma, a wszystko to ukazane zostało na tle lat 60-tych, których klimat autorka świetnie oddała, odwołując się do ówczesnej popkultury, opisując panującą wówczas modę, mocno i wyraziście podkreślając gwałtowne przemiany społeczne, skupiając się przede wszystkim na zanikającym podziale klasowym czy zmianach w postrzeganiu roli kobiety w społeczeństwie. To kolejna, warta podkreślenia, zaleta tej książki.

Chociaż w życiu bohaterów powieści nie brakuje smutnych i przykrych zdarzeń, choć niejednokrotnie znajdą się w trudnej sytuacji, a los nieraz ich srodze doświadczy, Decyzja to raczej lekka w odbiorze, nasycona humorem i optymizmem opowieść, która przypomina nam, że nikt nie jest wolny od wad, każdemu zdarza się popełniać błędy, lecz ważne jest, by w znaczącym  momencie umieć wybaczyć i pójść na kompromis.

Decyzja Penny Vincenzi to książka odpowiednia dla tych, którzy szukają relaksującej lektury, w sam raz na spokojny wypoczynek. Pomoże ona oderwać się od codzienności i przenieść się w wyobraźni do nieco innego, pod względem kulturowym, świata. Polecam tę książkę osobom, które preferują literaturę obyczajową. Obszerna i oryginalna fabuła, obfitująca w zmieniające się jak w kalejdoskopie zdarzenia, z pewnością nie pozwoli im się podczas lektury nudzić i sprawi, że miło i przyjemnie spędzą ten czas.

Autorka: Penny Vincenzi
Tytuł: Decyzja
Tytuł oryginalny: The Decision
Przekład: Anna Zielińska
Data wydania: 25 czerwca 2014
Wymiary: 135×215 mm
Liczba stron: 592
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Świat Książki
ISBN: 978-83-7943-644-6
Gatunek: powieść obyczajowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *