Przez pokolenia czytelniczek i czytelników znany jako Papcio Chmiel – Henryk Jerzy Chmielewski to polski grafik, rysownik i publicysta, któremu zawdzięczamy powołanie do życia jednej z najbarwniejszych postaci polskiego komiksu – Tytusa de Zoo.

Słynny szympans to jeden z głównych bohaterów komiksu Tytus, Romek i A’Tomek.  Jego przygody od 22 października 1957 roku ukazywały się w Świecie Młodych. W tej wersji Tytus był małpką doświadczalną, którą na pokładzie rakiety (wykonanej w Polsce) odnaleźli Romek i A’Tomek. Obaj chłopcy pomagali Tytusowi w „uczłowieczaniu”. Jak na małpę był wyjątkowo inteligentny – nosił ubrania i mówił.

Kilka lat później komiks doczekał się wersji książkowej. Pierwsze kilkanaście ksiąg wydało harcerskie wydawnictwo Horyzonty. Podobno postawiło ono Papciowi twarde ultimatum – wydadzą przygody Tytusa, Romka i A’Tomka dopiero, gdy chłopcy zostaną harcerzami. O ile odcinki publikowane w Świecie młodych miały dość luźną fabułę, o tyle każda książeczka miała konkretny temat – kolejne próby uczłowieczenia niesfornego szympansa: przez harcerstwo, naukę znaków drogowych, umuzykalnienie, uplastycznienie itp. W tej wersji Tytus nie został znaleziony, ale przypadkiem narysowany przez Papcia Chmiela z plamy atramentu. Zapleczem technicznym przygód zajmował się Prof. T.Alent (czasem T’Alent), konstrując m.in. niezwykłe pojazdy, którymi chłopcy przemierzali czas i przestrzeń podczas swych wypraw.

A tak wyglądał pierwszy Tytus:

tytus0

Sam Papcio Chmiel urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Zanim został twórcą komiksowym, brał udział w II wojnie światowej, na której okres przypadły lata jego młodości. Pod powstańczym pseudonimem Jupiter był uczestnikiem powstania warszawskiego w  7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” (jako strzelec), za co odznaczono go Warszawskim Krzyżem Powstańczym. W 2009 roku został także odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. Po wojnie był artylerzystą w Wojsku Polskim.

78424 KomiksKarierę graficzną rozpoczął jeszcze w wojsku, od opieki nad gazetką. Po przejściu do cywila w 1947 roku pracował jako rysownik, początkowo w Świecie Przygód, następnie w Świecie Młodych. Jest autorem kontynuacji serii komiksowej Sierżant King z królewskiej konnicy (1947) oraz komiksów własnego pomysłu Półrocze bumelanta (1951) i Witek sprytek (1955-1956). Szerzej znany z bardzo popularnej, ukazującej się od 1957 roku, serii komiksów Tytus, Romek i A’Tomek, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie Świat Młodych, w którym publikował kolejne odcinki. W latach 1989-90 powstały dwa dziesięcio-minutowe odcinki serialu animowanego pt: Narodziny Tytusa oraz Edukacja. Dwanaście lat później na podstawie scenariusza wyłonionego w drodze konkursu powstał pełnometrażowy film animowany Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń.

Do maja 2010 ukazało się 35 części serii komiksów Tytus, Romek i A’Tomek oraz książki W odwiedziny do rodziny. Papcio Chmiel napisał też autobiografię Urodziłem się w Barbakanie (wyd. Prószyński i S-ka, 1999) oraz będącą jakby drugim tomem tej biografii, książkę Tytus zlustrowany (wyd. MDK 2007). Jest również autorem ilustracji do książki Barbary Tylickiej Generał Ciupinek. W styczniu 2005 swoją premierę miała gra komputerowa Tytus, Romek i A’Tomek – Armia zbuntowanych robotów, a w 2009 Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki pocztowe z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem, a także kolekcjonerską kopertę FDC. Pod koniec 2010 wydawnictwo Agora wydało słuchowisko CD na podstawie XIII księgi przygód Tytusa, Romka i A’Tomka – wyprawa na wyspy nonsensu – z dołączoną książeczką z rysunkami Papcia Chmiela. Pod koniec 2010 Poczta Polska wydała w wersji limitowanej kalendarz na rok 2011 – 4 pory uśmiechu z ilustracjami narysowanymi przez m.in. przez H.J. Chmielewskiego. W maju 2011 została wydana książka autorstwa Papcia Chmiela pt.: Witek sprytek i inne opowieści.

Za swoją twórczość został uhonorowany Orderem Uśmiechu.

uid a65a3855544f3cefecee01b8412b03751279956311894 width 700 play 0 pos 3 gs 0

31 maja 2007 roku Henryk Jerzy Chmielewski został odznaczony także Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Podczas tej samej uroczystości Srebrne Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali również inni rysownicy komiksów: Tadeusz Baranowski oraz Janusz Christa.

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *