Kora – popularna polska wokalistka rockowa o wyrazistym wizerunku, autorka tekstów, w latach 1976–2008 liderka zespołu Maanam.

Urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Właściwie nazywa się Olga Jackowska. Jest córką Marcina Ostrowskiego i Emilii Ostrowskiej z domu Siarkiewicz, jego drugiej żony. Do 1939 roku Marcin Ostrowski był komendantem Policji Państwowej w Buczaczu; po agresji ZSRR na Polskę aresztowany przez NKWD, zdołał uciec z więzienia i przedostał się do Generalnego Gubernatorstwa. W tym samym czasie żona i córki Marcina Ostrowskiego zostały deportowane do ZSRR; żona zmarła na zesłaniu.

Rodzice Kory poznali się po II wojnie światowej w Krakowie, gdzie oboje pracowali jako urzędnicy; Olga była ich piątym i najmłodszym dzieckiem. Jako nastolatka była silnie związana z krakowskim środowiskiem artystycznym i hippisowskim. Przyjaźniła się z Piotrem Skrzyneckim, Jerzym Beresiem, Wiesławem Dymnym, Krystyną Zachwatowicz czy Piotrem Markiem. To w czasach hippisowskich przyjęła swój pseudonim Kora.

Na scenie zadebiutowała w lutym 1976 roku, w poznańskim klubie „Aspirynka”, występując z Markiem Jackowskim i Milo Kurtisem w zespole Maanam, grającym wtedy alternatywną, inspirowaną Bliskim Wschodem muzykę. Grupa ta, już w nowym rozszerzonym składzie, pod koniec lat 70′ zaczęła grać rocka. Od roku 1980 była jedną z najważniejszych i najpopularniejszych przedstawicielek tego gatunku. Maanam wydał 11 studyjnych albumów i po 32 latach działalności zawiesił ją w grudniu 2008. W tym czasie wylansował rekordową liczbę kilkudziesięciu przebojów z takimi klasykami na czele, jak: Boskie Buenos, O! Nie rób tyle hałasu, Kocham Cię, kochanie moje, To tylko tango czy Lucciola w latach 80′ oraz Wyjątkowo zimny maj„, Zapatrzenie czy Po to jesteś na świecie w latach 90.

{youtube}L2k2rmhT2lM{/youtube}

W czasie trwania kariery Maanamu, Kora brała udział również w wielu solowych projektach. Najpierw w aktorskim. 7 lipca 1982, na włoskim festiwalu teatralnym Dei Due Mondi w Spoleto, miała miejsce premiera sztuki Mątwa Witkacego prezentowanej przez zespół Teatru Starego w Krakowie. Kora wystąpiła tam obok m.in. Jerzego Stuhra, Jerzego Bińczyckiego i Ewy Kolasińskiej. Spektakl wystawiano także w Mediolanie.

W roku 1987, wraz z krakowskim zespołem Püdelsi, Kora nagrała płytę Bela Pupa zawierającą piosenki Piotra Marka, nieżyjącego lidera grupy Düpą. Album ukazał się rok później.

Także w 1987 roku artystka wystąpiła podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W ramach galowego koncertu, poświęconego twórczości Agnieszki Osieckiej, wykonała piosenki Okularnicy oraz Kochankowie z ulicy Kamiennej. Wówczas narodził się pomysł na pierwszą solową płytę wokalistki, z piosenkami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory z Kabaretu Starszych Panów. Rozpoczęte wówczas prace zostały jednak odłożone do roku 1990 i trwały trzy lata. Korze towarzyszyli bracia Marcin i Mateusz Pospieszalscy. Płyta Ja pana w podróż zabiorę ukazała się w roku 1993.

kora-Olga Jackowska von Maanam beim Fest Karlsruhe 1985W roku 1989, w limitowanym nakładzie ukazał się tomik poezji Kory Krakowski spleen. W 1992 opublikowała autobiografię Podwójna linia życia. W 1998 roku ukazało się jej nowe, uzupełnione wydanie.

W 2000 roku Kora zaśpiewała temat przewodni serialu TVP Sukces, zatytułowany Magiczne słowo – sukces. W 2002 rozpoczęła prace nad nowym projektem, Kora Ola Ola! Wzięli w nim udział muzycy grający muzykę klasyczną, jazzową, flamenco i latynoską, pochodzący z Polski, Węgier, Kuby, Meksyku i Peru. W lutym 2003 roku ukazał się ich album Kora Ola! Ola!, na którym znalazły się bardzo różnorodne utwory od przedwojennych tang, piosenek Mieczysława Fogga, Jerzego Petersburskiego, Wandy Warskiej, Marii Koterbskiej czy Czesława Niemena do wybranych utworów Maanamu. Album promował przebój Nim zakwitnie tysiąc róż.

W styczniu 2003 ukazał się ponadto singiel nagrany przez Korę z alternatywnym artystą elektronicznym, Bexa Lala. Nagrała z nim dwa utwory, Kraina bólu oraz Kochany.

W 2008 na rynek trafiła taneczna płyta Metamorfozy firmowana przez Korę z debiutującym duetem DJ-ów 5th Element. W założeniu miała zawierać remiksy hitów Maanamu, jednak ostatecznie nagrano do nich w większości zupełnie nowe partie muzyczne i wokalne. Dodatkowo Kora nagrała trzy premierowe piosenki.

Od 2009 roku, po zawieszeniu działalności Maanamu, artystka występuje pod szyldem Kora. Początkowo koncertowała wraz z większością muzyków ostatniego składu tego zespołu. Obok premierowych nagrań solowych na jej koncertach prezentowane były głównie przeboje Maanamu. W lipcu 2010 Kora była jedną z gwiazd rockowego festiwalu w Jarocinie.

W czerwcu 2010 odbyła się premiera jej nowej solowej piosenki Zabawa w chowanego, wzbudzającej kontrowersje ze względu na poruszaną w niej tematykę pedofilii wśród księży. Tekst do niej oparty był na osobistych przeżyciach wokalistki. Do utworu powstał jej pierwszy od sześciu lat teledysk. Zdobył on główną nagrodę festiwalu operatorów filmowych Camerimage, czyli Złotą Żabę. Był także nominowany do nagrody Grand Prix festiwalu Yach Film, nagradzającego najlepsze teledyski.

kora 2W listopadzie 2010 Kora zaprezentowała nowego singla, nagranego przy udziale Stanisława Soyki, Nigdy nie zamknę drzwi przed Tobą.

W lutym 2011 Kora zasiadła w jury Must Be the Music. Tylko muzyka, telewizyjnego show szukającego talentów muzycznych. Pierwsza edycja prezentowana była od marca do maja, druga od września do listopada.

W marcu, z okazji 35 rocznicy powstania Maanamu, koncern EMI wydał zremasterowane reedycje wszystkich polskich studyjnych albumów zespołu oraz solowych Kory, a w październiku także tych zagranicznych i kilku kompilacji. W międzyczasie, w czerwcu Kora uczciła 35 lat swojej działalności artystycznej jubileuszowym recitalem podczas festiwalu TOPtrendy. Z tej okazji otrzymała tam nagrodę Bursztynowego Słowika.

31 sierpnia 2011 roku, w 31 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Korę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski jako zasłużonego twórcę kultury.

W październiku odbyła się premiera singla Ping Pong, pierwszego pochodzącego bezpośrednio z nowego albumu Kory. Tekst tego utworu był inspirowany wierszem Józefa Kurylaka Bicie mojego serca i wzbudził kontrowersje ze względu na poruszaną tematykę walki boga z szatanem.

5 listopada 2011 ukazała się nowa, rozszerzona edycja autobiografii Kory, pod nowym tytułem Kora, Kora. A planety szaleją. 10 listopada odbyła się premiera pierwszego od rozpadu Maanamu albumu Kory, Ping Pong. Kompozytorem większości materiału został gitarzysta Mateusz Waszkiewicz, pracujący z Korą od 2008 roku. Zespół Kory, którego ostateczny skład uformował się w 2010, uzupełnili gitarzysta Krzysztof Skarżyński oraz weterani „nowej fali” lat 80′, basista Marcin Ciempiel oraz perkusista Artur Hajdasz. Album promowały single Ping Pong i Przepis na szczęście. Płyta uzyskała status złotej. W tym samym miesiącu ukazała się nowa, rozszerzona edycja autobiografii Kory, pod nowym tytułem Kora, Kora. A planety szaleją.

We wrześniu 2012 wokalistka Ania Wyszkoni promowała swój drugi album studyjny Życie jest w porządku, piosenką Zapytaj mnie o to, kochany – pierwszą od rozpadu Maanamu z muzyką Marka Jackowskiego i tekstem Kory. W listopadzie 2012 wydana została dwupłytowa reedycja albumu Kory Ping Pong zatytułowana Ping Pong − Małe wolności, która wzbogacona została o dodatkową płytę z jedenastoma remiksami utworów pochodzących z podstawowej wersji albumu. W ramach promocji płyty Kora wystąpiła m.in. podczas finału tanecznego programu Got to Dance. Tylko Taniec, wykonując utwór Jedno słowo wszystko zmienia zremiksowany przez Toma Forestera. W lutym 2013 Kora otrzymała nominację do nagrody Wiktory 2012 w kategorii: Osobowość telewizyjna.

Źródło: Wikipedia.org

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *