Po raz kolejny na Obliczach Kultury spotykamy się z Terrym Pratchettem. Tym razem okazją do ponownego przeniesienia się do Świata Dysku nie jest kolejna autorska publikacja brytyjskiego pisarza a uaktualniony przewodnik po uwielbianym przez czytelników na całym świecie uniwersum.

Niejednokrotnie, wspominając o literackich dokonaniach Pratchetta, mówi się o tym jak w ciągu tylu lat swojego istnienia Świat Dysku ewoluował i rozrastał się do niewyobrażalnych rozmiarów. Wykreowanie tak misternie utkanego tworu budzi podziw za każdym razem, gdy stykamy się z nową historią wychodzącą spod pióra Brytyjczyka. Nie dziwi więc fakt, że jest to jeden z tych fikcyjnych światów, które nieustannie pozostają pod lupą czujnych fanek i fanów. Wielbiciele twórczości Pratchetta czerpią przyjemność nie tylko z samego czytania opowieści rodem z płaskiego świata, ale także z wyszukiwania i analizowania wielu, nawet drobnych, niuansów, tropów, analogii którymi usiane są wszystkie tomy począwszy od Koloru Magii. Ale nawet doświadczony czytelnik, nie mówiąc już o tych stawiających pierwsze kroki na Dysku, może pogubić się w gąszczu wątków, nazw i postaci. Dlatego czasem przydaje się nitka, która poprowadzi do kłębka.

Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do „Niucha” to idealna propozycja dla tych którzy od dawna zafascynowani są twórczością Pratchetta i chcą przypomnieć sobie pewne istotne informacje lub po prostu poszerzyć swoją wiedzę. Ale nie tylko. Przewodnik dzięki swojej przejrzystej, hasłowej formie doskonale sprawdzi się jako pomoc dla tych, którzy gubią się jeszcze w nowopoznanej, fantastycznej rzeczywistości. Jedno jest pewne – zarówno pierwsza jak i druga grupa odbiorców bez względu na poziom wiedzy na temat Świata Dysku będzie zaskoczona, jak wiele istotnych faktów umyka z pamięci. Sama niejednokrotnie miałam wrażenie, że z wieloma z haseł spotykam się po raz pierwszy, odkąd rozpoczęłam moją wieloletnią przygodę w literackim uniwersum Pratchetta! Oczywiście należy pamiętać, że przewodnik jest wyjątkowo drobiazgowy i znajdziemy w nim hasła dotyczące miejsc, ludzi czy wydarzeń, które w powieściach pojawiały się czasem tylko jednorazowo, np. jako element jednej z wielu licznych anegdot, dlatego nie sposób jest zapamiętać je wszystkie z nazwy, nie mówiąc już o ich znaczeniu. Jeśli więc zupełnie nie przychodzi Wam do głowy kim był Lavaeolus, chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o arytmicznym rymowanym Slangu z Przyćmionej lub po prostu zapoznać się z dokładnym wykazem potraw i napojów goszczących na dyskowych stołach, dzięki przewodnikowi macie niepowtarzalną okazję, by to zrobić.

Za powstanie Przewodnika… odpowiada Stephen Briggs – prawdziwy pasjonat i znawca Świata Dysku. Spod jego pióra wyszły nie tylko dwie edycje przewodnika, ale także liczne adaptacje sceniczne m.in. Trzech wiedźm, Maskarady czy Morta wystawiane w teatrach na całym świecie. Nie można zapomnieć o mapach autorstwa Briggsa, które pozwalają na jeszcze lepsze poznanie wszystkich fantastycznych miejsc stworzonych przez Pratchetta oraz niestety ciągle niedostępnych w polskim tłumaczeniu Nanny Ogg’s Cook Book, Death’s Domain orazi Tourist Guide to Lancre. Wszystkie prace Briggsa, co bardzo ważne, powstały przy udziale i z błogosławieństwem samego Pratchetta co dodatkowo podnosi ich wartość i niesie za sobą nadzieję oraz przypuszczenie, że w każdej z nich mogą znaleźć się  kolejne ukryte niespodzianki dla fanek i fanów.

Na koniec warto wspomnieć o ciekawych dodatkach, które pojawiły się w nowym wydaniu Przewodnika… – wywiadzie z samym Pratchettem oraz sporo wyjaśniających regułach do kultowej gry w Okalecz Pana Cebulę. Choćby dla tych ostatnich warto zainwestować w kupno tej przydatnej książki, chociaż w moim przekonaniu są one tylko i aż wisienką na tym bardzo smakowitym torcie, do którego mam zamiar wracać jeszcze nie raz. W końcu każda okazja jest dobra, by jeszcze lepiej poznać Świat Dysku!

Więcej o Terrym przeczytasz TUTAJ.

Tytuł:  Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do „Niucha”
Tytuł oryginalny: Turtle recall: The Discworld Companion…so far
Autor:  Stephen Briggs, Terry Pratchett
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data wydania: listopad 2013
Liczba stron: 536
Oprawa: miękka
Gatunek: fantastyka, przewodnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *