Szekspir KronikiiTragedie 500pcx Niemal każdy z nas, wybierając się na łowy w poszukiwaniu nowych skarbów do domowej biblioteczki, nie raz prowadził wewnętrzny dialog mający rozstrzygnąć, co wybrać spośród tylu dostępnych opcji. Kupić czy nie kupić? Oto jest pytanie. Jeśli zadajecie je sobie, dumając nad zakupem najnowszego wydania dzieł Szekspira, bez wahania pomyślcie ”kupić!” bo naprawdę warto.

Bez wątpienia jest wiele powodów, dla których powinno się posiadać Tragedie i Kroniki na własność. W zasadzie jest to książka, której nie trzeba nikomu ani polecać ani przedstawiać. Szekspira zna każdy, Szekspir broni się sam i samo to jest już pierwszym, wystarczającym powodem do wzbogacenia swojej kolekcji o to piękne wydanie. Warto jednak powiedzieć o nim trochę więcej niż tylko Szekspir nie potrzebuje reklamy ponieważ wydawnictwo Znak dało nam do rąk niewątpliwie niezwykłe wydanie dzieł mistrza, które warte jest kilku dodatkowych słów.

Tan obszerny tom na pewno zwróci Waszą uwagę na sklepowej półce nie tylko za sprawą swojej niecodziennej objętości – książka ma ponad 1500 stron- ale także dzięki pięknej okładce, która sama w sobie może stanowić ozdobę pomieszczenia, w którym stanie. Jednak pamiętajmy, że tutaj najważniejsze jest to, co kryje się w środku. W jednej książce dostajemy podstawowy literacki bagaż dla każdego, kto uważa się za człowieka oczytanego, wykształconego lub chociaż interesującego się literaturą.

Pierwsza cześć tomu – Tragedie to zbiór najważniejszych i chyba najbardziej znanych dzieł angielskiego twórcy. Znajdziemy tu zarówno stały szkolny repertuar: Romeo i Julię, Hamleta, Makbeta oraz Otella jak i tragedie po które sięga się rzadziej, chociaż kunsztem nie odbiegają od wyżej wymienionych pozycji. Są to Juliusz Cezar, Król Lear, Tymon Ateńczyk oraz Koriolan. Druga cześć to zbiór Kronik dzięki któremu każdy czytelnik będzie mógł jeszcze raz wrócić do znanych i cenionych arcydzieł literatury angielskiej: Henryka IV w dwóch częściach, Henryka V oraz Króla Ryszarda III.

Zarówno pierwsza jak i druga część tomu stanowi edytorską perełkę. Wydanie jest przejrzyste, eleganckie i bardzo precyzyjne. Owa precyzyjność niewątpliwie jest także zasługą mistrzowskiego tłumaczenia za które odpowiedzialny jest obdarzony niezwykłym literackim talentem Stanisław Barańczak. Przy zakupie prezentowanego wydania nie powinny przerażać format, waga i objętość książki ponieważ, nie oszukujmy się, Szekspira raczej nie czyta się w autobusie w drodze do pracy, a w zaciszu własnego domu, by móc dostrzec wiele niuansów oraz mistrzowski kunszt angielskiego mistrza pióra. Nawet cena, która na początku może wzbudzić pewne wątpliwości, nie powinna zniechęcać od zakupu, ponieważ to co za nią dostaniemy jest warte takiej inwestycji.

Na koniec warto wspomnieć także o tym, że Tragedie i Kroniki nie są pierwszym takim wydaniem Znaku. W dobrych księgarniach można znaleźć równie zachwycające wydanie Komedii również w przekładzie Barańczaka. W skład tego tomu wchodzą wszystkie komedie Szekspira co jeszcze bardziej podnosi wartość wydania. Niewątpliwie posiadanie tak pełniej kolekcji dzieł Szekspira w dwóch imponujących tomach będzie powodem do dumy dla każdego bibliofila czy bibliofilki.

Autor: William Shakespeare
Tytuł:
Tragedie i Kroniki
Przekład:
Stanisław Barańczak
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
21 października 2013
Liczba stron:
1584
Okładka:
twarda w obwolucie

Kategoria: literatura obcojęzyczna, literatura piękna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *