john-irving John Winslow Irving to znany prozaik amerykański. Jest jednym z nielicznych pisarzy, którym udało się zdobyć zdecydowaną przychylność zarówno czytelników jak i krytyki. Najbardziej znanym jego dziełem jest Świat według Garpa. Jego książki to zwykle odrealnione, nieco groteskowe i absurdalne powieści obyczajowe, ocierające się czasem o tragedię i pełne czarnego humoru, którego pisarz jest prawdziwym mistrzem. Irving, wykorzystując wiele elementów z własnej biografii, tworzy trochę smutne i nostalgiczne, ale też wzbudzające uśmiech historie, w które wikła kilkoro bohaterów, stopniowo gmatwając ich losy coraz bardziej.

Jego surrealistyczno – parodystyczne powieści, które sam, z właściwym sobie wdziękiem, nazywa X-rated soap operas (czyli mydlane opery tylko dla dorosłych), najtrafniej można chyba określić jako czarne komedie.

Urodził się 2 marca 1942 w Nowej Anglii (Exeter, New Hampshire, USA). Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Austrii. Tam też studiował historię sztuki i filozofię.

Jego literackim debiutem jest wydana w roku 1968 powieść Uwolnić niedźwiedzie (Setting Free the Bears). To właśnie w niej pierwszy raz wykreował niektóre elementy świata, który później konsekwentnie rozwijał (z wykorzystaniem wątków autobiograficznych) w swojej twórczości. Na kartach jego książek pojawiają się melancholijni wędrowcy, podobnie jak on przemierzających trasę z Nowej Anglii do Wiednia i obserwujących burzliwy wiek XX, jeszcze więcej uwagi poświęcając swojemu – równie burzliwemu – życiu wewnętrznemu.

Kolejne powieści to: Metoda wodna (1972), Małżeństwo wagi półśredniej (1974), Świat według Garpa (1978), Hotel New Hampshire. (dwie ostatnie znane też z ekranizacji). W Polsce ukazały się także Regulamin tłoczni win (1985), Modlitwa dla Owena (1989), Syn cyrku (1991).

Irving właściwie od samego debiutu był jednym z czołowych artystycznych opozycjonistów wobec literatury „neo-awangardowej” USA.

W swoim dorobku ma także scenariusz do filmu Wbrew regułom, który napisał na podstawie własnej powieści Regulamin tłoczni win. W 2000 roku otrzymał za niego Oscara w kategorii scenariusza adaptowanego. Napisał scenariusze także do filmów: Świat według Garpa, Hotel New Hampshire, Simon Birch, Drzwi w podłodze.

 Zapraszamy do lektury recenzji i fragmentu jego wydanej niedawno powieści W jednej osobie.

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *