Norah Jones – piosenkarka i pianistka, jej debiutancki album Come Away With Me nagrany w jazzującym stylu z mieszanką soulu i folku zdobył 5 nagród Grammy i sprzedał się w liczbie ponad 22 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Jones urodziła się 30 marca 1979 roku w Nowym Jorku, jest nieślubną córką indyjskiego muzyka Ravi Shankara. Nazywała się wówczas Geetali Norah Jones Shankar, zmieniła nazwisko w wieku 16 lat. Dzieciństwo spędziła ze swoją matką, Sue Jones, w Dallas w Teksasie. Uczęszczała do szkoły muzycznej na Uniwersytecie Północnego Teksasu w klasie fortepianu jazzowego, ale po dwóch latach przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie zaczęła występować z grupą Wax Poetic.

Często występuje z gitarzystą Charliem Hunterem, jej muzyka jest często porównywana z dokonaniami Billie Holiday i Niny Simone.

W 2003 roku jej pierwszy album Come Away With Me zdobył 5 nagród Grammy, włącznie z wyróżnieniem „Najlepszy Nowy Artysta”. Jej drugi album, Feels Like Home, wydany 9 lutego 2004, stylistycznie był podobny do pierwszego, ale muzyka na nim zawarta jest w większym stopniu inspirowana muzyką country. Feels Like Home został sprzedany w liczbie ponad 1 miliona egzemplarzy w ciągu zaledwie jednego tygodnia. W tym samym roku tygodnik Time umieścił Jones na swojej liście „najbardziej wpływowych osób w 2004 roku”. W 2007 roku wystąpiła na koncercie galowym rozpoczynającym Sopot Festival, jako gwiazda specjalna. Również w roku 2007 Norah Jones zadebiutowała jako aktorka. Zagrała jedną z głównych ról, w filmie My Blueberry Nights (Jagodowa miłość), w towarzystwie Natalie Portman i Jude’a Law’a. W roku 2009 zagrała jedną z ról w niezależnej produkcji Wah Do Dem.

{youtube}tO4dxvguQDk{/youtube}

Albumy studyjne:

Come Away with Me (2002)
Feels like Home (2004)
Not Too Late (2007)
The Fall (2009)
Little Broken Hearts (2012)

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *