Bob Marley był pierwszą gwiazdą światowego formatu pochodzącą z kraju Trzeciego Świata – z Jamajki. Nietrudno się dziwić, że dla swoich rodaków jest niezwykle ważną postacią. Co ciekawe – na tyle ważną, że dzień jego urodzin, 6 lutego, od 1990 roku jest jednym z 10 świąt państwowych ustanowionych w tym kraju. Święto to nosi nazwę, po prostu: Dzień Boba Marleya.

Jamajczycy i Jamajki obchodzą to święto, gromadząc się i śpiewając wspólnie utwory, które stworzył Marley, nim przedwcześnie zmarł w wieku 36 lat. Niegdyś z okazji Dnia Boba Marleya organizowano także festival Reggae Sunsplash, jednak niestety przestał się on odbywać kilka lat temu.

W tym samym czasie Dzień Boba Marleya świętuje się także w Etiopii – ze względu na bardzo bliski związek muzyka i religijnego ruchu Rastafari, który jest dominującym w Etiopii. Mówi się bowiem, że Bob Marley dla ruchu i idei Rasta zrobił więcej nawet od samego Haile Selassie I – cesarza Etiopii, znanego jako symbol religijny ruchu Rastafari i uważanego przez wielu za jedno z wcieleń Jah (boga). Panował on w Etiopii w latach 30’ XX wieku, w tym samym czasie, gdy  społeczno – religijny ruch Rasta rozwinął się na Jamajce. Z kolei w Nepalu Marley uznawany jest za wcielenie hinduistycznego boga Wisznu.

W Polsce w okolicach daty rocznicy urodzin Marleya od lat organizuje się różne imprezy okolicznościowe, w tym tzw. Marleyki – klubowe imprezy z muzyką reggae, szczególnie z tą tworzoną przez samego Marleya.

O samym Bobie Marleyu przeczytasz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *