23 stycznia Multikino zaprasza na pokaz baletu Śpiąca Królewna Matthew Bourne’a, czyli gotycki romans baletowy pół żartem, pół serio. Nagranie zrealizowano z olbrzymim rozmachem w maju ubiegłego roku w hipodromie w angielskim Bristolu.

Matthew Bourne przygotował swoim fanom niezwykłą niespodziankę – premierę Śpiącej Królewny Piotra Czajkowskiego. Jest to trzeci, ostatni już balet Bourne’a, który powstał do muzyki rosyjskiego kompozytora. Pierwszym był Dziadek do orzechów stworzony w 1992 roku dla Opery North, a drugim Jezioro łabędzie z 1997. Na dokończenie trylogii Czajkowskiego trzeba więc było czekać aż piętnaście lat. Ta długa przerwa wynikała z pewnych obiekcji Bourne’a wobec tego baletu. Jak sam twierdzi treść „Śpiącej królewny” zawsze powodowała w nim pewnego rodzaju chłód i obojętność. Choreografa porywała co prawda wspaniała muzyka Czajkowskiego, jednak cały spektakl przytłaczał go swoim splendorem, monumentalną formą i klasycznym blichtrem.

Bourne długo nie mógł wpaść na pomysł według jakiego klucza rozpisać swoją wersję Śpiącej Królewny. Do pracy zmobilizowała go wizyta w Rosji, gdzie zwiedził muzeum Czajkowskiego, co okazało się wydarzeniem niezwykle inspirującym, by nie rzec przełomowym dla powstania baletu, którym choreograf pragnął uczcić jednocześnie dwudziestą piątą rocznicę powstania swojego zespołu.

Matthew Bourne to brytyjski choreograf, którego nie trzeba przedstawiać. Jego sława dawno już przekroczyła granice nie tylko Wielkiej Brytanii, lecz także Europy, przebojem zdobywając Amerykę, Japonię, Australię… Najsłynniejszy jego spektakl – Jezioro łabędzie, na stałe wszedł do kanonu obowiązkowych dzieł, które musi zobaczyć każdy, kto chociaż w małym stopniu interesuje się tańcem. O popularności Bourne’a świadczy również fakt, że do jego zespołu New Adventures, który działa od 2002 roku, powoli ściągają bardzo dobrze wyszkoleni tancerze z całego świata, wiec poziom wystawianych spektakli wzrasta z sezonu na sezon. Ponadto od 2006 roku siedzibą New Adventure stał się prestiżowy londyński Sadler’s Wells Theatre.

Fenomen angielskiego choreografa polega na tym, że spektakle Bourne’a przyciągają publiczność, która ze sztuką taneczną nie miała wcześniej nic wspólnego i sprawiają one, że widzowie nie tylko wychodzą z teatru zachwyceni, ale jeszcze niecierpliwie oczekują na kolejne przedstawienie.

Źródło: twistservice.pl, Agnieszka Narewska

Pokaz baletu Śpiąca Królewna Matthew Bourne’a odbędzie się w czwartek 23 stycznia o godzinie 18.00 w 12 kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie.

Ceny biletów zróżnicowane w zależności od lokalizacji. Szczegółowy cennik na www.multikino.pl Bilety normalne i ulgowe można nabyć w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl. Bilety grupowe do nabycia tylko u specjalistów ds. rezerwacji grupowej w poszczególnych kinach.

pica krolewna-long

Program pokazu:

Start: 18:00
Czas trwania: 105 min.

Streszczenie Libretta:

Prolog  
W pałacu odbywają się chrzciny  królewny Aurory. Wchodzą damy dworu i mistrz ceremonii, Catalabutte, za nimi para królewska i goście. Wśród nich sześć wróżek, którym przewodzi Wróżka Bzu; każda składa małej Królewnie dar. Wtem do sali wpada złowroga Wróżka Carabosse, rozgniewana, gdyż królewscy rodzice zapomnieli ją zaprosić. Rzuca na dziecko zaklęcie: sprawi ona, że gdy Aurora dorośnie, umrze od ukłucia się w palec.
Na szczęście Wróżce Bzu udaje się złagodzić zły czar: Królewna nie umrze, lecz zapadnie w stuletni sen, z którego zbudzi ją pocałunkiem książę-wybawca.

AKT I
Szesnaście lat później. Trwają przygotowania do obchodów kolejnych  urodzin Aurory. Czujna służba usuwa wszystkie ostre przedmioty, o które mogłaby ukłuć się  dziewczynka. Zjeżdżają książęta- pretendenci do ręki królewny; tańczą z nią kolejno i obdarowują różami. Niespodziewania pojawia się nieznana staruszka, zaciekawia Królewnę przedmiotem, którego ta nigdy nie widziała – wrzecionem. Gdy Aurora bierze je do ręki ,kłuje się boleśnie. Wówczas staruszka zrzuca swój długi płaszcz: kryje się pod nim zła Carabosse, która teraz cieszy się zemstą. Królewna i wszyscy mieszkańcy zamku zapadają w sen. Wszystko zarastają niedostępne krzewy i gęsty las.

AKT II
Minęło 100 lat. W lesie wokół zaklętego zamku poluje książę Desiré . Nagle pojawia się przed nim Wróżka Bzu i wyczarowuje obraz Śpiącej Królewny. Książę rusza na jej poszukiwanie i ratunek. Pomaga mu Wróżka Bzu, wprowadza go do pałacu. W jednej z zasnutych pajęczynami komnat  znajdują pogrążoną we śnie olśniewająco piękną dziewczynę. Zachwycony, całuje ją, a pocałunek zdejmuje z niej zły czar. Królewna budzi się. Wraz z nią cały dwór.

AKT III
Odbywają się zaślubiny Aurory i Desiré. Rozpoczyna się wielka zabawa, na którą  zaproszono wróżki i wspaniałe postaci z bajek Charlesa Perrault:  rozpoznajemy Czerwonego Kapturka, Białą Kotkę i Kota w Butach, Księżniczkę Florissę, Błękitnego Ptaka…Wszyscy prześcigają się w popisach tanecznych.

Osoby / obsada:
Księżniczka Aurora – Hannah Vassallo
Mistrz ceremonii Cantalabutte – Dominic North
Wróżka Bzu – Christopher Marney
Zła wróżka Carabosse / Cardoc – Adam Maskell
Tancerze – New Adventures Company

Muzyka: Piotr Czajkowski
Reżyseria i Choreografia: Matthew Bourne
Scenografia i Kostiumy: Lez Brotherston
Oświetlenie: Paule Constanable
Nagłośnienie: Paul Groothuis
Reżyser nagrania – Ross Macgibbon
Producent – Fiona Morris
Producent wykonawczy dla BBC – Greg Sanderson
Producent wykonawczy dla Leopard Films – Todd Austin

Kopia Multikino-wiecej niz kino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *