Orlando Jonathan Blanchard Bloom to pełne nazwisko brytyjskiego aktora filmowego znanego rzeszom fanek i fanów przede wszystkim z roli Legolasa w cyklach Władca Pierścieni i Hobbit, ale także z obrazów takich jak Piraci z Karaibów, Mleczarz, Królestwo niebieskie czy Troja.

Początkowo rozważał karierę suberbohatera – jako mały chłopiec postanowił zostać bohaterem takim jak Superman. Jednak wkrótce później postanowił, że będzie aktorem – gdy dowiedział się, że grający rolę Supermana Christopher Reeve jest właśnie aktorem.

Orlando urodził się 13 stycznia 1977 roku w Canterbury, w Hrabstwie Kent, w Anglii. Jego matką jest Sonia C.J. Copeland, brytyjska pisarka, a ojcem Colin Stone. Oficjalnie jednak ojcem aktora był Harry Bloom, prof. prawa w University of Kent, postać wybitna w najnowszych dziejach Republiki Południowej Afryki – Bloom był bowiem w latach 50 i 60 bojownikiem przeciw apartheidowi (m.in. kilkakrotnie bronił w sądach Nelsona Mandeli). Sam też kilka razy siedział w więzieniach, w końcu został wydalony (1963r.) z RPA. Napisał dwie powieści o tragedii segregacji rasowej: Transvaal Episode i Whittaker’s Wife. Gdy Orlando przyszedł na świat, Harry miał 64 lata, a w dwa lata później zmarł. W 1990 roku „Orli” dowiedział się od matki, że jego biologicznym ojcem jest Colin Stone, przyjaciel rodziny. Bloom ma też o 2 lata starszą siostrę Samanthę, która jest jego prywatną stylistką. Imię Orlando otrzymał po XVII-wiecznym kompozytorze Orlando Gibbonsie.

Początkowo uczył się w Canterbury, a jego edukacja, pod wpływem matki, była typowo artystyczna. Zajmował się językami obcymi (dziś biegle posługuje się francuskim), fotografią, sztuką, jeździł konno. W szkole był filarem amatorskiego teatru, recytował poezję i wygrywał konkursy podczas tradycyjnego festiwalu w Kent. W roku 1993 przeniósł się do Londynu, gdzie podjął przygotowania do zawodu aktorskiego. Po pewnym czasie zdobył stypendium w British American Drama Academy. Miał już na swoim koncie kilka ról telewizyjnych, kiedy dostał się do Guildhall School of Music and Drama.

Nie zdążył się rozejrzeć, a już miał dwie poważne propozycje. Pierwsza to kilkuodcinkowy epizod w serialu szpitalnym Casualty, druga to niewielka rola w biograficznym filmie Briana Gilberta Wilde (1997) Recenzenckie zachwyty nie pchnęły jednak Orlanda w objęcia producentów. Młody aktor zdecydował uczyć się dalej. Wstąpił na trzyletni kurs do prestiżowej londyńskiej Guildhall School of Music and Drama i dopiero tam przekonał się, co to znaczy prawdziwe aktorstwo.

W 1998 roku miał poważny wypadek – spadł z wysokości 2 piętra i choć początkowo lekarze obawiali się, czy będzie mógł jeszcze chodzić, ostatecznie Bloom opuścił szpital o własnych siłach w 12 dni później. Nie był to jedyny poważny wypadek aktora. W sumie miał on połamane obydwie ręce, obydwie nogi, żebra, nos, palec u ręki i u nogi. No i jeszcze raz dostał widłami w brzuch na planie serialu kryminalnego Midsomer Murders. Z tym serialem wiąże się jeszcze jedna anegdota – w przeddzień uroczystego rozdania dyplomów Guildhall Orlando wrócił właśnie z planu, gdy zadzwonił do niego jakiś nowozelandzki raptus, niejaki Peter Jackson, proponując przesłuchanie w sprawie roli. Jak później opowiadał, Orlando biegł na spotkanie z reżyserem jak na skrzydłach; w końcu chodziło o jego ukochanego Tolkiena. Co ciekawe jednak, Bloom nie był początkowo brany pod uwagę do roli elfa – dwa dni po spotkaniu Jackson zadzwonił do aktora z przeprosinami, że do roli Faramira ma lepszego kandydata, ale zaproponował mu rolę Legolasa…

bloom-legolas

Później Orlando pojawił się w filmie Helikopter w ogniu, a następnie w filmie Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły, u boku Johnny’ego Deppa, Geoffreya Rusha i Keiry Knightley. Potem była Troja, Królestwo niebieskie, Elizabethtown, Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka i Przystań. Zagrał też epizod w telewizyjnej serii Extras. Potem zagrał w trzeciej części Piratów z Karaibów i postanowił spróbować swoich sił w teatrze. Od tego czasu gra w sztuce In Celebration napisanej przez Davida Storeya. Podpisał kontrakt na zagranie małej roli w brytyjskim filmie Była sobie dziewczyna, ale zrezygnował na rzecz głównej roli w filmie Red Circle. Zasilił też obsadę serii 12 krótkich filmów Zakochany Nowy Jork. Ostatnio możemy go oglądać m.in. w filmowym cyklu Hobbit Petera Jacksona.

Prywatnie jest fanem Manchesteru United. Bloom to buddysta, w 2004 został członkiem Soka Gakkai International. Jest ambasadorem dobrej woli UNICEF i członkiem ekologicznej organizacji Global Green.

W 2008 nominowany do nagrody Złota Malina za rolę w filmie Piraci z Karaibów: Na krańcu świata. W latach 2002–2005 spotykał się z amerykańską aktorką Kate Bosworth. Od 2007 był w związku z australijską modelką Mirandą Kerr z którą zaręczył się 21 czerwca 2010. Ich ślub odbył się 22 lipca 2010. 7 stycznia 2011 przyszedł na świat ich syn Flynn. Orlando Bloom i Miranda Kerr rozstali się w 2013 po trzech latach małżeństwa.

Wybrana filmografia:
2013: Hobbit: Pustkowie Smauga jako Legolas
2011: Trzej muszkieterowie (The Three Musketeers) jako Książę Buckingham
2009: Zakochany Nowy Jork (New York, I Love You) jako David
2007: Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (Pirates of the Caribbean: At World’s End) jako Will Turner
2006: Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej jako Jeden z ludzi w kolejce po autograf
2006: Miłość i inne nieszczęścia (Love and Other Disasters) jako Hollywood Paolo
2006: Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest) jako Will Turner
2005: Elizabethtown jako Drew Baylor
2005: Królestwo niebieskie (Kingdom of Heaven) jako Balian de Ibelin
2004: Przystań (Haven) jako Shy
2004: Troja (Troy) jako Parys
2004: Mleczarz (The Calcium Kid) jako Jimmy ‚Mleczarz’ Connelly
2003: Władca Pierścieni: Powrót Króla (The Lord of the Rings: The Return of the King) jako Legolas
2003: Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl) jako Will Turner
2003: Ned Kelly jako Joseph Byrne
2002: Władca Pierścieni: Dwie Wieże (The Lord of the Rings: The Two Towers) jako Legolas
2002: Ali G Indahouse jako Człowiek na konferencji
2001: Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) jako Legolas
2001: Helikopter w ogniu (Black Hawk Down) jako Todd Blackburn
1997: Wilde jako Męska prostytutka

Seriale telewizyjne:
2000: Morderstwa w Midsomer (Midsomer Murders) jako Peter Drinkwater
1994-1996: Na sygnale (Casualty) jako Epizod/Pacjent/Noel Harrison

Źródło: Wikipedia.org, Filmweb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *