Czas na rozwiązanie naszego konkursu, w którym do wygrania był niezwykły film fabularny Żywie Biełaruś, ukazujący współczesne realia dyktatury Łukaszenki.

Szczegóły konkursu znajdziesz TUTAJ.

A nagrody za udzielenie poprawnych i jednocześnie najciekawszych odpowiedzi otrzymują: Agnieszka Bednarska, Kamilla Kozioł i Damian P.

Gratulujemy!

O nagrodzie:

Film „ŻYWIE BIEŁARUŚ!” Krzysztofa Łukaszewicza, twórcy głośnego „Linczu” oraz współtwórcy pamiętnego „Generała Nila” przedstawia losy białoruskiego opozycjonisty i realia kraju zmagającego się z dyktaturą Łukaszenki. Obraz demaskuje nieludzkie praktyki reżimu. Pod rządami autorytarnego władcy nie da się uciec przed propagandą, tortury psychiczne to główne narzędzie walki z oporem, a kiedy inne metody zawodzą, wykorzystywana jest przemoc.

Niepokoje społeczne na Białorusi przeżywamy wspólnie z głównym bohaterem – liderem rockowego zespołu, którego muzyka inspiruje do fali antyrządowych wystąpień. Na ekranie śledzimy historię 24-letniego Mirona i jego potyczki z systemem, a w konsekwencji represje, jakie spadają na niego i jego przyjaciół.

Film Łukaszewicza to tylko wstęp do dyskusji o sytuacji na Białorusi. Fakt, że część ekipy padła ofiarą prześladowań w ojczyźnie, a losy Mirona inspirowane są przeżyciami współscenarzysty, dziennikarza i czołowego aktywisty opozycji – Franaka Wiaczorki, najlepiej świadczy o prawdziwości obrazu.

„ŻYWIE BIEŁARUŚ!” ukazuje realia panujące za naszą wschodnią granicą. Włączając najnowszy film KINO ŚWIAT na DVD, przeniesiemy się w sam środek demonstracji na ulicach Mińska. Postarajmy wsłuchać się w głos młodych ludzi pragnących żyć w wolnym i demokratycznym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *