Lisowczycy – utrzymująca się z łupów najemna polska jazda, którą powołano pod broń na początku XVII wieku szybko osiągnęła tak niechlubną sławę, że za sprawą ich nieposkromionego lupiestwa została obłożona klątwą. Formację rozwiązano w 1635 roku, po tym, jak po powrocie do kraju z kolejnej wojny straszliwie dali się we znaki ludności cywilnej, m.in. plądrując i paląc Radomsko. Wkrótce nakładem Wydawnictwa Bellona ukaże się książka w całości poświęcona tej kontrowersyjnej wojskowej formacji.

O książce:

Pasmo wspaniałych zwycięstw, choćby Kircholm (1605), Kłuszyn (1610) czy Chocim (1621). W wypadku ostatniego, tylko powstrzymanie nawały tureckiej, choć i to nie miało odpowiednika w ówczesnej Europie. Wiele poniesionych klęsk, jak pod Sasowym Rogiem (1610), a zwłaszcza Cecorą (1620). A jednak owe wielkie zwycięstwa i klęski są rzadziej niż lisowczycy przedstawiane na kartach powieści, w wierszach i na obrazach. Brakuje rzeźb, ale pojawiły się filmy, są drużyny harcerskie Lisowczyków, a nawet konne rajdy po ziemiach, które Aleksander Józef Lisowski, jak sam relacjonował, burzył i palił…

Ciągle oddziałuje złożoność zjawiska, jakim byli lisowczycy, zasięg działań, odwaga i w rezultacie traktowanie, jak wyidealizowanych zagończyków, jednocześnie zaś groza, którą budzili, potępienie, jakie wywoływali, krwawe łzy ofiar i nieszanowanie praw boskich i ludzkich

 

Tytuł: Lisowczycy. Łupieżcy Europy
Autor: Henryk Wisner
Wydawca: Bellona
Data wydania: 28 listopada 2013
EAN 9788311128903
Liczba stron: 200
Format: 145×205 mm
Oprawa: twarda
Kategoria: historia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *