W Sopocie, w dniach 16 – 20 sierpnia, już po raz drugi odbędzie się Międzynarodowy Festiwal „Literacki Sopot”. Celem festiwalu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Projekt skierowany jest do wszystkich grup wiekowych. „Literacki Sopot” ma być imprezą cykliczną, której program co roku budowany będzie wokół innego tematu wiodącego.

W drugiej edycji wiodącym tematem Międzynarodowego Festiwalu „Literacki Sopot” będzie literatura skandynawska i islandzka ze wskazaniem na literaturę dla dzieci oraz kryminał. W programie znajdą się spotkania z takimi autorami jak Asa Lind, Moni Nilsson, Yrsa Sigurdardottir, Christer Mjaset, Mariusz Czubaj i Marek Krajewski. Przez cały czas trwania festiwalu odbywać się będą targi książki, warsztaty dla dzieci i dorosłych, działania teatralne, mobilne czytelnie, plenerowa strefa czytania oraz prezentacja filmów inspirowanych literaturą skandynawską.

W programie festiwalu nie zabraknie także spotkań z książką historyczną ( laureaci nagród w dziedzinie  książek historycznych ) warsztatów reportażu prowadzonych przez najlepszych polskich autorów, spotkań z nominowanymi do Literackiej Nagrody Nike oraz Autorami najciekawszych  tegorocznych premier zaproszonymi przez wybrane wydawnictwa.  
   
Pierwsza edycja festiwalu 2012

Pierwsza edycja poświęcona była reportażowi. W Sopocie zjawiła się czołówka polskich reporterów: Wojciech Jagielski, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Filip Springer, Lidia Ostałowska i Ewa Winnicka. W ramach spotkań z reportażem zorganizowane zostały również warsztaty pod hasłem „Wszyscy o wszystkim mało wiemy”. W sumie we wszystkich zajęciach warsztatowych wzięło udział 135 osób.

Uczestnicy festiwalu mieli również okazję spotkać się z laureatami oraz pisarzami nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE, między innymi z Małgorzatą Szejnert, Andrzejem Stasiukiem, Joanną Bator i Andrzejem Franaszkiem. W samym centrum Sopotu odbyły się targi książki, które odwiedziło kilka tysięcy osób. W ramach festiwalu zorganizowano blisko 50 wydarzeń kulturalnych związanych z promocją literatury i czytelnictwa, w których udział wzięło ponad 8 tysięcy uczestników.
    
Festiwalowi towarzyszyły również wydarzenia z pogranicza literatury oraz innych dziedzin sztuki. Imprezę otworzyło widowisko plenerowe „Jestem z upływającej wody” – spektakl literacko-muzyczny inspirowany poezją między innymi Leopolda Staffa i Haliny Poświatowskiej. Na scenie muzycznej festiwalu wystąpili Mikołaj Trzaska we wspólnym projekcie z Andrzejem Stasiukiem, KARBIDO i Jurij Andruchowycz oraz zespół TRUPA TRUPA.
    
I edycję festiwalu uznano za udaną. Odbiła się szerokim echem w mediach, zbierając pochlebne opinie. Patronatem medialnym była telewizja TVP Kultura, która emitowała wszystkie dni festiwalu. Impreza ta cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Pomorza, turystów odwiedzających ten region oraz autorów i autorek goszczących na festiwalu.

Goście festiwalu Literacki Sopot 2013

Þórarinn Eldjárn, Inger Frimansson, Lotta Geffenbland, Åsa Lind, Christer Mjaaset, Moni Nilsson, Yrsa Siguradardottir – to goście wiodącego w tym roku tematu festiwalu „Literacki Sopot 2013” jakim jest literatura skandynawska i islandzka ze wskazaniem na literaturę dla dzieci oraz kryminał.

Andrzej Bart, Beata Chomątowska, Piotr Czerski,  Mariusz Czubaj, Marek Krajewski, Jarosław Lipszyc, Tadeusz Lubelski, Zbigniew Majchrowski, Maciej Sieńczyk, Tadeusz Sobolewski, Filip Springer, Grzegorz Stunża, Wojciech Szatkowski, Kazimiera Szczuka, Szczepan Twardoch, Maria Wiernikowska, Ludwika Włodek, Marek Zagańczyk –  to z kolei goście spotkań autorskich w cyklach Nominowani do Literackiej Nagrody NIKE, Panel Historyczny i Premiery.

Przez cały czas trwania festiwalu odbywać się będą targi książki, warsztaty dla dzieci i dorosłych, działania teatralne, mobilne czytelnie, plenerowa strefa czytania oraz prezentacja filmów inspirowanych literaturą skandynawską.

Więcej informacji na stronie: www.literackisopot.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *