Maria Sadowska to polska scenarzystka i reżyserka, a także piosenkarka wykonująca muzykę jazz, pop, funk i elektroniczną. W 2012 roku premierę miał jej debiutancki film pełnometrażowy zatytułowany Dzień kobiet.

Urodziła się 27 czerwca 1976 roku w Warszawie w rodzinie o artystycznych korzeniach – jest córką kompozytora Krzysztofa Sadowskiego i wokalistki Liliany Urbańskiej.

Z wykształcenia jest muzyczką i reżyserką – ukończyła Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie oraz PWSFTViT. Ma na koncie 9 solowych płyt (m. in. Tribute To Komeda (Złota Płyta) i w pełni autorską Spis treści. Wyreżyserowała też wiele teledysków. Jej etiuda fabularna pt. „Skrzydła” pokazywana była na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Moskwie, Taipei, Bolonii, Barcelonie, Istambule czy Paryżu.

W 2009 roku zaprezentowała swój pierwszy krótkometrażowy film Non Stop Kolor (część tryptyku Demakijaż), jednak dopiero w 2012 roku zadebiutowała jako reżyserka w pełnym wymiarze. 8 marca 2013 roku premierę miał jej pełnometrażowy film Dzień Kobiet. Rok wcześniej, w maju 2012 film miał swoją festiwalową premierę podczas 37 Gdynia Film Festiwal, do którego został nominowany w konkursie głównym. Obraz zakwalifikował się także do Konkursu Głównego 31 Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, gdzie zdobył Jantara 2012 za najlepszy scenariusz. W listopadzie został zaprezentowany na 4 Festiwalu Polskich Filmów w Toronto (nagroda Ekran 2012 za najlepszy scenariusz), 5 Festiwalu Kinopolska Paryż 2012 (Prix du Public – nagroda publiczności), 22 Film Festival Cottbus dzien-kobiet-plakat(Grand Prix!, nagroda „Lubina”) a także na Festiwalu Cinergia w Łodzi. Sadowska natomiast otrzymała nominację do Nagrody Filmowej im. Andrzeja Munka w kategorii „debiut reżyserski” oraz została laureatką Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa” za reżyserię. W styczniu obraz został pokazany na kolejnych festiwalach, min. na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia (nagroda dla Kasi Kwiatkowskiej za główną rolę kobiecą) i 36 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Goeteborgu.

Bezpośrednią inspiracją dla tego sprawnie zrealizowanego, świetnie zagranego i zdradzającego społeczną wrażliwość reżyserki filmu była głośna kilka lat temu historia Bożeny Łopackiej, która wystąpiła z pozwem przeciwko sieci dyskontów Biedronka nieludzko traktującej swoich pracowników.

Więcej o filmie przeczytasz TUTAJ.

Równolegle z premierą filmu odbyła się premiera płyty, również zatytułowanej Dzień Kobiet. Dwupłytowy album to pierwsza od 4 lat autorska płyta artystki, a jednocześnie oprawa muzyczna z filmu.

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *