Bogusław Linda – polski aktor, reżyser, scenarzysta teatralny i filmowy oraz pedagog, znany przede wszystkim jako jeden z największych twardzieli w historii polskiego ekranu, ma jednak w swoim dorobku także bardzo udane role dramatyczne. Współpracował m. in. z Agnieszką Holland, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim.

Urodził się 27 czerwca 1952 roku w Toruniu. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Jest absolwentem Krakowskiej PWST oraz współzałożycielem i wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Jako student nawiązał kontakt z krakowskim Teatrem Starym, jego debiutem okazał się Mikołka w Zbrodnii i karze Dostojowskiego (reż. Maciej Prus, 1977). W latach 1978-1981 grał w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu w takich sztukach jak Czarodziejska góra Manna czy Ameryka Kafki (1980). Na początku lat 80-tych był aktorem w warszawskim Teatrze Studio.

Jego pierwszą ważną rolą była w Gorączce w reżyserii Agnieszki Holland, gdzie wcielił się w postać anarchisty Gryziaka (1980). Następnie zagrał m.in. w Kobiecie samotnej (1981) tej samej reżyserki, w Człowieku z żelaza Andrzeja Wajdy, w Przypadku Krzysztofa Kieślowskiego (1981) i Matce królów Janusza Zaorskiego (1982), grając bohaterów naznaczonych egzystencjalnym niepokojem, zmuszonych do beznadziejnych zmagań z wrogą rzeczywistością.

kieslowskiPrzypadekKieslowski1Aktorskie emploi wrażliwca próbował przełamać w filmie Jacka Bromskiego Zabij mnie, glino (1987), gdzie zagrał groźnego przestępcę Jerzego Malika. W 1992 roku wcielił się w postać Franza Maurera, ubeka z zasadami, w Psach Władysława Pasikowskiego. Ta rola ukształtowała wizerunek Lindy jako cynicznego „twardziela”. Ugruntowały go role w filmach Psy II, Sara, Pułapka, Demony wojny wg Goi. W filmie Sara aktor wykonał cover piosenki Leonarda Cohena I’m Your Man.

W latach 90’ XX w. uznanie krytyki przyniosły mu role sztukmistrza Stygmy w Jańciu Wodniku Jana Jakuba Kolskiego (1993), Michała Suleckiego – ojca walczącego o prawo wychowywania swojej córeczki w Tacie Macieja Ślesickiego (1995), księdza Robaka w Panu Tadeuszu Andrzeja Wajdy (1999). W 1996 podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

W 2005 roku wystąpił w polsko – amerykańskiej produkcji Summer Love. W tym samym roku nagrał z zespołem Świetliki płytę zatytułowaną Las putas melancólicas. 5 października 2009 z rąk sekretarza stanu w MKiDN Piotra Żuchowskiego odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

{youtube}uQk3VGU2Fgc{/youtube}

W 2005 roku aktor wcielił się w rolę komediową w filmie Czas surferów. Wystąpił także w serialach komediowych Dziki oraz Dziki 2: Pojedynek. W roku 2006 spróbował swoich sił jako reżyser, czego efektem jest film Jasne błękitne okna. Obraz jest opowieścią o dwóch młodych dziewczynach, których losy przeplatają się z trudną sytuacją ekonomiczną Polski po upadku komunizmu. W rolach głównych zagrał sam aktor i Beata Kawka.

W 2010 roku aktor znów pojawił się w roli komediowej w filmie Randka w ciemno Wojciecha Wójcika. Linda zagrał tam rolę podrywacza Cezarego.

19 kwietnia 2012 roku weszła do teatrów w Warszawie sztuka w jego reżyserii zatytułowana Merlin Mongoł. Był to debiut reżyserski polskiego aktora, jeśli chodzi o sztuki teatralne, a także powrót do pracy w teatrze, gdyż nie pokazywał się w nim od okołu 15 lat.

Został uhonorowany w Alei Gwiazd w swym rodzinnym mieście Toruniu (gdzie się uczył i mieszkał), gdzie na Rynku Staromiejskim odsłonił drugą z serii „katarzynek” – podpisów słynnych torunian.

Prywatnie jest mężem modelki i fotografki Lidii Popiel. Ma dwóch synów oraz córkę.

Źródło: Wikipedia.org

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *