Kobieta stanowi niebezpieczeństwo dla każdego raju czy Dla mężczyzny kobiety są tym, czym żagle dla żaglowca – nie popłynie bez nich? Która opinia o kobietach jest wam bliższa? Parafrazując znane powiedzenie – ilu mężczyzn, tyle opinii. Płeć piękna zawsze fascynowała i intrygowała, tego stanu rzeczy nie zmieniły tysiąclecia cywilizacji. Od zarania dziejów jesteśmy dla mężczyzn źródłem inspiracji i natchnienia, obiektem uwielbienia, wieczną tęsknotą, wciąż nieodkrytym lądem, ale też zarzewiem konfliktów, przyczyną lęków i poczucia zagrożenia – karty historii i literatury są tego najlepszym przykładem. A jak postrzegają nas, kobiety, współcześni mężczyźni?

Ilona Adamska – dziennikarka, modelka, redaktorka naczelna ekskluzywnego magazynu Imperium Kobiet – podjęła wyzwanie i stworzyła książkę, która wychodzi naprzeciw typowo kobiecej ciekawości, będąc wyjątkowo udaną próbą odpowiedzi na pytania, jakie nurtują kobiecy ród od stuleci: co tak naprawdę myślą o nas mężczyźni, czego w nas szukają, co lubią i cenią, a co ich irytuje i odpycha? Czym dla nich jesteśmy: spełnieniem marzeń, wiecznym wyzwaniem czy przekleństwem?

Książka jest owocem cyklu rozmów autorki z trzydziestoma pięcioma znanymi i lubianymi mężczyznami ze świata nauki (Jerzy Bralczyk, Andrzej Blikle), sztuki (Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Pągowski, Zbigniew Bohomolec), sportu (Robert Korzeniowski, Przemysław Saleta, Radosław Majdan), biznesu (Paolo Cozza, Krzysztof Karpiński) i show-biznesu (Andrzej Krzywy, Jacek Borkowski, Jarosław Kret, Łukasz Zagrobelny), których wiele rzeczy dzieli: światopogląd, wiek, życiowe doświadczenie, sposób bycia, pasje i upodobania, ale z cała pewnością łączy jedno: dla każdego z nich kobieta czy też kobiecość jest istotnym elementem życia, tyleż fascynującym, co nieodgadnionym.

Ilona Adamska, przebijając się przez medialne wizerunki swoich rozmówców – znanych z radia, telewizji czy prasy – dociera do ich wnętrza, pozwala im otworzyć się emocjonalnie, skłania do bardzo osobistych, momentami nawet intymnych zwierzeń. Jej rozmowy wykraczają daleko poza zdawkowe, szablonowe wywiady, dzięki czemu czytelnik intuicyjnie wyczuwa w opowieściach szczerość, otwartość i naturalność interlokutora, co z kolei pozytywnie wpływa na ich wiarygodność. Mężczyźni pozwalają wkroczyć w swój intymny świat, dzielą się swoimi wspomnieniami, doświadczeniami i przeżyciami, a także spostrzeżeniami na temat relacji damsko-męskich w sposób niezwykle emocjonalny. Wypowiedzi są tak barwne i różnorodne jak osobowości, charaktery i temperament rozmówców: wzruszająco szczere, inteligentnie zabawne, romantyczne i poetyckie, ale też po męsku konkretne i zasadnicze; pełne uwielbienia, zachwytu, ale też naznaczone bólem, tęsknotą, rozczarowaniem, nadzieją. Najbardziej poruszyła mnie chyba wypowiedź profesora Bralczyka, który postrzega kobietę jako zjawisko przenikające świadomość i wszelkie aspekty życia. To piękne w swojej prostocie i głębi stwierdzenie, które wyjątkowo zapada w pamięć.

A co w nas lubią i cenią pozostali panowie? Czy zaskoczę Was, wymieniając cechy takie, jak inteligencja, poczucie humoru, pozytywne nastawienie do świata, pewność siebie, poczucie własnej wartości i atrakcyjności, pogoda ducha, wrażliwość i empatia, spontaniczność, urok osobisty, naturalność, niezależność, pasja i konsekwencja w dążeniu do celu, realizacji marzeń? No bo uroda jest wartością względną…

Ona w jego oczach to lekka i przyjemna lektura obfitująca może nie w odkrywcze, ale bardzo trafne i ważne spostrzeżenia dotyczące relacji damsko-męskich i kobiecej natury, wiele mówiące nie tylko o nas, ale również o samych mężczyznach, ich oczekiwaniach, pragnieniach, doświadczeniach. Nie ze wszystkimi można się zgodzić, niektóre zaskakują, inne wydają się oczywiste, skłaniają do refleksji lub są w stanie sprowokować burzliwą dyskusję – ale wszystkie czyta się z niekłamaną ciekawością i uśmiechem na twarzy.

W książce Ilony Adamskiej zwraca uwagę dobór bohaterów – znajome nazwiska z rozlicznych dziedzin życia z pewnością dodatkowo zachęcą do lektury szerokie grono czytelników różnej płci, wieku i zainteresowań. Poznać męski punkt widzenia – czyż nie na tym, drogie panie, nam zależy? Mamy więc niepowtarzalną okazję poznać szczery, wyjątkowo emocjonalny i bardzo osobisty stosunek panów do naszej płci, który potrafi rozbawić, wzruszyć, zadziwić, zirytować, a na pewno zaintrygować.

Warto wspomnieć o tym, że całkowity dochód ze sprzedaży książki Ilona Adamska przekazuje na konto łódzkiej Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi Krwinka, którą autorka wspiera od dłuższego czasu. Mamy więc szansę wesprzeć tak szczytny cel, połączyć przyjemność płynącą z delektowania się lekturą z pożytecznym aktem dobrej woli, do czego gorąco Was zachęcam. Po dwakroć warto!

Autorka: Ilona Adamska
Tytuł: Ona w jego oczach. Znani mężczyźni o kobietach
Wydawca: I.D.Media
Data wydania: marzec 2013
Liczba stron: 209
Okładka: miękka
ISBN: 978-83-936414-0-6
Kategoria: biograficzne i wywiady

Autorka recenzji prowadzi bloga pod adresem: http://zwiedzamwszechswiat.blogspot.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *