Jet Li to jeden z najpopularniejszych chińskich aktorów, a przy tym znany mistrz i trener wushu. I choć na ekranie wydaje się być „maszyną do zabijania”, jego życiowa filozofia jest zupełnie inna, a on sam potrafi nie jeden raz zaskoczyć swoich rozmówców.

Prywatnie jest człowiekiem niezwykle skromnym – szczególnie w zestawieniu z jego osiągnięciami i autentycznymi umiejętnościami, które nie są bynajmniej wytworem magii kina. On naprawdę potrafi to, co pokazuje na ekranie. Dziennikarze, którzy mieli okazję spotkać się z nim osobiście, często w swoich relacjach podkreślają wręcz emanuującą z niego pokorę, skromność, szczerość i przychylność wobec innych ludzi. Sam Jet Li podkreśla zaś, że w swojej drodze życiowej kieruje się buddyzmem i medytacją.

Nie jestem bohaterem. Po prostu spędzam sporo czasu, ćwicząc sztuki walki, a potem pokazuję ludziom to, czego się nauczyłem. Ale to nic specjalnego. Wiele osób to potrafi. Nigdy nie powiedziałbym, że jestem najlepszym wojownikiem. Rozdmuchując swoje ego, przysparzasz sobie wrogów. Pewnie wielu facetów, których mijam na ulicy, byłoby w stanie mnie pokonać. Nie ma to żadnego znaczenia.
(…)
Kiedy kręcę film w Stanach, ciągle słyszę młodych ludzi mówiących: Wow! Jet Li! Wymiatasz stary! Ble, ble, ble… Czasem sprawia mi przykrość fakt, że jedyne, co pokazałem ludziom, to to, że sztuki walki mogą zadawać ludziom ból. Nie miałem szansy pokazać im, że mordobicie nie jest najważniejsze. Jeśli rozumiesz kulturę Wschodu i Zachodu, może uda ci się osiągnąć równowagę, yin i yang. To pierwszy krok do dorosłości.

Urodził się 26 kwietnia 1963 roku w Pekinie. W wieku 2 lat stracił ojca i wychowywany był tylko przez matkę. Uczył się w szkole podstawowej Changqiao w Pekinie. Został umieszczony w klasie wushu prowadzonej przez mistrza Wu Bin. W wieku jedenastu lat po raz pierwszy wziął udział w Narodowych Mistrzostwach Chin w Wushu i wygrał w nich pięć konkurencji – tao lu z mieczem, walka bokserska, tao lu z mieczem Pu, pojedynek i tao lu z włócznią zyskując w ten sposób tytuł Wszechstronnego Narodowego Mistrza Chin. Tytuł ten wywalczył jeszcze cztery razy w latach: 1975, 1977, 1978 i 1979. W 1974 roku prezentował swoje umiejętności prezydentowi Richardowi Nixonowi. Pod koniec lat siedemdziesiątych został Trenerem Narodowym Wushu. W 2004 roku wypoczywał w Tajlandii, gdy w wyspę uderzyło tsunami. Aktor doznał niegroźnej rany stopy, ratując swoją córkę.

jet-li-28W roku 1982 zagrał główną rolę w filmie Klasztor Shaolin (Shaolin Si, ang. The Shaolin Temple). Później zagrał w kilku innych filmach, które nie odniosły jednak większego sukcesu. Po nakręceniu filmu Krwawy ring (Zhong hua ying xiong, ang. Born to Defence), w którym zagrał młodego żołnierza w II wojnie światowej, Li zdecydował się ubiegać o przyznanie mu obywatelstwa amerykańskiego. Wkrótce po jego uzyskaniu wystąpił w filmie Hin Sing ‚Billy’ Tanga Siła smoka (Long zai tian ya, ang. Dragon Fight) i następnie w Dawno temu w Chinach (Wong Fei Hung, ang. Once Upon a Time in China) Tsui Harka. W 1993 założył swoją własną wytwórnię Jing Tung, która wypuściła swój pierwszy film Fong Sai Yuk, który stał się kolejnym hitem aktora. Został także współproducentem filmu Ostatni wojownik (Wong Fei Hung: Chi tit gai dau neung gung, ang. Last Hero in China), który wyreżyserował Jing Wong oraz Woo-ping Yuen.

Za jedne z najlepszych filmów z jego udziałem uznaje się chińską epopeję Hero z 2002 roku czy poruszający film Człowiek Pies (2005), w którym aktor wystąpił u boku Morgana Freemana. W dorobku Jeta Li dominuje jednak kino sensacyjne i to nie zawsze udane (jego ostatni film to Niezniszczalni 2, któremu krytyka poskąpiła przychylnych recenzji; aczkolwiej nie ze względu na jego rolę).

W 2009 wystąpił w chińskim filmie pt. Jian guo da ye, który został nakręcony dla uczczenia 60 rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Zrobił to za darmo.

Nie chcę oglądać bohaterów. Kiedy pojawia się bohater, znaczy to, że ludzie mają kłopoty. Dzieją się niedobre rzeczy i bohater przybywa, by wszystkich uratować. Naprawdę marzę o świecie bez bohaterów. Gdy znikną, znaczyć to będzie, że świat jest bezpieczny.

Filmografia:

1982: Klasztor Shaolin (Shaolin Si, ang. The Shaolin Temple)
1984: Dzieci z Shaolin (Shao Lin xiao zi, ang. Kids from Shaolin)
1986: Krwawy ring (Zhong hua ying xiong, ang. Born to Defence)
1986: Wojownik z Shaolin (Nan bei Shao Lin, ang. Martial Arts of Shaolin)
1988: Shao Lin Hai Deng da shi (film dokumentalny)
1989: Siła smoka (Long zai tian ya, ang. Dragon Fight)
1989: Mistrz (Long xing tian xia, ang. The Master)
1991: Dawno temu w Chinach (Wong Fei Hung, ang. Once Upon a Time in China)
1992: Mistrz miecza II (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai, ang. Swordsman II)
1992: Dawno temu w Chinach 2 (Wong Fei Hung II: Naam yi dong ji keung, ang. Once Upon a Time in China II)
1993: Dawno temu w Chinach 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba, ang. Once Upon a Time in China III)
1993: Fong Sai Yuk
1993: Ostatni wojownik (Wong Fei Hung: Chi tit gai dau neung gung, ang. Last Hero in China)
1993: Fong Sai Yuk juk jaap (ang. Fong Sai Yuk II)
1993: Tai ji: Zhang San Feng (ang. Twin Warriors)
1993: Kult zła (Yi tian tu long ji: Zhi mo jiao jiao zhu, ang. Kung Fu Cult Master)
1994: Legenda Czerwonego Smoka (Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu, ang. The New Legend of Shaolin)
1994: Zhong Nan Hai bao biao (ang. The Bodyguard from Beijing)
1994: Legendarna pięść (Jing wu ying xiong, ang. Fist of Legend)
1995: Gei ba ba de xin (ang. My Father Is a Hero)
1995: Cena ryzyka (Shu dan long wei, ang. High Risk)
1996: Poszukiwacze świętej księgi (Mo him wong, ang. Dr. Wai in ‚The Scripture with No Words’)
1996: Czarna maska (Hak hap, ang. Black Mask)
1997: Dawno temu w Chinach 6 (Wong Fei Hung: Chi sai wik hung see, ang. Once Upon a Time in China and America)
1998: Płatny zabójca (Sat sau ji wong, ang. The Hitman)
1998: Zabójcza broń 4 (Lethal Weapon 4)
2000: Romeo musi umrzeć (Romeo Must Die)
2001: Pocałunek smoka (Kiss of the Dragon)
2001: Tylko jeden (The One)
2002: Hero (Ying xiong, ang. Hero)
2003: Od kołyski aż po grób (Cradle 2 the Grave)
2005: Człowiek Pies (Danny the Dog)
2006: Nieustraszony (Huo Yuan Jia, ang. Fearless)
2007: Zabójca (War)
2007: Władcy wojny (Tau ming chong, ang. The Warlords)
2008: Zakazane królestwo (The Forbidden Kingdom)
2008: Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka (The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor)
2009: Jian guo da ye
2010: Haiyang tiantang (ang. Ocean Heaven)
2010: Niezniszczalni (The Expendables)
2011: The Sorcerer and the White Snake
2012: Niezniszczalni 2 (The Expendables 2)

Źródło: Wikipedia.org,
Cytaty za: Mens’Health, 17. 05. 2010, Jet Li: mądrość wojownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *