Sophia Loren (czy też Sofia Scicolone, bo tak właśnie brzmi jej prawdziwe imię i nazwisko) to jednak z najbardziej elektryzujących i utalentowanych włoskich aktorek. Na jej korzyść przemawiają dziesiątki ról u najbardziej znanych i cenionych reżyserów. Jako jedna z nielicznych Włoszek występowała zarówno w ojczystym kraju jak i za granicą, co zaowocowało niezliczoną ilością nagród m.in. Oskarem za występ w Matce i córce w 1960 roku (jako druga Włoszka i pierwsza w historii aktorka uhonorowana tą prestiżową nagrodą za rolę w filmie nieanglojęzycznym). Dzięki nowej pozycji na polskim rynku poświęconej aktorce: Sophia Loren. Życie jak film autorstwa Silvany Giacobini możemy dowiedzieć się jeszcze więcej na temat życia i kariery tej fascynującej kobiety.

Silvana Giacobini pokusiła się o całościowe przedstawienie życia aktorski – od spotkania jej rodziców po czasy współczesne. Przeczytamy, więc o trudnych relacjach Sophii z jej ojcem, o wielkiej urodzie i ambicji jej matki, a także silnej więzi łączącej ją z siostrą. Autorka szczegółowo opisuje pierwsze kroki Loren w branży filmowej. Szczególne miejsce zajmują w książce Sophia Loren. Życie jak film kolejni zafascynowani nią mężczyźni – przez Cary’ego Granta, Petera Sellersa czy też Marcello Mastroianni, ( z których Sophia stworzyła niezapomniany duet na ekranie w 13 filmach nakręconych razem, i który stał się jednym z jej najbliższych przyjaciół). Jednak najważniejszym stał się jej związek z Carlem Pontim; mężczyzną, który Sophię wypromował a także stał się miłością jej życia, pomimo znaczącej różnicy wieku oraz faktu, że Ponti w momencie poznania Sophii był… żonaty. Giacobini szczegółowo opisuje wzloty i upadki tej pary, a także zmagania się z opinią publiczną, która przez długi czas nie chciała zaakceptować tej miłości, w związku z czym para musiała zrzec się obywatelstwa włoskiego, aby po latach w końcu się pobrać. 

Zgodnie z tytułem książki: życie jak film, autorka opisuje wiele sytuacji z życia Sophii Loren poprzez jej spotkania z wielkimi gwiazdami kina na przestrzeni lat, czy też nawiązań i porównań do innych uznanych aktorek. Wiele wydarzeń z życia Loren autorka ukazuje jako alegorię do karier takich gwiazd jak np. Marylin Monroe, a jako punkty zwrotne w jej życiu opisuje spotkania Sophii z innymi wielkimi aktorkami jak np. Audrey Hepburn. Dzięki temu zabiegowi oprócz historii kariery i życia Loren dostajemy także rozwlekły opis sytuacji jaka miała miejsce w tamtym okresie na rynku filmowym. Jednak przy wszystkich tych zdarzeniach i opisach Sophia, którą ukazuje Silvana Giacobini, to przede wszystkim kobieta zakochana, która pragnie stworzenia ze swym ukochanym mężczyzną rodziny. Z opisu otrzymanego w książce udaje się wydedukować, że rolą życia Sophii Loren, przeznaczoną jej przez los, miało stać się macierzyństwo – o które długo i z trudem walczyła.

Książka Sophia Loren. Życie jak film to biografia całościowa, dostarczająca wielu ciekawostek z życia włoskiej gwiazdy, a także nakreślająca jej rodzinną historię. Jednak to, co mogło wydawać się ciekawe z punktu widzenia autorki, docelowo zwiodło ją niestety na manowce. Giacobini za wszelką cenę chciała przekazać jak najwięcej z życia prywatnego Sophii, jednak tam gdzie nie miała wystarczających informacji lub opierała się na pogłoskach, wprowadza momenty bez wątpienia fabularyzowane, co kłóci się ze sposobem prowadzenia narracji w całej książce a także wnosi sztuczność w prawdziwą historię aktorki. Również chwile, w których autorka skupia się przede wszystkim na matce i siostrze Sophii Loren, wydają się jedynie „wypełniaczem” wolnego miejsca w książce, momentami, które na siłę miały spajać wątki, a niestety wprowadzają lekki chaos w logicznie prowadzonej historii. Jednak są to małe grzechy autorki, które można przyjąć z przymrużeniem oka i które większości czytelników zapewne wadzić nie będą.

Dla wszystkich wielbicieli i wielbicielek włoskiej aktorki Sophia Loren. Życie jak film to pozycja obowiązkowa – analizuje z wielu punktów rozwój kariery aktorki i wyjaśnia dlaczego jej los potoczył się w taki a nie inny sposób. Historia Sophii Loren to pasjonująca współczesna baśń o Kopciuszku, której warto poświęcić chwilę.

Autor: Silvana Giacobini
Tytuł: Sophia Loren. Życie jak film
Tytuł oryginalny: Sophia Loren: una Vita da romanzo. La verita nascoste
Wydawnictwo: Znak
Przekład: Anna Osmólska-Mętrak
Data wydania: 23.01.2013r. 
Liczba stron: 288
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-240-2330-1
Kategoria: Biografia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *