Już wkrótce, bo 17 stycznia, ukaże się kolejna książka objęta naszym patronatem medialnym – Szlachcianki w świecie sarmackim. Autorka, Karolina Stojek-Sawicka, przybliża czytelnikom i czytelniczkom sytuację i rolę wysoko urodzonych kobiet w czasach sarmackiej Polski.

O książce:

Książka opowiada historię życia polskich szlachcianek w dawnej Polsce (wiek XVI-XVIII). Przez długi czas zagadnienie to było pomijane przez polskich badaczy lub nie poświęcano mu wystarczającej uwagi. Kobieta zaś należała do wielkich tajemnic i zagadek historii. Panuje słuszne przekonanie, że pozycja kobiet była w wiekach przeszłych niska. Białogłowy dawniej były pozbawione większości praw, zdegradowane do roli gospodyni, żony i matki. Nawet nie wiedziano na początku, jak nazywać niewiasty, pojawiało się wiele określeń, a najpopularniejsze dziś słowo „kobieta” weszło do użytku późno i zrazu miało wydźwięk pejoratywny.

Ale czym naprawdę zajmowała się kobieta? Jak żyła? O czym marzyła? Jakie miała ambicje? Jak spędzała wolny czas? I nie mówimy tu o wielkich władczyniach, heroinach lub świętych, o tych, które odcisnęły znaczne piętno na historii świata czy kraju. Ale o zwykłych, przeciętnych kobietach, mieszkankach dworku szlacheckiego.

Autorka zaczyna od dzieciństwa swoich bohaterek. Wychodzi od tego, z jakimi uczuciami przyjmowano wiadomość o przyjściu na świat dziewczynki. Czy rzeczywiście zawsze spotykało się to z rozczarowaniem? Następnie przechodzi do spraw związanych z wychowaniem i kształceniem młodych panienek. W bardzo młodym wieku wychodziły one za mąż. Wraz z zamążpójściem zaczynał się dla nich zupełnie nowy okres w życiu, gdy stawały się paniami domu, żonami i matkami. Jak układały się ich stosunki z małżonkami i dziećmi? W jaki sposób wywiązywały się ze swoich obowiązków? A obowiązki te były naprawdę liczne. Szlachcianka musiała dbać o dom i utrzymywać całe gospodarstwo. Mało miała czasu wolnego. Zajmowały ją nie tylko obowiązki domowe, ale też ciągła troska o swoje zdrowie i swoją urodę. W chwilach wolnych najchętniej zaś pisała listy, oddawała się różnym rozrywkom czy czytaniu książek.

Tytuł: Szlachcianki w świecie sarmackim
Autorka: Karolina Stojek -Sawicka
Wydawca: Bellona
Data premiery: 17 stycznia 2013 
EAN: 9788311124172
Liczba stron: 296 stron
Format: 145×205 mm
Oprawa: miękka
Kategoria: historia, esej, opracowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *