28 lipca rusza w Gdańsku Jarmark św. Dominika, impreza plenerowa o przeszło 750-letniej tradycji, nawiązująca do dawnych, historycznych jarmarków i odpustów. Gdański Jarmark to jednak nie tylko okazja do zrobienia oryginalnych zakupów (m. in. antyków i rękodzieła), ale także wydarzenia artystyczne, spektakle i koncerty. Impreza potrwa do 19 sierpnia.

Jarmark św. Dominika jest imprezą plenerową o charakterze handlowo-rozrywkowym. Najstarszą, najsłynniejszą i największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Jego tradycja sięga XIII wieku, kiedy to gdański klasztor ojców Dominikanów otrzymał od papieża Aleksandra IV przywilej udzielania odpustu w dniu święta ich założyciela. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy.

Dziś Jarmark działa jak magnes, rokrocznie przyciągając do Gdańska tłumy turystów i mieszkańców Trójmiasta. W 2011 roku odwiedziło go 6,5 mln gości!

jarmark dominikanski gdansk15Atrakcyjność imprezy wynika z połączenia oferty handlowej – starocie, antyki, wyroby artystyczne, rzemieślnicze i regionalne prezentowane są na ponad 1000 kramów – z programem kulturalnym, bogatym w wydarzenia artystyczne: kostiumowe parady, spektakle teatralne, konkursy, projekty interaktywne i koncerty – rok temu na jarmarkowej scenie zagrali m. in. John Porter, Paula i Karol, Łąki Łan, Village Collectiv, chóry gospelowe z Anglii, Austrii i Polski, soliści scen operowych, carilloniści i gdańscy filharmonicy.

W tym roku na koncercie otwarcia wystąpi zespół Voo Voo. Koncert poprzedzi występ muzyków grających na… największym bębnie świata (ma 10 m średnicy, grać na nim może jednocześnie nawet 100 osób) oraz uroczysta ceremonia otwarcia pełna akcentów historycznych. Po koncercie Voo Voo zaplanowano pokaz sztucznych ogni. W trakcie Jarmarku planowane są też inne koncerty, a wśród nich muzyka elektroniczna, jazzowa i poważna.

Wszystkie informacje o Jarmarku (w tym o programie) na stronie: www.mtgsa.com.pl

jarmark-dominikanski-gdansk 1Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już 750 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania Jarmarku. Od tego czasu organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień patrona Jarmarku.

Jarmark św. Dominika trwał w Gdańsku bez przerwy przez kilka wieków. Dopiero II Wojna Światowa spowodowała, że zniknął z Gdańska na 33 lata. W 1972 roku z inicjatywy Wojciecha Święcickiego – dziennikarza popularnej gdańskiej popołudniówki Wieczoru Wybrzeża –  powrócono do tradycji Jarmarku. W latach siedemdziesiątych Jarmark był przede wszystkim imprezą handlową, umożliwiającą zakup poszukiwanych towarów. Na specjalnych pokazach nazywanych Żywym Żurnalem można było zobaczyć najnowsze, polskie kolekcje odzieżowe.

Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.

jarmark-duze

Informacja pochodzi z materiałów organizatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *