Roy Orbison przyszedł na świat 23 kwietnia 1936 roku w Vernon w Teksasie. Był amerykańskim piosenkarzem i wokalistą rock’n’rollowym. Orbison, będąc jednym z pionierów rock and rolla, przyjął zupełnie inny kierunek, niż jego koledzy i konkurenci. Nie posiadając charyzmy scenicznej ani okazałej prezencji, skupił się na stronie muzycznej i tekstowej swych piosenek. Obdarzony ciekawym, operowym głosem, śpiewał miłosne piosenki, stawiając się w pozycji odrzuconego. Łącząc to ze swymi cechami fizycznymi, udało mu się wykreować obraz „sympatycznego przegranego”. Największymi przebojami w jego karierze były Blue Bayou, I Drove All Night, Running Scared, Crying, In Dreams, It’s Over, Dream Baby, Only The Lonely, Candy Man, Mean Woman Blues, Ooby Dooby, You Got It oraz jego największy hit, a jednocześnie najbardziej rockowa piosenka Oh, Pretty Woman.

Od połowy lat sześćdziesiątych do końca osiemdziesiątych kariera artysty uległa załamaniu, niewątpliwie przyczyniły się do tego dramatyczne doświadczenia w życiu osobistym. Wydawane albumy nie cieszyły się popularnością. Nie udały się także próby kariery aktorskiej. Na scenę powrócił niespodziewanie, zaproszony do udziału w nagraniach supergrupy folk rockowej Traveling Wilburys, w której obok Boba Dylana, Toma Petty’ego, George’a Harrisona i Jeffa Lynne’a nagrał znakomicie sprzedający się album z przebojem You Got It. Przypomniany publiczności nagrał nowy solowy album, tym razem bardzo dobrze przyjęty. Odradzającą się karierę artysty przerwała śmierć na zawał serca. Zmarł 6 grudnia 1988 roku w Hendersonville w Tennessee.

Jego ostatni koncert odbył się w Highland Heights w Cleveland, 4 grudnia 1988 – dwa dni przed śmiercią.

{youtube}lvR1YgT7QYs{/youtube}

Roy Orbison był jednym z największych idoli członków grupy The Beatles, grupa ta w początkowym okresie swojej twórczości stosowała liczne melodie znane z piosenek Orbisona. Jego piosenki i głos miały magiczną moc. Wpłynęły w dużym stopniu choćby na Johna Lennona, Eltona Johna, Bruce’a Springsteena, czy Chrisa Isaaka. W roku 1987 Roy Orbison został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, natomiast w styczniu 2010 roku otrzymał gwiazdę na słynnej Hollywood Walk of Fame.

Jego życie prywatne nie oszczędziło mu niezwykle trudnych chwil. W 1966 roku, potrącona przez ciężarówkę, zginęła jego pierwsza żona Claudette Orbison. Miał z nią dwóch synów, którzy spłonęli w pożarze ich domu rodzinnego w Tennessee w roku 1968. Rok później Roy Orbison poślubił poznaną przez wspólną znajomą w Wielkiej Brytanii Niemkę, Barbarę Wilhonnen Jacobs, z którą ułożył sobie życie. Z nią w ciągu kilku lat doczekał się również dwóch synów. Barbara Orbison poświęciła się trosce o spuściznę po mężu. Nakładem założonej przez nią wytwórni Orbison Records ukazało się kilka pośmiertnych kompilacji płyt Roya z nagraniami studyjnymi i koncertowymi.

{youtube}m5N9IHqqGcA{/youtube}

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *