Pamięć o Kleopatrze przetrwała ponad dwa tysiące lat, czego nie można powiedzieć o wielu współczesnych jej kobietach. Żyła w czasach, w których żeńska część społeczeństwa pozostawała w cieniu wybitnych mężczyzn pokroju Juliusza Cezara. Ona jednak, wbrew przeszkodom nieustannie pojawiającym się na jej drodze, dążyła do celu. Po trupach, warto zaznaczyć.

Stacy Schiff, amerykańska pisarka mająca w swoim dorobku nagrodę Pulitzera, stawiła czoła biografii postaci fascynującej i otoczonej równie wielką ilością mitów, co wrogów. Kleopatrze poświęcono już niejedną książkę, nakręcono niejeden film. Jeśli wierzyć słowom autorki książki Kleopatra. Biografia, wcześniejsze publikacje opierały się na domniemaniach i legendach mitologizujących dokonania królowej Egiptu. Tym razem czytelnik ma do czynienia z kobietą z krwi i kości, gotową podbić świat, nie będącą jednocześnie pozbawioną słabości. Schiff opisała losy tej, która po śmierci wiodła żywot burzliwy jak mało kto: została asteroidą, grą wideo, gatunkiem papierosów, automatem do gry, lokalem ze striptizem, synonimem Elizabeth Taylor.

Biografie władców czy polityków, nierzadko fascynujących, bywają z reguły mało przyjemną lekturą stanowiącą ciąg suchych faktów okraszonych, dla urozmaicenia, mnóstwem dat. Winą za taki stan rzeczy należy przeważnie obarczyć autora książki, a nie jej bohatera, który przecież swego czasu był zdolny porwać za sobą rzesze zwolenników. Kleopatra zdecydowanie nie jest jedną z tych biografii. Stacy Schiff podołała niełatwemu zadaniu, jakim jest wprowadzenie czytelnika w realia historyczne tak, by odczuł on atmosferę opisywanej epoki. Zostajemy zapoznani z jednostkami, które miały realny wpływ na świat starożytny. Schiff przedstawia dokonania Juliusza Cezara, Marka Antoniusza, Oktawiana Augusta i samej Kleopatry, oczywiście. Częstokroć przywołuje też wydarzenia z epoki Aleksandra Wielkiego, którego widmo stale krąży nad bohaterami. Olbrzymią zaletą książki jest styl, jakim posługuje się autorka. Dzięki niemu fakty historyczne podane są w sposób przystępny i łatwy w odbiorze nawet dla przeciętnego laika. Stacy Schiff zdecydowała się też wspomnieć o pewnych pikantnych szczegółach z życia prywatnego potężnego dowódcy rzymskich legionów, burząc tym samym wizerunek mężczyzny całkowicie oddanemu rządzeniu swym imperium. Niestraszne jest jej też żartobliwe traktowanie wad i słabości jednostek uznanych przez historyków za wybitne. Nie oznacza to jednak, iż książki nie należy traktować poważnie, bynajmniej, autorka zachowuje bowiem zdrowy dystans do opisywanych przez siebie wątków.

Kleopatra kojarzona jest przede wszystkim jako jedna z ról Elizabeth Taylor, co znacznie wpłynęło na przekłamanie jej wizerunku. Podstawową różnicą jest wygląd. Okazuje się, że historyczna Kleopatra nie była wcale ideałem piękna i znacznie odbiegała od typu urody przedstawionemu w filmie Mankiewicza. Stacy Schiff przywołuje słowa Plutarcha: piękność jej sama w sobie nie była – jak podają – niezrównana i olśniewająca wzrok ludzki, ale zetknięcie się z nią miało coś zniewalającego, a jej osobowość i zachowanie wywoływały swoiste wrażenie. Autorka opisuje ewolucję legendy Kleopatry, o której w średniowieczu mówiono, iż była sławna wyłącznie ze swej urody. Mówi o wpływie, jaki wywierała na współczesnych sobie ludzi. Gdyby żyła współcześnie, określilibyśmy ją mianem „trendsetterki”, jako że stanowiła wyznacznik stylu, wprowadzała innowacje w dziedzinie mody i urody. Kleopatra nie miała sobie równych, jeśli chodzi o tworzenie widowisk. Każde publiczne wystąpienie zamieniała w zapierający dech w piersiach spektakl. Doskonale zdawała sobie sprawę z wartości odpowiedniego wizerunku, dlatego jej poczynania były zawsze dogłębnie przemyślane. Kleopatra była zatem mistrzynią w starożytnej dziedzinie public relations.

Kleopatra Stacy Schiff wyróżnia się na tle innych biografii tym, że jednocześnie wzbogaca czytelnika o rzetelną wiedzę i dostarcza mu rozrywki. Z czystym sumieniem polecam ją każdemu, kto choć w niewielkim stopniu interesuje się historią. Egipska królowa, choć odarta z mitów, została w niej przedstawiona jako kobieta, która byłaby w stanie dostosować się do realiów panujących w XXI wieku i podbić serca tłumów tak, jak czyniła to w starożytności.

Stacy Schiff – amerykańska pisarka, zdobywczyni nagrody Pulitzera za książkę Vera (Mrs. Vladimir Nabokov). W jej dorobku znalazły się także książki poświęcone Benjaminowi Franklinowi oraz Antoine’owi de Saint-Exupery.

Autorka: Stacy Schiff
Tytuł: Kleopatra
Wydawca: W. A. B.
Data wydania: kwiecień 2012
ISBN: 978-83-7747-654-3
Liczba stron: 356
Wymiary: 160 x 240 mm
Oprawa: twarda
Gatunek: biografia, literatura faktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *