Uciechy cesarza„Dziesięć tysięcy uciech Cesarza” to sensacyjno-erotyczna książka, utrzymana w konwencji wschodu, przez co staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla europejskiego czytelnika. Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jak wygląda alkowa Cesarza Chin, to książka idealna dla Was.

Nauka zwykle jest długa i niełatwa. Podobnie zresztą wygląda przyswojenie wiedzy z zakresu sztuki miłosnej. Rozpalenie kobiety jest bowiem trudniejsze niż się niektórym współczesnym panom zdaje. Jednak są tacy, którzy wybierają krótszą drogę. Taką właśnie alternatywą jest „Birmański Dzwoneczek”. Według legendy mieści on w sobie nasienie Lubieżnego Ptaka z Birmy – który jest tak przemyślnym stworzeniem, że samym tylko uderzeniem skrzydeł potrafi rozpalić kobietę do czerwoności. Nic zatem dziwnego, że przedmiot ów jest obiektem pożądania.


Cesarz niestety powoli traci siły witalne i nie zawsze prezentuje się w alkowie zgodnie ze swoimi życzeniami. Jednakże „Birmański Dzwoneczek” przychodzi mu z pomocą i zapewnia pełną satysfakcję. Niestety do czasu. Ktoś bowiem kradnie cenny przedmiot. Teraz na dworze panuje popłoch, władca rozkazuje wszcząć śledztwo, a jego gniew cieniem kładzie się na dworzanach.

Tymczasem, w zupełnie innej części siedemnastowiecznego Pekinu, ów przedmiot cieszy kolejnych szczęśliwych użytkowników. José Frèches niezwykle subtelnie i ze smakiem zanurza się do kolejnych alków, dbając przy tym – w miarę możliwości – o niepowtarzalność i różnorodność uciech. Będą zatem tajniki pierwszej nocy jak i pokaz umiejętności zawodowych kochanek. „Dziesięć tysięcy uciech Cesarza” to połączenie „Kamasutry” z kryminałem, romansem i wróżbą z chińskich ciasteczek. Książka jest bowiem przesycona filozofią wschodu. Nie obędzie się zatem bez cytatów, mądrości życiowych oraz nie do końca zrozumiałych przysłów. Szczególnie interesujące są zestawienia systemów filozoficzno – religijnych, jak konfucjanizm i taoizm. Te dwa główne trendy bywają niekiedy mylone lub niedoceniane przez Europejczyków, podczas gdy dla Chińczyków są one podstawą społecznej i duchowej egzystencji. Z pozycji Frèchesa można zatem dowiedzieć się niezwykle ciekawych rzeczy, nie tylko z dziedziny seksu.

Choć książka zawiera szereg scen erotycznych i seksualnych, autor zadbał o estetykę języka. Nie znajdziecie tu wulgaryzmów, wręcz przeciwnie – opisy aktów są subtelne i poetyckie. Jednocześnie zachowany został kontekst kulturowy siedemnastowiecznych Chin, co wybija się także w opisach erotycznych. José Frèches pisze przyjemnie, literacko – nie nudząc przy tym czytelnika. Zabiera nas w przeszłość, ukazując majestat kultury i odsłaniając tajemnice łóżkowe wschodu. Po książkę tę warto sięgnąć chociażby z ciekawości.

Autor: José Freches
Tytuł oryginału: Les Dix Mille Désirs de l?Empereur
Wydawnictwo: WAB , Styczeń 2011
ISBN: 978-83-7414-898-6
Liczba stron: 368
Wymiary: 123 x 195 mm
Tłumaczenie: Marta Olszewska


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *