HistoriaMarzyliście kiedyś o odkryciach w stylu Indiany Jonesa? A może chcieliście odkrywać zapomniane skarby niczym Kapitan Czarnej Perły? Jeżeli tak, lub jeśli po prostu cenicie historię, to „Historia Archeologii: 50 najważniejszych odkryć” Justina Pollarda jest pozycją idealną dla Was.

Z natury zwracam uwagę na szczegóły, dlatego też moją uwagę przykuł spis treści. Jego przejrzystość i sposób umiejscowienia na stronie naprawdę ułatwia nie tylko poruszanie się po książce, ale również poczucie się niczym prawdziwy odkrywca z krwi i kości.

Na wstępnie dysponujemy niezwykle estetyczną i szczegółową tabelą, która jest naszym mimowolnym przewodnikiem, podczas zapoznawania się z skierowanymi do czytelnika słowami autora. Kawałek później czeka nas stylowy zarys mapy świata z zaznaczonymi najistotniejszymi miejscami cennych odkryć i wartościowych znalezisk. Potem jest już tylko lepiej.


Tematyka książki to odkrycia zróżnicowane pod względem czasu i położenia geograficznego. Będzie tu zatem fragment o takich miejscach jak Wyspa Wielkanocna, Troja czy Kamień z Rosetty, ale też coś mniej popularnego jak odnaleziony w 2002 roku grób łucznika z Amesbury. Będzie zatem i coś znanego i coś nowego, co pozwoli uzupełnić swoją wiedzę, jak również pozyskać nowe wiadomości. Oprócz spisu treści ułatwieniem dla czytelnika jest także zawarty na końcu książki słowniczek – co ciekawe, niektóre określenia opatrzone są odnośnikami do stron, na których zostały poruszone. Dla bardziej drobiazgowych czytelników jest także szczegółowy indeks oraz spis zamieszczonych w książce ilustracji.

Całość wydana jest w dużym formacie na pięknym papierze. Oko cieszy wysoka jakość druku jak również przejrzysta, wyraźna czcionka. Do tego dyskretne przypisy kursywą, które bez problemu pozwalają zidentyfikować zdjęcia, ryciny, mapy i obrazy. Są także mini tabelki z istotnymi datami. Moje serce poruszyło wiele ilustracji z tej pozycji, jednak wspomnę Wam o jednej; jest to zdjęcie Stonehenge, umieszczone na stronie 245. Przeglądając tę pozycję w jakiejkolwiek księgarni spójrzcie na nie, a gwarantuję, że nabierzecie smaku na zabranie  publikacji: „Historia Archeologii: 50 najważniejszych odkryć” do domu. Justin Pollard zadbał by każda grafika umieszczona w książce była najlepszej możliwej jakości, przez co można dojść do wniosku, że cena – zważywszy na otrzymaną jakość – nie jest w żaden sposób wygórowana. Również sposób pisania jest jasny oraz łatwy w przyswojeniu. Autor fascynuje – ale nie nudzi, bawi a jednocześnie przekazuje wiedzę. Innymi słowy wszelkie proporcje pomiędzy akademickim wykładem, a wciągającym filmem akcji zachowane są jak najbardziej właściwie.

Jeżeli chcecie wiedzieć co ważnego wydarzyło się w archeologii pomiędzy 1586 a 2002 rokiem, po prostu musicie mieć tę książkę. Poznajcie zakamarki Machu Picchu, groby w Ałtaju czy Port Royal bez konieczności wstawania z ciepłego fotela i wyruszania w świat w zakurzonym kapeluszu z nieco przestarzałym batem i atomowo – odporną lodówką.

Autor: Justin Pollard
Wydawnictwo: Bellona , Luty 2011
ISBN: 978-83-11-11884-3
Liczba stron: 256
Wymiary: 215 x 275 mm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *