Pragnienie„Pragnienie” to pozycja dla wszystkich miłośników historii „zmierzchopodobnych” lub „Królowej lata”.

Zara stała się półsierotą. Właściwie była nią już wcześniej, gdyż zmarły niedawno mężczyzna nie był jej rodzonym ojcem, a jedynie ojczymem. Jednak wychowywana przez niego dziewczyna odczuwa boleśnie jego brak. Nie radząca sobie z tą sytuacją matka wysyła ją do babci. Zatem Zara ze słonecznego domu przenosi się do północnego Maine, gdzie przyjdzie jej zmierzyć się z zimą. Choć śliska nawierzchnia, mróz i wszechobecny biały puch zdają się być największymi zmartwieniami Zary, to rzecz jasna wkrótce zjawi się problem kolejny. Tajemniczy nieznajomy prześladuje dziewczynę pozostawiając po sobie… złoty pył.

Carrie Jones postawiła na sprawdzony schemat: dziewczyna o tajemniczym rodzicielu przybywa do obcego miasta, gdzie dość szybko zaprzyjaźnia się zarówno z „dziwakami” jak i „najprzystojniejszym” chłopakiem w szkole. Dość szybko nawiązuje prawdziwe przyjaźnie, jednocześnie angażując się w paranormalną zagadkę. Rzecz jasna odegra w niej kluczową rolę.

„Pragnienie” to swoista mieszanka „Harry’ego Pottera”, „Królowej lata” i „Zmierzchu”. Poszczególne elementy tych historii przeplatają się tu w różnych proporcjach. Oczywiście należy zaznaczyć, że w tym gatunku ciężko być odkrywczym i stworzyć coś nowego czy oryginalnego. Książkę czyta się jednak szybko i przyjemnie, a to za sprawą lekkiego pióra autorki.

To co wyróżnia tę powieść z grupy książek o zbliżonej tematyce, to akcent psychologiczny. A konkretniej fobie. Zara bowiem nie boi się tego co znane, pilnuje zatem by poznać jak najwięcej nazw poszczególnych lęków. Dzięki temu czytając możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Nawet spis treści złożony jest z nazw różnego rodzaju fobii. Jest to bez wątpienia atut tej książki, a jednocześnie jeden z wątków komediowych.

Zara z początkowo osowiałej, staje się na powrót silną i waleczną osobą, gotową na wszystko, by pokonać siły zła. Nie zabraknie oczywiście istot magicznych. Tutaj autorka popuściła wodze wyobraźni. Są zatem wróżki, zbliżone raczej do Mrocznego Dworu z „Króla Mroku” niż baśniowego Dzwoneczka, zmiennokształtne wilkołaki – przystojne niczym Jacob ze „Zmierzchu”, a do tego uzbrojeni w potęgę Internetu śmiertelnicy. Książka odnosi się także do podstawowych wartości jak przyjaźń, miłość, wzajemne zaufanie, gotowość do walki w imię zasad.

„Pragnienie” jest pierwszą z cyklu książek. Aktualnie Jones stworzyła cztery tomy serii, prawdopodobnie na tym się nie skończy. Kolejna odsłona przygód Zary i jej przyjaciół nosi tytuł „Zniewolenie” i ukaże się już w przyszłym roku nakładem wydawnictwa Bukowy Las.


Autor: Carrie Jones
Wydawnictwo: Bukowy Las
ISBN: 978-83-62478-08-8
Liczba stron: 308
Wymiary: 130 x 205 mm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *