Juliet,nagaCo się stanie, kiedy twój partner zdradzi cię po piętnastu latach wspólnego życia? Być może to początek wspaniałej  przygody. Pod warunkiem, że umiesz korzystać z Internetu.

Annie ma czterdzieści lat i żyje w Goolness, nadmorskim miasteczku, które czas swojej świetności przeżywało w roku 1964, kiedy „w miasteczku wyremontowano rynek, Stonesi zagrali w kinie ABC, a morze wyrzuciło na plażę dwudziestopięciostopowego rekina”. Jej chłopak (o ile można tak powiedzieć o czterdziestoletnim nauczycielu akademickim), jest najwierniejszym fanem i entuzjastą Tuckera Crowe, zapomnianego muzyka, który po wydaniu jednego albumu „Juliet” w tajemniczych okolicznościach zamilkł na ponad dwadzieścia lat. Duncan, bo tak nazywa się partner Annie, prowadzi stronę internetową, na której wraz z podobnymi fanatykami bez końca analizuje przyczyny zniknięcia Tuckera i snują najdziksze idee na temat jego dalszych losów i twórczości. Kiedy nieoczekiwanie pojawia się kolejna płyta, wprowadza to ogromny zamęt w życie głównych bohaterów, nie wyłączając samego Crowe’a.

Najnowsza książka Nicka Hornby’ego to dowód na to, że dobra formuła nigdy się nie starzeje. Mamy tu wciągającą narrację, która nie pozwala oderwać się nawet na chwilę, fabułę poruszającą kwestię związków damsko-męskich i nie tylko. Po raz kolejny możemy poczytać o neurotycznych, wypalonych kobietach czy niedojrzałych mężczyznach w typie Piotrusia Pana, skupionych na swoich zainteresowaniach i nie potrafiących dorosnąć do odpowiedzialnego życia. Wszystkich ich Hornby portretuje z mieszaniną sympatii i ironii. Duncan nie potrafi udźwignąć konsekwencji swoich decyzji, nawet po zdradzie zamęczając Annie swoimi problemami i narzekając na swoją nową partnerkę. Nie jest także w stanie sprostać konfrontacji ze swoim idolem, gdy ten niespodziewanie pojawia się w jego rodzinnym miasteczku. Sam Tucker, borykający się nimbem niespełnionego artysty, stara się prowadzić normalne życie, co utrudnia mu nieco posiadanie licznego potomstwa z pięcioma różnymi kobietami. Z największą sympatią przedstawiona jest postać Annie, która stara się wyrwać z marazmu Goolness i pokierować swoim życiem tak, by wynagrodzić sobie piętnaście miałkich lat u boku Duncana.

Jeśli do tej pory byłeś fanem twórczości Hornby’ego, ta książka cię nie rozczaruje, ale również nie zaskoczy. A jednak świat jego książek kusi, żeby zanurzyć się w nim po raz kolejny.

Autor: Nick Hornby
Wydawnictwo: Nowa Proza , Wrzesień 2010
ISBN: 978-83-7534-096-9
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Sprawdź inne tytuły: Nick Hornby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *